Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
15.10.2012, 14:24

Bеле Смилевски добитник на наградата „Григор Прличев“ за најдобра поемa

Наградата на добитникот свечено ќе му биде врачена на 6 февруари следната година во Охрид

Писателот Веле Смилевски е годинашниот добитник на наградата „Григор Прличев“ за најдобра необјавена поема на македонски литературен јазик. Смилевски ја доби наградата за поемата „Век за самување“, доставена под шифра „Илуминација“, на конкурсот што го организираат Редакцијата на „Детска радост“ од Скопје и Домот на културата „Григор Прличев“ од Охрид.

Во образложението за наградата на жири-комисијата, во состав: Бранко Цветкоски - претседател и Санде Стојчевски и Јовица Тасевски-Етернијан - членови, се вели: „Поемата ’Век за самување‘ донесува самосвесен и прочистен пев, кој е во плодоносна комуникација со големите светски поеми што значат висок дострел во европската и во светската литература. Овој моќен пев, од почетокот до крајот, се одвива супериорно, со очигледна полифонија, со продуктивна алузивност и со семантичка и мошне ефикасна флуентност, својство кое овозможува да се чита на повеќе рамништа и планови. Со други зборови, таа го користи принципот - од едно грло повеќе гласови, поведувајќи го читателот по најразлични можни насоки, од кои секоја ветува и нуди богата естетска наслада. Поемата е заситена со мноштво симболи кои моќно ја армираат и ја искреваат како пев што се открива како плетенка од конкретни и метафизички созвучја“.

Жири-комисијата, како што вели во своето соопштение, уште еднаш го искажува своето задоволство зашто оваа година современата македонска литература се збогатува со едно исклучително дело, кое избива во самиот врв не само на жанрот поема, туку и, воопшто, во рамките на севкупната македонска литература.

Наградата на добитникот Веле Смилевски свечено ќе му биде врачена на 6 февруари следната година во Охрид. (Т.И.)


Статијата е прочитана 260 пати.

Испрати коментарСкопска премиера на мјузиклот „Декамерон“
Богат викенд на „Скопски џез-фестивал“
Изложба во Детски ликовен центар
(ФОТО) Љутикова го затвори првиот дел од „Модниот викенд“
Сe зголемува грижата за домашното музичко творештво
Се породи Сашка Димитровска, добредојде за Иан
Американски, дански и африкански звуци за старт на „Скопски џез-фестивал“
„Декамерон“ - мјузикл за убавината на животот
Почина Силвија Кристел позната по улогата во Емануела
Мистериозно исчезнување на првата дама на Северна Кореја
Лидија Димковска го промовира романот „Резервен живот“
„Црвено“ со Македонската филхармонија
Алесандра Амброзио во градник од 2,5 милиони долари
Викторија Бекам во куќата на Коко Шанел
„Адам“ од Говрлево спореден со „Мислителот“ на Роден
Џејми Оливер се жали од „масовни кражби“
(ФОТО) Пластичен свет со фолклор во вибрациите на Александра Митковска
Саат-кулата во Гостивар си го врати стариот лик
Порноактерка Сарли амбасадорка на културата на Аргентина
Ќе се жени скокачот од вселената
(ФОТО) Марлен Дитрих - испирација на колекцијата на Јована Филиповиќ
(ФОТО) Марлен Дитрих - испирација на колекцијата на Јована Филиповиќ
Револуционерниот Ентони Брекстон го отвора „Скопскиот џез-фестивал“
Дуо Стефановски гостува во Софија
(ФОТО) Во Тајван отворен картонски ресторан
Романот „Татковите книги” на академик Старова објавен во Америка
(ФОТО) Македонска невеста на сајтот на светски познатата дизајнерка Меги Сотеро
(ФОТО) Кој е Феликс Баумгартнер, човекот кој го восхити светот
„Адам од Говрлево“ во Цанкарјев дом
Почина фронтменот на КУД „Идиоти“
„Работниците умираат пеејќи“ гостува во Скопје
(ФОТО) Награда за животно дело за Кенго Кума
Молитвено чествување за Тоше Проескиjas-pa-jas, 15.10.2012 19:33:45
Ima li nekoj iznenaden od vakvata odluka na slavnoto ziri?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 8°C

Ведро

Сабота
Ведро
Макс: 27°C, Мин: 7°C

Недела
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (30)
Јованка не се откажува од политичка кариера. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Човекот поет нема друг избор освен да пишува
„Пазарната логика се наметнува како валиден репер дури и за книжевните вредности“, вели поетот Владимир Мартиновски...
Како умре Моамер ел Гадафи?
„Хуман рајтс воч“ изготви извештај за последните денови на либискиот водач насловен како „Крвна одмазда во Сирт“...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |