Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
01.12.2012, 12:53
Бериша: Албанофобијата кружи низ Балканот како сенкаАлбанскиот премиер и лидер на Демократската партија Сали Бериша во обраќањето на Форумот на младите сили на оваа партија изјави дека националното прашање е главно прашање на Демократската партија.

- Националното прашање е во основата на програмата на Демократската партија. Албанофобијата, или стравот од Албанците, денес кружи низ Балканот како сенка. Во минатото нашите соседи не сметаа за граѓани од втор или трет ред. Не сакаа да ги прифатат Албанците како слободен народ, истакна Бериша.

Тој нагласи дека денес Албанците се посложни и пообединети од било кога во минатото.

- Етничката територија на Албанија треба да биде во националната свест на секој Албанец. Секој ја знае нашата цел, а тоа е јакнење и кохезија на албанската нација. Ние денеска дејствуваме како еден силен народ, додаде албанскиот премиер.

Бериша нагласи дека во блиското минато постоеле сериозни програми и обиди за истребување на албанската нација.

- Во минатото соседите сакаа да ја поделат албанската територија и целосно да ја уништат. Меѓутоа, денес е се поинаку. Денес и Косово е слободно. Но и покрај се, им нудиме на соседите можност за дијалог и соработка, изјави Бериша.Статијата е прочитана 1727 пати.

Испрати коментарОграбена спортска обложувалница
Бесими ќе се бори со корупцијата во одбраната
Ставрески - За четири години 1,55 милијарди евра инвестиции
Клуч на врата за „Повардарие“?
Жена прегазена од сопственото возило
Бернд Борхарт - нов шеф на мисијата ЕУЛЕКС
Се укинуваат и намалуваат царини од 2013
Со Фонд за иновации ќе се поддржува бизнис секторот
Промоција на македонски вина во САД
Тетовец изнудил накит вреден 8000 евра
Евроатланската интеграција на Македонија е неопходна за стабилноста на регионот
Ховит - Македонија треба да добие датум за преговори
Словенците избираат претседател
Неколку лица загинаа при уривање на тунел во Јапонија
Талибанците нападнаа база на НАТО
ЕП - На Србија што поскоро да и се даде датум за преговори
(ФОТО) Лекарите со бел марш побараа оставка од Тодоров
До крајот на 2013 вкупно 6.000 работни места во ТИРЗ
Mакедонските бизнис потенцијали презентирани во Лос Анџелес
Соработка со лекари од болницата „Роналд Реган“ во Лос Анџелес
Аврамопулос - Решението за името да ја почитува историјата и културата на двете земји
Дезинфицирана болницата во Кавадарци по смртта на четиригодишното дете
Отворен почесен конзулат на Македонија во Лос Анџелес
Oтворена електронска продавница во Битола
Бесплатно зимување за 1000 деца од социјално загрозени семејства
Во „Дрекслермаер“ во Кавадарци вработени 200 лица
Околу 34 милиони луѓе во светот се болни од СИДА
Најмалку 26 лица повредени, а 30 уапсени во протестите во Љубљана
Карпентер - Сонот за голема Албанија се уште е жив
Тодоров ги повика лекарите да лекуваат
(ФОТО) Шверцувани влекачи станаа нови жители на ЗОО
Албанија се пере од скандалот
Арифи очекува добри заклучоци на декемврискиот Самит
Доктори од Македонија на обука во Хјустон
Вранишковски нема да бара помилување од Иванов
За три години државата ќе изгради 1.700 станови
Објавен конкурсот за стипендии за студирање во странство
Од понеделник нагло заладување
Новоименуваните амбасадори на Виетнам и Норвешка кај Иванов
Светска банка одoбри 50 милиони долари за развојни политики
Скопјанец фрлил молотов коктел пред американската амбасада
Амбасадорите на ЕУ-членките в среда ќе расправаат за Македонија
„Виз ер“ со над 15 илјади патници за еден месец
ЕУ само до начелен договор за буџетот за 2013
Вашингтон го гледа Балканот интегриран во ЕУ и НАТО
Шведска ќе ја поддржи Македонија за преговорите
ОН ја призна Пал��стина како држава-набљудувач
Бугарија и постави три услови на МакедонијаNaser, 01.12.2012 17:05:47
Od kogo se osloboduvate ?, da se oslobodite sami od sebe od vasiot komleks na niska vrednost.Sto i da napravite ke ostanete vo ocite nesamo na sosedite, nego i na Evropejcite gragani od ftor red.Toa e od nedostatok na intelektuelna sila koe ke go reformira Albanskoto drustvo i ke go nasoci vo pravec na tolerancija i dobrososedstvo, a ne samo da se baralo nekoj prava, nekoj veciti prava i osloboduvanje od nekogo.A se dodeka e vakov pretsedatel od ovoj profil vo Albanija, za nacionalen progres ke se ceka uste dolgo.
Kultiviran Balkanec, 01.12.2012 17:26:39
Zhurnalistite kako da otkrija neshto novo i nepoznato, kolku albancite da tvrdat deka nemaat teritorijalni pretenzii, zhelbata da se obedinat nikoj ne mozhe da im ja zeme, a i teshko kje bide i da se spreche, osven da podigneme eden Berlinski Zid megju niv.
Komentator, 01.12.2012 18:00:06
Ovoj vrti pak kako kisa oko Kragujevca site Albani vo edna drzava samo vo eden zaobikolen diktat ...pa sto ne rece i site Makedonci i site Srbi vo edna drzava e pa togas ke kazam vo pravo e covekov ma i ovoj izgleda dobil diktat od gorniot svevisniot samo toj istiot gorniot ako ne sozdal lugevo toga site paroli vazat za site neli gospodine Berisa a...aha !!
G. Stojanovic, Holandija, 02.12.2012 11:29:13
Umnite lugje velat: koga nesto se negira - togas toa e potrvrda te. se potvrduva. Znaci teritorijalni pretenzii sepak ima. Reakcija kon drugite citateli: vreme e da prestanete da go potvrduvate faktot i stereotipite na EZ deka site Balkanci se nacionalisti! Toa e daleku od vistinata: kolku sto jas si go poznavam narodot nie sakame da ziveeme zaedno, no na ubav i za site dostoen nacin. Za citatelite pomegju nas: knigata na Albanskiot nobelovec Ismail Kadare Elegiite za Kosovo bi mozela da vi donese uvid vo istorijata i megjusebnata povrzanost megju narodite - go sakale nie toa ili ne. Nema potreba od Berlinski zidovi (kako sto se sugerira), no zatoa ima nasusna potreba od megjusebno razbiranje, komunikacija i sorabotka.
vace, 02.12.2012 12:24:02
ako napravite edna država so eden narod i edna teritorija kakva pak religija ke imate pola-pola

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 4°C

Магла

Недела
Обилни врнежи
Макс: 11°C, Мин: 2°C

Понеделник
Мешавина од дожд и снег
Макс: 7°C, Мин: -6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (16)
Тито ја прокоцкува довербата на Америка. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Улиците и за велосипеди
При проширувањето на некои булевари повторно се заборави на велосипедскиот сообраќај...
(ФОТО) Бојата на Берлин во 1930-те
Ретки фотографии во боја, кои даваат поглед на животот во градот додека се тетерави кон војна...
Интервју - И документарците треба да се гледаат во кино
„Брајан Ино во филмот зборува за неговите идеи“, вели британската режисерка Никола Робертс...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |