Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
08.11.2012, 12:42
Славеникот Селтик ја урна Барселона!Со триумфот од 2:1, шкотскиот тим на најубав начин ја прослави 125-годишнината од своето постоење

Мечот за кој никој и не сметаше дека може да донесе изненадување, заврши со голема победа за Селтик, а најголемата роденденска честитка за тимот од Шкотска дојде од Каталонците против кои секој сака да забележи победа. Барселона загуби во Глазгов со 2:1, па на тој начин 125-годишнината од постоењето Селтик успеа да ја прослави со големо шоу.

Голманот Форстер уште еднаш беше на високо ниво, а на тој начин се дојде до победа. Селтик водеше со 1:0 уште од 21. минута кога Ваниама донесе изненадувачко водство за домашните. Сепак, како што продолжуваше мечот стануваше јасно дека Селтик е решен роденденот да го прослави со победа.

„Ова ни се случи и на Камп Ноу. Фудбалерите на Селтик играа дефанзивно, чекаа брзи контранапади“, е краткиот коментар на Меси по средбата.

Барса немаше реализација во нападот, а тоа овозможи домашните да казнат уште еднаш и да дојдат и до 2:0 во финишот преку Ват. На крајот Меси се погрижи и Барса да постигне гол, па поразот беше ублажен.

Израмнетиот дуел меѓу Челзи и Шахтјор заврши со победа на домашните и тоа со погодок кој падна дури во четвртата минута од продолжението по одлично нафрлената топка која дојде до Моузес, кој беше највисок во скокот.

„Не гледам зошто да ги обвинувам играчите, напротив морам да им честитам за играта на стартот. Мислам дека заслуживме да победиме, тоа се обидувавме да го сториме до крајот на мечот. Им овозможивме два корнери, а примивме гол од еден од нив. Мораме да им честитаме на Селтик за овој добар натпревар, победата и одличните навивачи. Атмосферата на стадионот беше спектакуларна. Секако честитки и за 125-годишниот јубилеј им посакуваме многу среќа“, вели тренерот на Барселона, Тито Виланова.

Средбата имаше одличен почеток, а играта најавуваше максимално многу возбудувања бидејќи гостите редовно имаа противодговор за нападите на домаќинот.

„Ова беше една од најгордите вечери во мојата кариера. Моите играчи вложија многу напор и ги победија најдобрите фудбалери во светот. За нив ова беше најтешкиот испит, кој го положија со највисоки оценки. Успеавме да ја зачуваме дисциплината, сега имаме добри шанси за да ја поминеме оваа фаза“, со големо задоволство стратегот на Селтик Нели Ленон го коментира големиот триумф над Барселона.

Дека фудбалерите на Челзи се решени да дојдат до победа на овој меч се виде уште на стартот кога се тргна во иницијатива. Се одеше со сите сили кон погодок, но Торес не успеа да се снајде во првата шанса за гол. Само неколку секунди подоцна успеа да стигне до можност за да ја поправи грешката. Гостите погрешија во додавањата, а притоа вратија топка до голманот кој доцнеше со интервенција, па при шутот беше блокиран од Торес, а топката заврши во голот.

Само неколку минути беа доволни за Шахтјор да врати, а голот дојде по прошетката на Фернандињо низ одбраната на Челзи. Одличниот дриблинг му остави простор на Вилиан на кого не му беше воопшто тешко да бие прецизно по средината на голот на актуелниот шампион на Европа.

До крајот на првиот дел имаше добра игра и на двете страни, а благодарение на Оскар кој дојде до четвртиот гол сезонава се стигна до предност од 2:1 по првото полувреме.

Само што почна вториот дел гостите тргнаа во налет, а две минути му беа доволни на Вилиан да израмни и да ја врати неизвесноста на средбата.

До крајот на дуелот неизвесноста беше присутна, а победникот беше решен пред последниот свиреж на судијата кога Моузес скокна највисоко и донесе триумф од 3:2 и три многу значајни бодови.

„За тајмингот на постигнување на победничкиот гол може да се сложиме дека голема работа заврши среќата. Практично голот беше постигнат преку последниот удар на натпреварот. Мислам дека ја заслуживме победата, направивме многу. Го притиснавме нашиот противник особено во првото полувреме во кое постигнавме два гола. Бодовите од последните два натпревари ни се неопходни, особено триумф на последниот меч. Мислам дека клучна ќе биде пресметката помеѓу Шахтор и Јувентус“, изјави Ди Матео.

Тренерот на гостите Мирчеа Луческу призна дека поразот во последните секунди остави горчлив вкус, но и потенцираше дека третиот гол се случил во време кога продолжението било веќе истечено: „Ова е многу болно. Нашиот голман направи неколку неверојатни грешки, но и целиот тим киксираше кога го прими третиот гол. Челзи има високи фудбалери, затоа не смеевме да им дозволиме да изведат корнер. Грешка направи и судијата, кој досуди три минути продолжение, а не три минути и 30 секунди. Не смееше да има корнер, мечот требаше да заврши порано“, рече Луческу.

Баерн Минхен беше максимално расположен за игра, а кој е кој на дуелот против Лил се виде по само дваесетина минути игра. Головите паѓаа во серија, а ветеранот Пизаро беше најрасположен во таа игра и беше безмилосен кон голот на тимот од Франција. Самиот факт што на одмор се замина со 5:0 доволно покажува како стоеја работите на теренот при што се' беше во корист на составот од Германија.

Гостите во вториот дел успеаја да постигнат почесен гол, но тоа не им овозможи и да го ублажат поразот бидејќи домашните беа едноставно безмислосни.

Слична беше ситуацијата и во Торино каде што Јувентус одигра меч на високо ниво. Уште во првиот дел поведе со 3:0, а потоа без поголеми проблеми само се чуваше високото водство кое беше доволно и за поубедлив триумф.

Галатасарај и Бенфика дојдоа до заслужен триумф во 4. коло откако одиграа одлични натпревари против своите ривали Клуж, односно Спартак Москва. Галата водеше уште од првото полувреме, но во почетокот на вториот дел Клуж израмни. Ова како да беше само мотив плус за гостите кои со уште два гола ја запечатија судбината на романскиот состав.

Бенфика, пак, во првиот дел не успеа да постигне гол, но затоа во продолжението од мечот ги донесе работите на свое место. Кардозо доминираше во нападот, а откако постигна два гола не реализираше пенал за хет-трик.

ШАХТАР ПОДОБАР, ЧЕЛЗИ ПОБЕДИ

Група Е: Јувентус - Нордслијанд 4:0, Челзи - Шахтар 3:2. Табела: Челзи 7, Шахтор 7, Јувентус 6, Нордсјеланд 1.

Група Ф: Валенсија - БАТЕ Борисов 4:2, Баерн Минхен Лил 6:1. Табела: Валенсија 9, Баерн Минхен 9, Бате Борисов 6, Лил 0.

Група Г: Бенфика - Спартак М 2:0, Селтик - Барселона 2:1. Табела: Барселона 9, Селтик 7, Бенфика 4, Спартак М. 3.

Група Х: Клуж - Галатасарај 1:3, Брага - Манчестер јунјатед 1:3. Табела: Манчестер Ј. 12, Клуж 4, Галатасарај 4, Брага 3.

Род Стјуарт плачеше од среќа по победата на Селтик

Музичарот Род Стјуарт буквално плачеше од среќа откако неговиот омелен клуб Селтик синоќа ја победи моќната Барселона во Лигата на шампиони. Стјуарт беше пресреќан после последниот свиреж на судијата синоќа во Глазгов и неможеше да ги сокрие солзите.

Статијата е прочитана 934 пати.

Испрати коментарФени Индустри го доби дербито против Работнички
Манчестер Ј. со пресврт до победа над Астон Вила
Фатлум Жута го освои „Златниот Гонг 2012“
Вардар Про го победи Металург во драматична завршница
Баерн Минхен продолжува со победите во Бундес лигата
Победи на Жалгирис и Цедевита во Евролигата
Вардар про и Металург во нова пресметка
Антиќ и Олимпијакос убедливи во Милано
Јаневски не ги отпишал Попов и Ристиќ
Дурант ги скроти „биковите“
Федерер нерешлива енигма за Ферер
Тричковски и Тасевски стрелци во Лига Европа
Лазаров во репрезентативниот клуб „Илјада“
Клиперси први ги стопираа Спарси
Куманово го декласира Ѓуро Ѓаковиќ
Ѓоковиќ го „скрши" Мареј
Вардар со предност од Битола
Магиј��та на Орландо не помина во Чикаго
Федерер го помина Лендл
Македонија скокна 21 место на листата на ФИФА
Челзи со сите сили против Шахтар
Озил го спаси Реал, Сити пред елиминација
„Металците“ победуваат кога ги отпишуваат
Награди за Федерер, Ѓоковиќ и браќата Брајан
Јунајтед ќе постави статуа на Фергусон
Реал готви реванш за Дортмунд
Мари направи пресврт, Ѓоковиќ без проблем
Уште една убедлива победа на Мајами
Сензационална победа на МЗТ во Љубљана
Липко - маскота на ЕП 2013
Николиќ и Кресоја на списокот за ЕП
МЗТ по чудо во Љубљана
Давид Ферер го освои Париз
Јаневски го објави списокот за натпреварот против Словенија
Прва победа за Лејкерси во новата НБА сезона
Ставрев ќе му суди на Јувентус
Лазаров - Одигравме најслабо во последните неколку години
Македонија убедливо поразена од Португалија
Раиконен го освои Абу Даби
Вардар и без публика славеше во Куманово
Јувентус на колена пред Интер
Бруклин тргна триумфално, Ален го спаси Мајами
Прв триумф за Работнички
Суровиот Баерн го потопи Хамбург
Сигурни победи на Барселона и Реал, прв пораз на Атлетико
Јунајтед го презеде врвот од Челзи
ОД САБОТА ДО САБОТА
Меси му посака добродојде на синот Тијаго
Лејкерси пак загубија, Мајами прегазен од Њујорк
Мекејлеб за брза рехабилитација на Фенербахче
Црна Гора ја „тресна“ Германија!
Полјакот Јанович со скалпот на Мари!
Ракометарите преку Португалија до Данска
Паркер со звукот на сирената ја урна Оклахома
Фиорентина по 30 години победи во Џенова
Босилков веќе не е претседател на МЗТ
Квери му ја уништи забавата на Ѓоковиќ
Харден како ракета, нов пораз на Лејкерси
Погба го спаси Јуве, пресврт на Интер
Лазаров - Не очекував вака лесно да победиме
Челзи му врати на Манчестер јунајтед
(ФОТО) Македонија со победа ги почна квалификациите за ЕП

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -2°C

Ведро

Недела
Ведро
Макс: 16°C, Мин: 2°C

Понеделник
Претежно облачно
Макс: 16°C, Мин: 5°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (48)
Напуштена и гладна. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Настани
Музите на Хичкок и денес икони на стилот
Хероината на Хичкок не може да биде заменета со денешните старлети - таа не е бомбастична русокоса, туку грациозна дама...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |