Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
28.12.2012, 15:47

Николиќ пак нуди посредништво меѓу Атина и Скопје

Српскиот претседател повтори дека има намера да помогне во спорот за името меѓу Македонија и Грција

Претседателот на Србија Томислав Николиќ има намера да помогне во спорот за името меѓу Македонија и Грција, којшто го блокира патот на Скопје кон ЕУ.

- Патував во двете држави и разговарав со перетседателите и премиерите. Спорот е голем и ми се чини дека може да биде решен кога и едните и другите би сфатиле дека со тврдоглаво инсистирање нема никаде да стигнат, изјави Николоќи во интервју за српската агенција Бета.

Тој додава дека очекува средба со грчкиот и со македонскиот престедател, кој би бил нивен разговор после могу време.

- Им реков и на едните и на другите дека стојам на располагање, но ако бидам замолен да предложам решение тоа нема да биде прифатливо само за едните или само за другите. Балканот повеќе не смее да биде место на судири. Додека ние стоиме другите отидоа далеку напред, изјави српскиот претседател Николиќ.


Статијата е прочитана 1386 пати.


Испрати коментарСветот во 2012 година кога не се оствари пророштвото на Маите
Сите по список - Кои беа вредни, а кои дремливи
Политиката да ја остави економијата да дише
Кризата е длабока, перспективите мрачни
Година на секој против секого
Велешанец се спасил бегајќи од автомобил заглавен на пруга
Хашим Тачи најави дека нема да се кандидира за премиер
Во кого се колнат македонските политичари
Поповска - Вистината ќе излезе на виделина
(ИНТЕРВЈУ) Ниту оваа ниту претходните влади не сакаат совет
Банките малку послабо отпорни, но профитабилни
Добитници и губитници во 2012
Мукаетов - Не' чека тешка година, но остануваме оптимисти
Во политиката имавме сцени слични на „К-15“ и „Монти пајтон“
Црвенковски - 2013 да биде победничка
Бреговиќ ќе му свири на Путин за Нова година
Богата програма за дочекот на новата 2013 година на плоштадот „Македонија“
Во Тетово и Гостивар одземени над 12 илјади петарди
Момче претепано и застрелано во дискотека во Тетово
Деветнаесет загинати во бомбашки напад во Пакистан
(ФОТО) Четворица загинати во авионска несреќа во Русија
Жената која турна човек во метрото во Њујорк нападнала од верска омраза
Ердоган - Изминатава година беше успешна за Турција
Ѕинго пак на чело на СПМ
(ФОТО) Вооружен грабеж на златара среде бел ден во Кавадарци
(ФОТО) Протест на опозицијата пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ
Даниел Сервер
ВМРО-ДПМНЕ - Задолжувањата помали отколку во времето на СДСМ
Тачи однапред знаел за настаните во Собранието
Во пет верижни сообраќајки - 11 повредени
Делницата Катланово - Велес повторно во употреба
Наградени десет научници на УКИМ
СДСМ обвинува за ново задолжување на државата
Штипски полицаец пронајден мртов
Димитар Башески излезе од ДПМ, но и ДПМ го поддржа ЗНМ
„Тинекс“ вложи 17,5 милиони денари за развојни проекти
„Телеком“ ќе подели над 350 топли оброци во шест народни кујни
Заштитен сведок на судењето на Љубе Бошкоски
Башким Бесими поднесе оставка
Прогласени најдобриот пожарникар, полицаец и крводарител
Собранието го донесе законот за задолжување кај Светска банка
Седете дома и не отворајте прозорци, надвор е презагадено
Нови 157 припадници на АРМ ќе заминат за Авганистан
„Окта“ подари зимска облека за повеќе од 300 деца
ДС ќе иницира формирање парламентарна комисија за случувањата во Собранието
ОМД го зголеми својот тим во САД
Филе - Претстојната пролет одлучувачка за Македонија
Конфискација на нелегалниот имот на Иснифарис Џемаили
Косовците уплашени од радикалниот исламизам
Ромпуј - Камерон ја загрозува иднината на ЕУ
Маглата го отежнува авиосообраќајот на скопскиот аеродром
(ВИДЕО) Новинарите го исвиркаа Трајко Вељаноски
Комерцијална банка ја продаде старата зграда и се сели во новаSloven, 28.12.2012 16:03:37
Србија ќе биде посредник меѓу Македонија и Грција во спорот за името?Пак се враќа минатото. Србија и Грција ќе кумуват на Македонија.Србија прво да си среди односите со Косово и да не се меша во Македонските работи.Ако Србија се вмеша во спорот за името, тоа ќе биде крајот на Македонија.Македонските граѓани и посебно Албанците од Македонија никогаш нема да дозволат Србија и Грција да кумуват на Македонија.Браќа Македонци, кои се борат за своето име и не дозволувајте Срб��ја да се меша во работи кои не ја засегаат.
Прашам, 28.12.2012 17:05:56
Па што заедничко има Николиќ со ЕУ и со нашите интереси да се објавува за судиja ?
jovan, 28.12.2012 17:36:37
Dokolku Nikolic se nudi*samoinicijativno*da pomogne,togas nema nisto da uspee, no ako ovaa*ponuda*e*odobrena*i od*drugi faktori* (golemite sili),togas resenie mozebi i ke ima, no so toa se stava na znaenje na Makedonija i Makedoncite, deka ovaa teritorija e se uste Srpska*sopstvenost*(spored Bukureskiot dogovor).Na kraj ke ispadne deka vsusnost se dogovaraat Srbite i Grcite, sto i kako ponataka. Najverojatno Srbija ke se slozi so Grcite da ima dodavka vo imeto, a so toa EXPRESNO ke se slozat i nasite patrioti(narodot lesno ke go izmanipuliraat i ubedat deka taka treba da bide, a kriv ke si ostane Branko),sto ke bide i uste edna potvrda deka ovaa drzava(teritoria)najverojatno ke ostane*Srpska*.Sto ke ispadne, koja e celta i namerata,ke vidime,no Srbija ne se zamesuva vo ovoj problem od ALTRUISTICKI pobudi.Do sega mudro molcea okolu Makedonija(dodeka Bugarite ripaa skokaa, dokazuvaa sve i svasta),no na kraj ke ispadne deka sme*zaloznici*na Srbija,t.e se uste se*vodime* kako nivni.
pile/do Jovan, 28.12.2012 21:30:51
Siguren sum G-din Jovan deka nikoj od izmanipuliranite DPMNE-vski clenovi nema da Ve negira vo sodrzjinata na posledniot pasos od komentarot.Pa toa se gleda i se vide deka segasnava Vlada na Gruevski i Ahmeti so satelitite koi na del od makedonskite gragjani im pokazjuvaat sreden prst so zborovi ,,smrt na makedoncite, ili sakaat da se zaboravat slucuvanjata vo Sobranieto,ja rakovodat lica so debel tovar od sluzjbite na poranesna JU a posebno Srbija, dali od JNA ili od UDBA.Pa koj bese stitenicki cuvan od Udba vo Pula vo 1984 godina.Inaku G-din Nikolik dokolku saka dobrososedski odnosi so R.Makedonija neka prevzeme aktivnosti za ureduvanje na manastirot Prohor Pcinski za proslava na Asnom na 2-ri avgust 2013 godina, dokolku saka vo idnina proslava na Zebrnjak, i da gi trgne prstite od sporot so imeto,R.Srbija ima dovolno svoi predizvici i vremeto na Karagjoirgjeviki oddamna zavrsi.Ima edna izreka, nekanet na svadba ne se oddi.Sakaj ja Makedonija zjivej ja Evropa vo mislite so SAD.
Ljubotan Trade Name, 28.12.2012 22:49:15
Samo sto se spomena imeto Srbija,odma Vatromet,na se srpsko i Srbija. Kolku sto ja pratam oficielnata srpska diplomatija za poslednive 68 god. nikogas ne go negirale makedonskiot jazik il identitet, so isklucok na nekoi personalni negacii za Makedonija i nejzinata istorija. Pa ova, nee samo Srpski Specialitet. Kolku pati, niz makedonskata News Media se propagira,deka Srbija nema nikakvo istorisko obelezje vo Makedonija. Poglednete go Skopje 2014 god.totalna diskriminacija; Skopje bez Nemanici e prazen-jalov! Makedonija mu go izvadi Srpskoto Srce Kosovo i go prizn- go dade na Albanskite Kosovari! Crkvata e kanonsko prasane ,SPC e Nemocna , Bugarskata i Grckata crkva ja opomenuvaat SPC, da ne se igra so ogan ,zosto i taa ce odide vo CIZAM! Ve molam bez Cenzura!
Mark, 28.12.2012 23:51:23
Dobro de, sto se potresuvate? Pa odamna e ocebijno deka Amerikancite ja sproveduvaat Doktrinata Kisinger-Bzezinski vo koja Makedonija se deli megju Albancite i Srbite! Ahmeti i Gruevski(edniot treniran vo Svajcarija a drugiot vo Belgrad) samo ispolnuvaat - i zatoa se vaka zdusno poddrzani i iskesirani! *Antikata* i drugite drndupki se smisleni za zamajuvanje na budalite do konecnoto resenie..p.s. slucajno glavnata mediumska truba na Gruevski e dokazan sorabotnik na Srpskite tajni sluzbi?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 6°C

Ведро

Понеделник
Сончево
Макс: 6°C, Мин: -4°C

Вторник
Сончево
Макс: 6°C, Мин: -3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (40)
Љубомората е посилна од љубовта.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Времеплов на оптимистот
Кога луѓето се навистина оспособени, тие ќе почнат да ја користат дигиталната технологија за да воведат промени во свое ...
Ексклузивно - Готвам, значи постојам и сум сакана
Хрва��ката Ана Угарковиќ, авторка на готвачкото ТВ-шоу „Кај Ана“, е естет со префинет вкус за храна...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Новогодишен прилог |