Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
06.11.2012, 13:06
Реал готви реванш за Дортмунд„Кралевите“ вечерва ќе им наплаќаат на „милионерите“ за поразот од 2:1

Дербито и во четвртото коло од Лигата на шампионите одново се игра меѓу составите на Реал Мадрид и на Борусија Дортмунд, а по победата на минатата средба за шампионот на Германија од 2:1 ова ќе биде меч на кој првакот на Шпанија ќе се обиде да се реваншира. Мурињо нема да менува премногу во тактиката, но дефинитивно ќе мора да го смени пристапот на неговите играчи кон натпреварот. Доколку успее да го направи тоа, тогаш на оваа средба не се очекува ништо друго освен победа за домашниот состав.

„Играта што ја прикажавме против Сарагос�� денеска не смееме никако да ја повториме. Едноставно мораме да бидеме на далеку повисоко ниво. Ние победивме со 4:0 на тој меч, но денеска нема да имаме таков противник на теренот. Борусија е далеку посериозен ривал од кој загубивме на првиот меч. Затоа мораме далеку посериозно да му пристапиме на овој меч и да се обидеме да дојдеме до три бода. Само победа е наша опција за овој меч. Очекувам момците да одиграат далеку подобро од саботата и верувам во нив“, вели Мурињо.

Гостите, пак, немаа добро претставување на последната средба во Германија. Сепак, тие се убедени дека може да го повторат истото од претходниот меч и одново да направат голем резултат.

„И пред одигрувањето на првиот меч против Реал Мадрид имавме лош настап во Бундес-лигата. Тогаш загубивме од екипата на Шалке 04, но потоа бевме доста убедливи во играта против кралскиот тим и дојдовме до триумф. Мислам дека и сега по ремито против Штутгарт можеме да се кренеме и во Мадрид да обезбедиме добар резултат“, вели Гундоган.

Напаѓачите на Реал Мадрид функционираа на високо ниво во последната седмица. Тие постигнаа дури 13 гола на три средби така што имаат одлична најава за реваншот против Борусија. Вечерва може да се очекува меч на кој ќе има многу погодоци.

Иако фудбалерот од Хрватска, Лука Модриќ, е најавен во првиот тим на Реал Мадрид, сепак, Мурињо се' уште не е сигурен дали тој или, пак, Есиен ќе стартува на средбата. Дилемата е кој да му прави друштво на Чаби Алонсо, па останува да се види во последен момент за што ќе се одлучи Португалецот.

Реал Мадрид пред својата публика има доминација. Игра далеку подобро отколку на туѓ терен, а во ЛШ има победа на седум меча по ред. Доколку се' мине нормално, тогаш и на овој дуел не се очекува ништо поразлично и се' води кон победа на домаќинот. Борусија ќе има навистина тешка задача за да дојде до уште едно изненадување.

Фудбалерот на Борусија Дортмунд, Себастијан Кел, е неизвесен за денешната средба против Реал Мадрид. Тој има скршеница на носот од дуелот против Штутгарт од саботата, па за него ќе одлучуваат докторите и тренерот. Доколку Клоп одлучи дека му е потребен во тимот, тогаш ќе мора да игра со заштитна маска.

Статијата е прочитана 364 пати.

Испрати коментарЛазаров во репрезентативниот клуб „Илјада“
Клиперси први ги стопираа Спарси
Куманово го декласира Ѓуро Ѓаковиќ
Историска победа на Селтик против Барселона
Ѓоковиќ го „скрши" Мареј
Вардар со предност од Битола
Магијата на Орландо не помина во Чикаго
Федерер го помина Лендл
Македонија скокна 21 место на листата на ФИФА
Челзи со сите сили против Шахтар
Озил го спаси Реал, Сити пред елиминација
„Металците“ победуваат кога ги отпишуваат
Награди за Федерер, Ѓоковиќ и браќата Брајан
Јунајтед ќе постави статуа на Фергусон
Мари направи пресврт, Ѓоковиќ без проблем
Уште една убедлива победа на Мајами
Сензационална победа на МЗТ во Љубљана
Липко - маскота на ЕП 2013
Николиќ и Кресоја на списокот за ЕП
МЗТ по чудо во Љубљана
Давид Ферер го освои Париз
Јаневски го објави списокот за натпреварот против Словенија
Прва победа за Лејкерси во новата НБА сезона
Ставрев ќе му суди на Јувентус
Лазаров - Одигравме најслабо во последните неколку години
Македонија убедливо поразена од Португалија
Раиконен го освои Абу Даби
Вардар и без публика славеше во Куманово
Јувентус на колена пред Интер
Бруклин тргна триумфално, Ален го спаси Мајами
Прв триумф за Работнички
Суровиот Баерн го потопи Хамбург
Сигурни победи на Барселона и Реал, прв пораз на Атлетико
Јунајтед го презеде врвот од Челзи
ОД САБОТА ДО САБОТА
Меси му посака добродојде на синот Тијаго
Лејкерси пак загубија, Мајами прегазен од Њујорк
Мекејлеб за брза рехабилитација на Фенербахче
Црна Гора ја „тресна“ Германија!
Полјакот Јанович со скалпот на Мари!
Ракометарите преку Португалија до Данска
Паркер со звукот на сирената ја урна Оклахома
Фиорентина по 30 години победи во Џенова
Босилков веќе не е претседател на МЗТ
Квери му ја уништи забавата на Ѓоковиќ
Харден како ракета, нов пораз на Лејкерси
Погба го спаси Јуве, пресврт на Интер
Лазаров - Не очекував вака лесно да победиме
Челзи му врати на Манчестер јунајтед
(ФОТО) Македонија со победа ги почна квалификациите за ЕП„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 12°C

Ведро

Четврток
Ведро
Макс: 13°C, Мин: 2°C

Петок
Делумно облачно
Макс: 16°C, Мин: 1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (46)
Амбициите на Даријана. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Настани
(ВИДЕО) Скопје 2014 во новиот спот на Macedonia Timeless
Главниот фокус во најновиот спот на Macedonia Timeless е општина Центар, односно градбите и спомениците од проектот Скоп...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |