Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
25.05.2012, 13:36
Оланд ги посети француските војници во АвганистанКабул - Повлекувањето на француските војници од Авганистан ќе се спроведе во координација со сојузниците на Франција од НАТО, изјави францускиот претседател Франсоа Оланд, кој денеска пристигна во ненајавена посета на оваа држава.

Оланд рече дека францускиот контингент ќе се повлече во „атмосфера на взаемно разбирање со нашите сојузници“, особено со претседателот на САД Барак Обама.

Претседателот ова го изјави за време на кусата посета на базата Ниџаб во провинцијата Каписа, каде се распоредени повеќето француски војници во земјата..

Француските медиуми јавуваат дека Оланд сакал лично да им објасни на француските војници, зошто одлучил да ги повлече предвремено кон крајот на оваа година, една година порно отколку што планираше неговиот претходник Никола Саркози и две години пред рокот определен за останатите сили на НАТО.

- Тоа е суверена одлука. Единствено Франција може да донесе одлука, која ја засега неа, рече Оланд и додаде дека повлекување ќе биде спроведено во согласност со сојузниците од НАТО и особено со претседателот Обама, но и во тесна координација со авганистанските власти.

- Терористичката закана од Авганистан за нашата територија, како и за териториите на на сојузниците, не е целосно исчезната, но е делумно намалена, додаде францускиот претседател.

Тој напомена дека Франција не ги прекинува врските со Авганистан, нагласувајќи дека земјата ќе продолжи да работи на проекти за развој на зоните Каписа и Суроби, за кои се одговорни француските сили во составот на ИСАФ.  „Иднината на Авганистан нема да биде одредена од сојузниците, туку исклучиво од самите Авганистанци, тие ќе чекорат по патот, кој слободно ќе го изберат“, додаде Оланд.
Статијата е прочитана 157 пати.

Испрати коментарТешки кражби во црвквите „Св. Петка“ и „Св. Ѓорѓи“ во Младо Нагоричане
Вооружен напаѓач уби две лица во Финска
Европско движење - ЕУ веднаш да почне пристапни преговори со Македонија
Македонија се' уште има проблем со човековите права
Црвенковски го внесе идентитетот во разговорите со Грција
За Груевски критиките од Стејт Департментот се стандардни
Три бизнис-посети на Италија, една инвестиција
Викендов нестабилно време со пороен дожд и грмежи
Нов правилник за дополнителната работа на лекарите
Малолетна струмичанка грабната и силувана
Во Охрид се самоуби жена скокајќи од четврти кат
Двајца загинати во две тешки сообраќајки
Бесими - Ќе бараме интензивен дијалог со Грција
НАТО - Влез во Алијансата откако ќе се реши името
Иванов-Прамер - Потврдени заложбите на Австрија за интеграција во ЕУ
Уапсен „мозокот“ на трговијата со органи во Косово
Брејвик бара да го прогласат за здрав
Македонија четврта во регионот по квалитет на услугите
Тепачка во украинскиот Парламент поради рускиот јазик
Меѓународна безбедносна конференција во Охрид
Претседателот Иванов ќе се сретне со Барбара Прамер
Македонска делегација на молебен на гробот на Свети Кирил во Рим
Црвенковски - Спорот со името најважен проблем
Затвор за тепачите од Дебар Маало
Мотоциклист удри во паркиран автомобил и загина
Нов земјотрес во близина на Софија
„Оне" со нов најевтин производ „Џабест"
Македонска делегација во Рим и Ватикан во чест на Свети Кирил
Оланд и Меркел се судрија за еврообврзниците
Чувари под суспензија, се утврдува дали тепале притворени од „Монструм“
Нечас - Заминувањето на Грција од еврозоната е реална опција
Ден на сесловенските просветители, Св. Кирил и Методиј
Прамер - Спорот за името да се разграничи од пристапните преговори со ЕУ
ОМД побара прекинување на разговорите за името
Следниот самит на НАТО отвора обврска за Грцијa
Потврдена австриската поддршка за македонската евроинтеграција
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт Еверест

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 15°C

Облачно

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 19°C, Мин: 12°C

Недела
Грмотевици
Макс: 21°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |