Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
05.04.2012, 11:31

НАТО да не дозволи Македонија да биде заборавена во ЧикагоОва го оценува Сали Пеинтер главен оперативен директор на „Блу Стар стратегии“ во анализата објавена во весникот „Хил“ на американскиот Конгрес

Централниот столб на НАТО – проширувањето, е отфрлено од агендата во Чикаго. Тоа мора да се поправи. Одбивањето прием на земјите како што е Македонија, која ги исполни сите потребни услови и постојано придонесува во колективната одбрана на Алијансата, ги ослабнува клучните регионални цели на безбедноста, стабилноста и просперитетот.

Ова го оценува Сали Пеинтер главен оперативен директор на „Блу Стар стратегии“ во анализата објавена во весникот „Хил“ на американскиот Конгрес.

- Со пресудата на Меѓународниот суд на правдата се расчисти законскиот и политички пат за заокружување на зачленувањето на Македонија, а тоа ќе ја натера Грција да прифати компромисно решение и да се откаже од отровниот етнички спор. Таков чекор ќе ја потврди определбата на НАТО за зајакнување на Алијансата, која, како што напиша и самиот генерален секретар, мора да биде „Алијанса што постојано ќе се менува за да може да се справува со денешните и со утрешните безбедносни предизвици.“ Самитот во Чикаго е времето и местото каде сојузниците на НАТО да покажат лидерство и спремност за проширување и политика на „отворени врати“ за сите членки што ги исполниле условите, оценува Пеинтер.

Таа потсетува дека Северноатлантската алијанса предвидува оти секоја европска држава што е квалификувана за членство и може да придонесе во сигурноста на Алијансата е достојна за членство, а Македонија, вели, ги исполнува обата услова.

- Македонија долго придонесува во целокупната безбедност на НАТО, учествувајќи во регионалните мировни мисии во 1999, како и во војните во Иран и во Авганистан. Таа го заврши Акцискиот план за членство во 2008 – што обично е конечниот чекор пред приемот – пред да биде блокирана од грчкото вето, вели Пеинтер.

Судот во Хаг, појаснува таа, решително заклучи дека проблемот со името не може да се користи како изговор за да се одбие членството на Македонија, а генералниот секретар Расмунсен сепак останал на тоа дека таа одлука не менува ништо и дека приемот на Македонија може да следува само откако ќе се реши проблемот со името, што го одложува процесот на прием на неодредено време.

Во тој контекст таа со прашање зошто се одложува проширувањето кое, вели, може да има негативни последици врз регионалната стабилност и да покрене проблематични прашања за институционалната сила на Алијансата.

- Одбивањето на Македонија претставува опасен преседан за другите регионални ривали дека една земја може бесконечно да го попречува приемот на друга земја. Ова може да се покаже како поттик за држење на приемот во НАТО како заложник на билатералните неправди. НАТО треба да претставува сила на уште поголемо зближување на европските нации низ заемни жртви и низ заеднички интереси, а оваа позиција го има спротивниот ��фект, порачува Сали Пеинтер главен оперативен директор на „Блу Стар стратегии“, која посготвува анаализи и стратегии за потребите на влади, меѓународни организации и институции.Статијата е прочитана 513 пати.

Испрати коментарЧеститки за Велигден од македонскиот државен врв
Најмалку 27 лица загинаа во сообраќајна несреќа во Хаити
Венизелос - Германија заработи 400 милиони евра на грчката криза
Владина делегација по инвестиции во Русија
Почина најстариот Македонец во светот
Иванов - Поканата за НАТО ќе ги подобри односите меѓу Македонија и Грција
Разрешени 13 полициски командири во источна Македонија
Бериша се надева на решение за Македонија во Чикаго
Американски борбен авион падна врз станбен комплекс
Русија разместува ракети кај Калининград
За лозарите и овоштарите над 4,1 милиони евра субвенции
Коњановски - Винариите да ги исплатат лозарите
Папандреу имаше повеќе средби со Груевски отколку со Меркел и Саркози
„Детонатор“ ja тресе штипската полиција – Каширски заминува
Кралев
За исклучено парно можеби ќе се плаќа 50 отсто
Зоран Трајчевски на кормилото на СРД?
Ахмети и Орав со решение за влез на Македонија во ЕУ и во НАТО
Во Албанија само со лична карта
Тачи не се сретна со Обама
Сериски убиец сее страв во парискиот регион
Загина градежен работник во населба Аеродром
„Киднапиран“ авион на „Александар Велики“
Сарачини не очекува проблеми во снабдувањето со нафта
Сараево одбележува 20 години од почеток на опсадата
Пожар на Клиниката за онкологија, нема повредени
Шест нови предлози за членови на МАНУ
Панде Лазаров осуден на пет години затвор
Живееме четири години пократко од Европејците
Опозицискиот фронт ќе покаже заби по Чикаго
Пораки од Капитол хил
Дал 1.000 долари, бара половина од „Фејсбук“
Терористи на суд за нападот на кулите близначки
Гнев во Грција по самоубиството на пензионерот
Австрија и Словенија се скараа за колбаси
Конектикат ја укинува смртната казна
Најмалку седум лица се убиени во судирите во Сирија
САД - Еврозоната има средства да се избори со кризата
Најсреќна земја во светот е Данска
Клинтон ги охрабри напорите на Косово за членство во ЕУ
Путин - Функционерите ќе возат руски коли
Претседателот Иванов ќе се сретне со американски конгресмени
Чистка на луѓето блиски до градоначалникот на Битола
Георгиевски си ја зголемува преговарачката цена
„Телеком“ го почести буџетот со 38 милиони евра од дивидендата
Таксистите ја блокираа „Илинденска“
Француски акедемик пронајден мртов во хотел во Њујорк
До крајот на годинава ќе се знае кои генерали ќе заминат во пензија
Словачка има нова влада
Нестабилно време со пороен дожд и грмежи
Продолжува „Детонатор“, запленети 200 апарати за игри на среќа
Владата најави ребаланс на Буџетот
Шурман - Македонија во НАТО веднаш штом се реши името
Обвинение против директорот на „Нова ТВ“
Сарачини - Регионот е значаен трговски партнер на Македонија
Иднината на Македонија и Албанија е во европското семејство
Мит Ромни победи во три сојузни држави во САД
Борис Тадиќ поднесе оставка
Бугарската мафија најмногу заработува од проституција
Италијански бизнисмен и' остави на црква 1,7 милијарди евра
Кафуле во дворот на гимназијата „Јосип Броз Тито“
Нов Светски трговски центар никна над Менхетен
Два нови случаја на педофилија
Магични печурки на македонско мени
„Топлификација“ нема да дели дивиденда
Иванов се сретна со шефот на унгарската дипломатија Мартоњи
Почина најстарата потомка на отоманската династија
Фатален пожар на московски пазар
Најмалку седум жртви на пукање во американски колеџ
Унгарскиот парламент ја прифати оставката на претседателот Пал Шмит
Како експлодираше „Детонаторот“ во Кочани
Полицијата ги фати малолетниците обвинети за инцидентите во Тетово
Руралните средини ќе добијат 680 интернет киосци
Пронајден учесникот во фаталната сообраќајка кај Липково
Авион падна во Сибир - 12 преживеани
Србија во шок по трагедијата во дискотека во Нови Сад
МВР пресече меѓународен канал на трговија со хероин
Приведени 23 лица осомничени за насилство
Заврши процесот на денационализација
Меркел - Иднината на ЕУ е политичка унија
Почина архитектот Борис Чипан
Нимиц - Можно е решение за името, кое ќе им одговара и на двете страни
Прекршочни пријави за професорите од Хемиското училиште
Кој плаќа 7.000 евра годишно за одржување кола?
Во Италија уапсени 58 членови на мафијата Ндрангета
За спас на еврозоната договорени 800 милијарди евра
Професори тепале ученици во Хемиското училиште
Запленето големо количество брендирани парфеми, часовници и метални палки
Северна Кореја почна со полнење на ракетата
Иванов - Во Чикаго да се преиспита заклучокот од Букурешт за Македонија
Драчевец пукал кон деца, нема повреденипријател, 05.04.2012 12:37:55
Досадни сте со вакви текстови. Секој ден наоѓате некој маргиналци кои кажуваат дека Македонија требало да влезе во НАТО. Па тоа го кажуваат и сите земји членки на НАТО,но постои само еден услов-решение за разликите околу името во преговори со Грција.
НАТО да покажеш лидерство, 05.04.2012 13:16:47
И спрема Договорот и спрема Хаг да ја примиш Македонија како Поранешна Југословенска република Македонија. Во спротивно имаш проблем со својата фашизоидна членка и нема никој право налози на македонскиот народ да му праќа. Посебо не пријател од грчка амбасада.
Mark, 05.04.2012 15:24:31
KOMPROMIS PA NATO KOMPROMIS PA NATO KOMPROMIS PA NATO ! ! ! Dali treba crtez, animacija, 3D, pa da se sfati konecno?!? Ama ne, XY od Toj i toj institit kazal vaka-onaka..Stvarno nema potreba da se zalazuvame!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Претежно облачно

Недела
Обилни врнежи
Макс: 17°C, Мин: 1°C

Понеделник
Мешавина од дожд и снег
Макс: 11°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |