Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
29.11.2012, 13:47
„Старо купуем“ - нов македонски филмПриказната се врти околу луѓето кои секојдневно ги гледаме околу контејнерите и нивната невозвратена љубов. Премиерата се очекува во март 2013

Во близината на воениот отпад во Скопје деновиве заврши снимањето на домашниот филм „,Старо купуем“, чија приказна се врти околу луѓето кои секојдневно ги гледаме околу контејнери и нивната невозвратена љубов. Луѓе со неостварени животни желби и копнеж по побогат живот.

Главните ликови во филмот ги толкуваат Ѓорѓи Тодоровски-Трупче (Аурелија) и Младен Крстевски (Тачо), кои сакаат да избегаат од секојдневната сиромаштија, надевајќи се дека, сепак, еден ден ќе ги напуштат контејнерите и со измама ќе дојдат до богатството на таинствениот Господин (Александар Шехтански).

Желбата на Тачо е: ,,Аурелие, сакам да избегам од овој наш џган“. Иако хуморот е присутен во филмот кој го испреплетува смешното и трагичното на денешниот лажен живот, сепак, трагичноста не ги одминува главните ликови.

Уште еден од галеријата на трагичните ликови е госпоѓа Ружа (Кица Ивковска), дете на руски емигранти чие копнеење, сепак, е еден ден да се омажи за богат човек, присетувајќи се на приказните за нејзините предци во царска Русија. Најтрагичен лик во филмот е оној на клошарката Цеца (Маја Вељковиќ), чиј лик секојдневно шета по градските улици со надеж за остварување на ветувањето на Тачо...

Филмот е снимен на локации во Скопје, Крива Паланка и во Битола, во продукција на „ВЕ-МА филм“. Сценариото и режијата се на Младен Крстевски. Во останатите улоги (покрај гореспоменатите) настапуваат младиот актер Александар Вељановски, студент на четврта година на ФДУ во Скопје, и Ане Павлов во улогата на дете, Самоил Стојановски. Директор на фотографија и снимател е Слободан Стојков, монтажер Јован Вељановски, костимите се на Снежана Митова, шминка Јасна Дишлиеска.

Премиерата на филмот се очекува во март 2013 година во Скопје.

Статијата е прочитана 193 пати.

Испрати коментар(ФОТО) Реконструирана фасадата на објект во Старата скопска чаршија
Оперски арии за поддршка на лицата што живеат со ХИВ
(ФОТО) Бојата на Берлин во 1930-те
„Титаник“ на 3-Д во „Синеплекс“
Филмскиот фонд додели три гранта за идеи за сценарио
Исла Фишер - Тешко е да бидеш госпоѓа Борат
НАСА откри мраз на површината на Меркур
Наталија Бондарчук ќе гостува на Филмскиот циклус „Андреј Тарковски“
Бранко Ѓорчев ја доби наградата „Св.Климент Охридски“
„Кој кого расте“ - нов ТВ-проект со Зорица Црношија
Адријана Лима бремена на календарот на „Пирели“
Хусеин Сермет настапува со Филхармонија
Изложба за Шатев во Софија
„Теа модерна“ - најуспешен печатен проект
Награди за уметничко дело од амбалажен отпад
Филмот „Мајки“ и изложба на Манчевски во Хрватска
Лансирана HP Connected Music во соработка со Universal Music
„Нувел Ваг“ го воодушеви Скопје
Паневропскиот филм на Макс ТВ во Македонија
Одбележани сто години од раѓањето на Кирил Пенушлиски
Kлавирот од „Казабланка“ на аукција
„Пуси рајот“ за најфаци на годината
Актери и музичари го продаваа „Лице в лице“
„Суперхикс“ - фешта со „Молокаи“ и „Чарли хит“
(ФОТО) Каролина Гочева со нов албум
„Трето полувреме“ ќе се прикаже во цела Македонија
Ердоган против Сулејман
Марија Каран искористена за љубомора на Северина
Симон Трпчески беше грациозен, вели „Лос Анџелес тајмс“
„Златна ѕвезда“ за шпанскиот „Брчки“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 14°C

Делумно облачно

Сабота
Делумно облачно
Макс: 13°C, Мин: 4°C

Недела
Обилни врнежи
Макс: 13°C, Мин: 1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (16)
Тито ја прокоцкува довербата на Америка. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
(ФОТО) Бојата на Берлин во 1930-те
Ретки фотографии во боја, кои даваат поглед на животот во градот додека се тетерави кон војна...
Интервју - И документарците треба да се гледаат во кино
„Брајан Ино во филмот зборува за неговите идеи“, вели британската режисерка Никола Робертс...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |