Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
25.12.2012, 12:51

Во „Мала станица“ изложуваат шест авториИзложбата „Лајф екшн/гејм екшн 2“ е кураторски проект на Ана Франговска, а претставува продолжение на минатогодишниот, истоимен прв проект

Уметниците Гордана Вренцоска, Славица Јанешлиева, Гоце Наневски, Игор Сековски, Александар Спасоски и Борис Шемов изложуваат свои дела во „Мала станица“ на изложбата „Лајф екшн/гејм екшн 2“ што ќе биде отворена вечерва во 20 часот.

Изложбата е кураторски проект на Ана Франговска, а претставува продолжение на минатогодишниот, истоимен прв проект. Учесниците во двата дела од проектот на еден специфичен начин се осврнуваат на неколку суштински аспекти од нашето општествено битисување, почнувајќи од едукацијата фокусирана на уметничкиот, т.е. културолошки дискурс, кој во нашиот образовен систем, како што напоменува кураторката, е сведен на чиста моторична вежба на телото, а не на духот; потоа на распнатоста на единката меѓу соништата и реалноста, очекувањата и актуелноста.

„Колку современото дело успева да воспостави релација со реципиентот и дали го третира воопшто тој проблем или уметноста се' повеќе станува „елитистичка“, привилегија на посебните. Дали трик-уметноста го заслужува вниманието или не. Дали инстант-уметноста може да задоволи вредносни критериуми. Дали уметникот знае да каже НЕ на барањата на кураторот или на институцијата и колку го чини тоа?“, се само дел од прашањата кои ги начнуваат уметниците , учесници во проектот за кој се подготвува книга во која теоретски за концептот на изложбата пишуваат кураторот и уметниците, а е илустрирана со проектите на застапените уметници на изложбите. (К.Б.)


Статијата е прочитана 508 пати.


Испрати коментарКаролина - лице на новиот календар на „Пелистерка“
Фотографии од „Твитеркалендар 2013“ на продажна изложба
Проектот „Љубојна брас фантази“ сега и на ЦД
Новогодишен гала-концерт на Филхармонијата
Адел го заштити нејзиното име
„Јадро“ го брани демократскиот социокултурен простор
Се обновува Драмската програма на Македонско радио - Радио Скопје
„Ангелите“ голи за шпанскиот „Вог“
„Фрик фестивал“ со гости од Белград
„Битлси“, Џегер и Бекам може да завршат на банкнота од 10 фунти

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 6°C

Магла

Четврток
Делумно облачно
Макс: 9°C, Мин: -1°C

Петок
Делумно облачно
Макс: 9°C, Мин: 1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (38)
Даријана на Тито – југословенската Мадам де Помпадур.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Златниот бизнис на Швајцарија
Четири од најголемите рафинерии за злато во светот се наоѓаат во Швајцарија, каде што се прочистуваат и две третини од з...
Во 2013 година без радио програма на Дoјче веле
Дојче веле на 31 декември 2012 година ќе го емитува својот последен Утрински магазин, со што завршува ерата на радио-про...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |