Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
14.02.2013, 10:36

Јосип Куже боледува од леукемија



Легендарниот тренер на загрепски „Динамо“ изјави дека боледува од леукемија и неколку месеци ќе помине во болница

Познатиот тренер на загрепскиот фудбалски клуб „Динамо“, Јосип Куже, боледува од леукемија.

- Да, болен сум од леукемија и во болница во Загреб ќе минам неколкуте месеци на лекување, изјви Куже за весникот „Спортске новости“.

Куже десет години беше фудбалер на „Динамо“ од Загреб, од 1971-1981 година. Тренерската кариера ја почна во клубот „Кроација“ во Сиднеј, а во „Димано“ се врати во 1986 година како тренер на помладокот. Две години подоцна стана тренер на „Борац“ од Бања Лука, каде остана една сезона.

Првпат, тренер на првата екипа на „Динамо“ стана во 1989 го��ина, потоа работеше и во Гермнаија и Јапонија. Во „Динамо“ се врати во 2005 година, кога клубот беше шампион на Хрватска.

Куже беше тренер и на клубовите „Загреб“, „Интер“ од Запрешиќ, „Ријека“ и „Вартекс“ од Вараждин. Една година беше селектор на репрезенацијата Руанда, потоа преминаа во јапонскиот клуб „ЈЕФ Јунајтед“, а две години беше селектор и на албанската фудбалска репрезентација. Минатата година тој беше тренер на кинескиот клуб „Тијанџин Теда ФЦ”.

Јосип Куже е роден во Врање на 13 ноември 1952 година.


Статијата е прочитана 700 пати.


Испрати коментар



Трето злато за Лигети на Светското првенство
Леброн си поигра и со Оклахома
Писториус обвинет за убиство на неговата девојка
Интер без Милито до крајот на сезоната
(ВИДЕО) Со две „бомби“ на Бејл, Тотенхем го урна Лион
Македонија на 78. место на ФИФА-листата
Македонија ќе одигра контролка со Норвешка
Французинката Ворли светска првенка во велеслалом
Туркоглу суспендиран поради допинг
Џеко на продажба заради Кавани
Тотенхем во лов на „лавови“
Писториус по грешка ја убил девојка си
Реми во мечот за паметење на „Бернабеу“
Австријците со екипното злато во Шладминг
Мајами и Џејмс во рекорден ритам
Дрогба може да игра за Галатасарај
Јувентус и ПСЖ пред четвртфинале во ЛШ
Кристијано Роналдо меѓу два огна
Борењето заминува од Олимписките игри
ВБА вторпат сезонава подобар од Ливерпул
Светско злато за Лигети во суперкомбинација
Селтикси запрени во Шарлот
Самарџиски со Купот на Србија
Оставка на нигерискиот селектор Кеши
Богати против сиромаси во Валенсија
На Шевченко му нудат 100.000 долари за меч
Антиќ без трофеј во грчкиот Куп
Јакупи европски јуниорски првак
Леброн ги преслуша Лејкерси, Бостон го доби трилерот со Денвер
Нигерија е новиот шампион на Африка
Шокантен пораз за Надал во финалето во Чиле
Балотели му донесе бод на Милан
„Граѓаните“ се загубија во Саутемптон
Хет-трик на Роналдо против Севилја
Ролан светска шампионка во спуст
Денвер го нанижа и Кливленд
Баерн граби кон титулата
Интернационалците Тричковски, Тасевски и Гроздановски стрелци
Вардар СЦБТ елиминиран од ЕХФ купот
Мешков Брест подобар од Вардар Про во СЕХА лигата
Норвежанецот Свиндал нов светски шампион во спуст
Металург во зимски сон
Детроит ја прекина низата на Сан Антонио
Битка за второто место во групата Ц
Хефл-Риш го освои златото во суперкомбинацијата на СП
Карпов на отворањето на „Опен Карпош 2013“
Бостон ги растури Лејкерси, Гарнет рекордер
УЕФА ги одреди цените за финалето од Лигата на шампионите
Меси во Барселона до 2018 година
Мукаетов ќе го наследи Михајловски
Игрите во Сочи најскапи во историјата
Спарси уриваат се' пред себе
Англија го победи Бразил по 23 години
Надал се врати со победа и во сингл
(ФОТО) Македонија и даде „тројка“ на Данска
Изборното Собрание на РФМ на 9 март
Добри вести за Реал, Касилјас го тргна гипсот
Полексиќ - Овие приказни се најобична глупост
Рафа Надал се врати со победа
Вон на операција по хоророт во Шладминг
(ФОТО) „Македонски спорт“ во ново руво
Лигети му го донесе првото злато на САД на СП во Шладминг
Лејкерси во победнички ритам, Хјустон постигна 23 тројки
Шест меча суспензија за Карабатиќ
Финалистите на Лига Европа во ЛШ?
Трета среќа со Данска
Кавани се сели во Реал Мадрид
Ливерпул - Дебрецин е наместениот меч во ЛШ
Мари бара трпение за Надал
Три натпревари суспензија за Горан Попов
Леброн држеше час по кошарка
Почнува Светското првенство во алпски дисциплини
(ФОТО) Репрезентациј��та го одржа првиот тренинг пред Данска
Комплетни против Данска
Антиќ и Мекејлеб остануваат во репрезентацијата

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 5°C

Претежно облачно

Сабота
Делумно облачно
Макс: 10°C, Мин: -2°C

Недела
Претежно облачно
Макс: 9°C, Мин: 0°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ВИДЕО) Повеќе од 500 повредени oд метеорски дожд над Урал
Дождот од метеорски остатоци денеска падна над руската Челјабинска област во реонот на Урал...
(ВИДЕО) Сто најдобри песни на сите времиња според „Ролингстоун“
90.The Five Satins, „In the still of the night“
Автор: Fred Parris; продуценти: The Five Satins; објавена: септември 1956 година, „Стандорд“
Водителскиот бард замина во легендите
Миќа Орловиќ, ненадминлив доајен што ја одбележа медиумската сцена на бивша Југославија, почина завчера во Белград во 79...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |