Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
25.12.2012, 14:04
На Кубица му недостасува Формула 1На Полјакот му е тешко да ги гледа трките, дотолку повеќе што во блиска иднина нема шанси да се врати во овој спорт

Роберт Кубица открива дека многу му недостасува Формула 1, но вели дека мали се шансите да се врати во тој спорт во блиска иднина. Кариерата на поранешниот возач на Заубер и на Рено претрпе тежок удар во 2011 година, кога беше сериозно повреден во незгодата на релито Ронде ди Андора, при што делумно му беше откината десната подлактица. Рехабилитацискиот процес беше долг и болен и иако тој се врати на трките во некоја форма, Ф1 се' уште е многу далеку од него. За човек кому му прилега натпреварувачката тркачка атмосфера, тоа е горчливо апче за голтање.

„Тешко ми е да ги гледам Ф1-трките“, изјави тој за „Дејли експрес“. „Ми недостасуваат трките, тоа е најголемиот проблем. По трка, кога сум дома, помислувам дека водам здодевен и монотон живот. Кога возам, благодарение на концентрацијата, ограничувањата навистина не влијаат многу врз мене. Благодарен сум за тоа што го имам. Не можеш да добиеш од животот се' што ќе посакаш. Кога возам тркачки возила сигурно е многу подобро отколку пред шест месеци и тоа е многу блиску до тоа што го правев пред незгодата. Значи, многу добро е. Ако можам повторно да ја движам раката слободно, има шанса да се вратам. Но, додека се случи тоа, треба да видиме. Нема шанси да се вратам во Формула 1 наскоро“.

Повредите на Кубица се доволно санирани за да му дозволат да се натпреварува во други форми на мотоспорт, но физичките барања на Ф1 се' уште го прават враќањето во врвот на овој спорт невозможно.

„Цврстината, моќта во раката не е толку добра како што беше, но ако тоа беше единствениот проблем - два месеца третман и тој би исчезнал“, изјави Кубица. За жал, има поголеми проблеми на чие решавање треба да се концентрирате отколку на силата. Имам ограничена функционалност на дланката и на прстите, но тоа е нешто за кое сум убеден дека полека ќе се врати, бидејќи на нервите им треба доста време. Имаше мал напредок годинава. Таков е животот. Нема да добијам ништо од фрустрирањето. Многу е едноставно. Нема друга опција освен да продолжам да работам“.

Статијата е прочитана 408 пати.


Испрати коментарРоналдо и Мурињо во Манчестер јунајтед?!
Саудиска проверка за сениорите
(ФОТО) Ибраими и Стјепановиќ горди на признанијата
Антиќ добар, Олимпијакос поразен
Липи не доаѓа во Реал Мадрид
Челзи со долгорочен договор за Бенитез
Клиперси со 15.победа во серија
Година во знакот на Тодор Гечевски
Ѓаволски тешка победа на Јунајтед
Ибрахимовиќ повторно најдобар во Шведска
Попов се повреди на мечот со КПР
Ибраими македонски фудбалер на годината
Фетел спортист на годината во Европа
Шарлот го претрпе 16.пораз по ред
УЕФА ги обжали своите казни за Србија и Англија
Надал не игра ни во Абу Даби
Тестови со Грција и со Шпанија пред Евробаскет
Челзи се откажа од Фалкао и се сврте кон Вилја
Роналдо за 145 милиони евра во Манчестер јунајтед?
Хорнер го фали „херојскиот дух“ на Ред бул
Мајами божикно разиграни
Илиевски на местото на Бабунски?
Реал бара голман за следната сезона?
Снајдер ги договори личните услови со Тотенхем
Леброн се прости од забивањето
Кире Лазаров од утре во Пореч
Надал не очекува да биде фит пред март
Лион и ПСЖ со по три гола до нови три бода
Новицки се врати, Далас декласиран
Челзи ја потопи Астон Вила
Фергусон
Гечевски со тројка му пресуди на Широки
Хунтлер останува во Шалке
Пораз на Металург од Подравка
Лазаров остана без трофејот, моќна Барса
Кожуф е лидер на полусезоната
Попов асистираше за триумф на ВБА
Фернандез за посилен Вардар
Хекинг преминува во Волфсбург
Неш се врати за победа на Лејкерси
Уште една победа на Лацио за второ место во Серија А
Втор пораз на Њујорк на домашен терен
И Андреева објави повлекување
Виланова успешно опериран
Ферари го претпочита Фетел пред Хамилтон
Червар трогнат со македонскиот пасош
Заврши победничката серија на Оклахома Сити
(ФОТО) Цибона „расчистена“, на ред е Широки
Барселона ќе го чека Виланова
Задар го доби „трилерот“ со Партизан
Пандев и Наполи против Плзен
Клиперси го потврдија рекордот, Тандерси незапириливи
Реал Мадрид против Манчестер јунајтед!
Стојановиќ поуспешен од Пандев
Македонија официјално на 81. место
МЗТ со стапица за гладните „волци“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 7°C

Делумно облачно

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 4°C, Мин: -5°C

Недела
Сончево
Макс: 6°C, Мин: -4°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (39)
Зошто Јованка бараше масерка.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Интервју - Нема да дозволиме насилство врз медиумите
Во Собранието се прекрши домашното и меѓународното законодавство. Практично, се случи цензура, бидејќи некој реши да им ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |