Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
30.11.2012, 09:24

ОН ја призна Палестина како држава-набљудувач

Во Обединетите нации синоќа беше изгласано унапредувањето на палестинскиот статус од набљудувачки ентитет во набљудувачка држава.

Генералното собрание на Обединетите нации синоќа го изгласа унапредувањето на статусот на Палестинците во меѓународната организација од ентитет набљудувач во држава набљудувач нечленка, со 138 гласа „за“, девет „против“ и 41 „воздржан“.

Палестинскиот претседател Махмуд Абас во своето обраќање пред гласањето го оцени како „последна можност да се спаси дводржавното решение со Израел“ и повика да се „даде потврда за раѓање и реалност на Палестинска држава“.

Абас алудираше на создавање независна палестинска држава која ќе живее во мир и безбедност заедно со Израел, што беше цел на преговорите кои се веќе две години во ќорсокак.

- Палестина доаѓа денеска во Генералното собрание бидејќи верува во мир и дека на нејзиниот народ тој очајнички му е потребен, рече Абас, чиј говор беше дочекан со овации.

Обараќајќи се пред Генералното собрание на ОН, Абас појасни дека сака „да вдахне нов живот“ на напорите да се постигне мир со Израел, кому светот мора да му каже - „доста агресија, населување и окупација“.

- Меѓународната заедница сега стои пред последната шанса да го спаси дводржавното решение, нагласи Абас во говорот кој траеше 22 минути, во кој често алудираше на неодамнешната израелска воена операција врз Појасот Газа.

Израелскиот амбасадор во ОН Рон Проснор истакна дека овој чекор на Палестинците „не претстваува чекор кон мир, туку го турка назад“.

По усвојувањето на резолуцијата, на подот на ГС на ОН беше раширено палестинското знаме. Палестинците на Западниот брег и Газа веднаш излегоа на улиците да ги прослават резултатите од резолуцијата.

Против резолуцијата за Палестина гласаа Израел, САД, Канада, Чешката Република, Панама и четири пацифички земји Маршалски острови, Микронезија, Науру и Палау.

Нетанјаху ja осуди острата критика кон Израел во говорот на Абас

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја осуди острата критика кон Израел во говорот на палестинскиот претседател Махмуд Абас во ОН, оценувајќи ја како непријателска, отровна и „полна со лажна пропаганда“.

- Тоа не се зборови на човек кој сака мир, истакна Нетанјаху откако Абас се обрати во Генералното собрание на ОН пред гласањето за индиректното признавање на палестинската државност, наспроти фактот што нема мировен договор со Израел.

 И американскиот државен секретар Хилари Клинтон синоќа изнесе критики на признавањето во Генералното собрание на Обединетите нации на Палестина како држава набљудувач нечленка, истакнувајќи дека таквата одлука ќе создаде дополнителни препреки на патот кон мир меѓу Палестинците и Израелците.

Клинтон усвоената резолуција за унапредување на статусот на Палестина во меѓународната организација ja оцени како „несреќна и контрапродуктивна“ одлука.

- САД јасно ставија до знаење дека единствено преку директни преговори меѓу страните може Палестинците и Израелците да постигнат мир, кој двете страни го заслужуваат. Две држави за два народи, одржлива независна Палестина која постои една покрај друга во мир и безбедност со еврејски и демократски Израел, истакна Клинтон во Вашингтон.

Експертите оценуваат дека новиот статус на Палестинците ќе претставува притисок на Израел во новите преговори, но дека во реалност многу малку работи ќе промени.

Израелската окупација нема да исчезне преку ноќ, бидејќи единстевниот пат што води кон тоа е преговарачката маса. Еврејските населби, поради чија изградба Палестинците одбиваат да преговараат и понатаму ќе постојат, а нема знаци и за брзо обновување на преговорите.


Статијата е прочитана 700 пати.

Испрати коментарЕП - На Србија што поскоро да и се даде датум за преговори
Лекарите со бел марш побараа оставка од Тодоров
До крајот на 2013 вкупно 6.000 работни места во ТИРЗ
Mакедонските бизнис потенцијали презентирани во Лос Анџелес
Соработка со лекари од болницата „Роналд Реган“ во Лос Анџелес
Аврамопулос - Решението за името да ја почитува историјата и културата на двете земји
Дезинфицирана болницата во Кавадарци по смртта на четиригодишното дете
Отворен почесен конзулат на Македонија во Лос Анџелес
Oтворена електронска продавница во Битола
Бесплатно зимување за 1000 деца од социјално загрозени семејства
Бериша - Албанофобијата кружи низ Балканот како сенка
Во „Дрекслермаер“ во Кавадарци вработени 200 лица
Околу 34 милиони луѓе во светот се болни од СИДА
Најмалку 26 лица повредени, а 30 уапсени во протестите во Љубљана
Карпентер - Сонот за голема Албанија се уште е жив
Тодоров ги повика лекарите да лекуваат
(ФОТО) Шверцувани влекачи станаа нови жители на ЗОО
Албанија се пере од скандалот
Арифи очекува добри заклучоци на декемврискиот Самит
Доктори од Македонија на обука во Хјустон
Вранишковски нема да бара помилување од Иванов
За три години државата ќе изгради 1.700 станови
Објавен конкурсот за стипендии за студирање во странство
Од понеделник нагло заладување
Новоименуваните амбасадори на Виетнам и Норвешка кај Иванов
Светска банка одoбри 50 милиони долари за развојни политики
Скопјанец фрлил молотов коктел пред американската амбасада
Амбасадорите на ЕУ-членките в среда ќе расправаат за Македонија
„Виз ер“ со над 15 илјади патници за еден месец
ЕУ само до начелен договор за буџетот за 2013
Вашингтон го гледа Балканот интегриран во ЕУ и НАТО
Шведска ќе ја поддржи Македонија за преговорите
Бугарија и постави три услови на Македонијаvlado, 30.11.2012 10:09:57
glej si ti klintonke svoja rabota...
Zoran, 30.11.2012 14:20:08
Me interesira zosto naseto Ministerstvo za nadvoresni raboti ine zleze javno da kaze Zosto bea vozdrani na glasanjeto vo OON ? Dali sme nie tolku mnogu priznati vo svetot i ni e golem rejtingot, ili pak bokserskata tajfa se uplasi SAD da ne mu ja ukine i onaka mizernata pomos na MK. Kakva e taa diktatura na Amerika i evrejskata drzava narecena Israel da go drzi vo zalog celiot svet ! Amerika duri ide i dotamu sto im preti na site zemji koi ke glasaat deka nema da im dade nikakva pomos ! Istovremeno bi gi zamolil novinarite od utrinski da objavuvaat i koristat vesti i od nezavisni izvori, a ne samo od imperijalisticki main stream medii.
антитеза, 30.11.2012 17:17:46
.Какво време дојде.Од една страна се вели Израелската окупација нема да исчезне преку ноќ,a од друга страна пак исто така се вели Клинтон усвоената резолуција за унапредување на статусот на Палестина во меѓународната организација ja оцени како „несреќна и контрапродуктивна“ одлука.А зашто?Е па нели Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја осуди острата критика кон Израел во говорот на палестинскиот претседател Махмуд Абас во ОН, оценувајќи ја како непријателска, отровна и „полна со лажна пропаганда“.Колку суперменски двојни аршини.
EU, 30.11.2012 21:27:34
Dali nie se obiduvame da se priklucime kon EU ili pak, bez da znaeme, prioritetna zalozba e da staneme drzava na SAD?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 3°C

Делумно облачно

Сабота
Претежно облачно
Макс: 13°C, Мин: 4°C

Недела
Обилни врнежи
Макс: 13°C, Мин: 1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (16)
Тито ја прокоцкува довербата на Америка. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Улиците и за велосипеди
При проширувањето на некои булевари повторно се заборави на велосипедскиот сообраќај...
(ФОТО) Бојата на Берлин во 1930-те
Ретки фотографии во боја, кои даваат поглед на животот во градот додека се тетерави кон војна...
Интервју - И документарците треба да се гледаат во кино
„Брајан Ино во филмот зборува за неговите идеи“, вели британската режисерка Никола Робертс...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |