Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
13.02.2013, 15:36
Груевски: Случувањата во парламентот да се решат низ дијалогВо ВМРО-ДПМНЕ денеска не сакаа да ја коментираат одлуката на СДСМ да ги бојкотираат локалните избори. Од партијата упатија на последната изјава на премиерот и лидер Никола Груевски, кој беше јасен дека нема договор за предвремени парламентарни избори и побара од СДСМ да излезе на локални избори, со цел низ политички дијалог да се решат случувањата во Собранието.

„Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ по претходни анализи и дискусии, а свесни за состојбата во која не' донесе неодговорното однесување на опозицијата, донесе одлука во која силно верува, а тоа е дека случувањата во парламентот треба да се разрешат низ дијалог“, изјави Груевски.

Тој нагласи дека пакетот мерки што и' го понудиле на опозицијата, односно комисијата која треба да ги разгледа сите процеси околу кои се појавија недоразбирањата, се значајни и повеќе од доволни за опозицијата да се врати во политичките процеси и да излезе на локални избори.

„Ние немаме од што да се плашиме и што да криеме. Знаеме дека сме во право и затоа оваа идеја ја прифаќам со добра волја“, рече Груевски.

Статијата е прочитана 2070 пати.


Испрати коментарВикторија Нуланд на местото на Филип Гордон
СДСМ незадоволен од одбивањето на инцијативата на АМАН
На Харадинај му е одземена титулата почесен граѓанин на Тетово
Ховит како рамо за плачење
Санино бил очаен, но не се откажува
Македонија пред украинските бизнисмени
Универзална сала ќе се урне до темел и одново ќе се гради
Мигранти од Мали и Сенегал се криеле во воз
„Нинџа“ има алиби дека не пукал во сведокот од „Детонатор“
„Макс ТВ“ има 70.000 корисници
Иванов очекува позитивен одговор од опозицијата
Демократскиот сојуз повикува на лидерска средба
За една недела нови 2.400 заболени од грип
Закроени лозјата во Тиквешијата
Нелегален имигрант се самозапали на аеродромот во Рим
Аврамопулос со Бан Ки Мун, Самарас со Обама
Нема траги од радијација по севернокорејската нуклеарна проба
Попоски - Неодговорното однесување ја загрозува европската агенда
Извештајот за „Пошта“ в недела на Влада
Оворена НОКИА лабораторија за мобилни технологии на ФИНКИ
ВМРО-НП - Зошто премиерот молчи за замрзнатите сметки на Субрата?
ЕУ, НАТО, ОБСЕ и САД бараат итно да се реши политичката криза
Ховит на местото на парламентарното насилство
„Фигаро“ - Турбофолк скандал во Бугарија
Иванов на традиционално закројување на лоза во струмичкото
Нема договор за парламентарни избори
Авион со навивачи се урна во Доњецк, петмина загинати
Ховит - Сликата за Македонија е усложнета
Казна од 1000 евра за непријавен работник
Иницијативата на АМАН не доби поддршка во Собранието
Георгиев - Без парламентарни, не одиме на локални избори
Вештаците сведочеа за „Монструм“
Нова месна афера во Британија - свинско наместо говедско
За Даблин напредок околу името мора да има
Акционерски друштва злоупотребувале средства на ФПИОМ
Квалитетот на производите ќе биде услов за субвенции
Димовски - „Винеа“ мора да ги исплати винарите до 30 април
Затвор за местење натпревари
Kастро се жали од тешкотиите на староста
Скотланд Јард уапси уште шестмина новинари за аферата со прислушување
Бенедикт Шестнаесетти - Свесен сум за тежината на својата одлука
СДСМ нема да учествува на локалните избори
Рекордна загуба на „Пежо Ситроен“ во 2012 година
Асанж се кандидира за парламентарните избори во Австралија
Милановиќ му одржа лекција на Борисов
Јакнењето на американската средна класа приоритет за Обама
Тешка сообраќајка на патот Кавадарци-Прилеп
Марк Леонард - Грција и Кипар се однесуваат деструктивно на Балканот
Ликвидиран полицаецот-убиец од Лос Анџелес
Усвоен изменетиот Деловник
Санино даде рок до денеска да се реши кризата
Цел Брисел во Македонија
Пожар во трафостаница во Тетово, нема повредени
Чекреџи - Со враќањето на ДДВ ќе се намали проблемот со неликвидноста
Потребна е платформа за женско претприемаштво
Одобрени помалку лекувања за странство
ВМРО-ДПМНЕ - Неосновани обвинувањата од опозицијата за УЈП
„Кроација осигурување“ ќе ја плати штетата од пожарот
Секој трет млад човек во ЕУ не може да си најде работа
Груевски - Нема договор за парламентарни избори
Македонец спасил девојка во сообраќајка
Кој ќе го наследи папата?
Државата ги намали обврските кон компаниите за 72,4 милиони евра
Елизабета Чингаровска нов претседател на КХВ
СДСМ - УЈП го штити криминалот и корупцијата
Потпишан меморандум со УКЛА за обука на медицинари
Кампања - Безбедна храна за сите возрасти
Македонија да демонстрира внатрешно единство
Силното евро предизвикува загриженост во Унијата
Никола Ѓурѓај повторно избран за претседател на „Илинден“
Хрватска во ЕУ, овчарите по диплома
Сомнителното млеко од „Дукат“ не е во промет
(ВИДЕО) По оставката на папата, гром удри во базиликата Свети Петар
Волерс - Политичките несогласувања да се решат во интерес на државата
Владата на Мали размислува за мировна мисија на ОН
„Нова димензија“ во истрагата за трговијата со органи во Косово
Обама - Нуклеарната проба на Пјонгјанг е закана за меѓународниот мир
Иран ќе дозволи инспекција на воени бази
Трета нуклеарна проба на Северна Кореја
Евтината струја ќе се враќа со референдум?
Актерката Беличанец изненадување на ВМРО-ДПМНЕ за Кисела Вода
(ФОТО) Голем пожар пеплоса шест дуќани на Бит-пазарKojco, 13.02.2013 16:22:37
Ке се покаеш Грујо, тоа што го направивте на 24 декември ќе треба некој да оди во КПД Идризово, на казна најмалку 10 години.
Dijalog ili monolog?, 13.02.2013 16:30:11
Ovie od vlasta, na chelo so najgolemiot patriot, uporno mantraat da se opozicijata vrati vo Sobranieto, kako da se samovolno zaminale. Abe gi isfrlivte kako partali, kako sega da se vratat? Vracanjeto moze da bide iskljuchivo preku parlamentarni izbori ili na potpolno ist nachin na kakov gi isfrlivte - so sila! A shto da ne, policijata i taka vi e nezaposlena. Dajte im zadacha! Inache, lokalnite izbori, so ili bez opozicija, apsolutno ne go reshavaat ovoj problem. A tokmu toj treba da se reshi.
meksikanec, 13.02.2013 16:34:27
Slucuvanjata vo Parlamentot ne mozat da se resat vo Parlamentot od poveke pricini, Najpoveke za radi toa sto zlostorstvoto go izvrsija luge nadvor od Parlamentot.Odlukata e podgotvena i dogovorena vo Vladata na Republika Makedonija,a podgotveno i realizirano od strana na specijalni policijski sili maskirani vo civilni alista,Neposredno so policiskata akcija rakovodese ministerkata Gordana Jankulovska so neposredna pomos na Ministerot za finansii,sto evidentno se gleda od prilozenite snimci koi gi vide i se zgrozi celiot svet.So podobri snimki raspolaga pratenikot Antonio MIlososki-poznat kako strajkuvacot od satorot- koj bese kacen na masata i nepreceno snimase namesto da gi brani svoite kolegi.Posle,ova koj od ovie nasilno isfrleni luge,bi se slozil povtorno da se vrati vo Sobranieto, medju ovie soucesnici vo zlostororot,koi namesto da im pomognot aplaudiraa.Ovj neviden sobraniski skandal edinstveno mozi da go resi nekoe drugo Sobranie izbrano na predvremeni Parlamentarni izbori.
Трпе, 13.02.2013 16:45:12
Правото на ова власт е во безаконието.Кршење на сите закони па и уставот а најлошото е во криминалот.Ако имаше желба да некако ја омекне ситуацијата, овој кој го нарекуват Чаушеску,Хитлер или било како (се помирува со прекарите само не криминалец ),требаше да го смени циникот спикер,министерот кој милува пари и министерот на паравојска (наречени приватно обезбедување),можеше да створи друго сценарио.Но сега се е џабе прочитан е одамна зошто се однесува вака.Човекот има фамилија.
od EU, 13.02.2013 16:45:54
Ubavo, ako VMRO-DPMNE se svesni *za sostojbata vo koja gi donelo neodgvornoto odnersuvanje na opozicijata...* Ama, od nivnata izjava ne se gleda nekakov i niven doprinos za toa i zelba za zaednicki sorabotka, za dobroto na Makedonija!!Premierot E JASEN deka nema dogovor za predvremeni parlamentarni izbori, ama pobara od SDSM( znaci od 270 000 glasacii ,da izlezat na lokalni izbori i so dialoge (?) da se reshi *slucuvanjeto* tepanjeto vo Sobranieto. Kako se zamisluva toj DIALOG; jas zboruvam , a vie site drugite,samo klimajte so glava ili eventualno vikajte:*ja vol*!Dijalog da, sto znaci razmena na misl i predlozi,od dvete strani. So ovoj predlpg ( naredba ) za vrakjnaje na opozicijata vo Sobranieto, Vladata sekako saka da odi sama na lokalni izbori i da vladee sama bez muva da ja lazi. Dali Strazburg kade veke se branuva, pa i*celiot* Brise ne samo ovaa grupa pratenuci, ke prifatat? Ako pak prifatat,da se razmislete dobro,ZOSHTO toa go pravat, zosto se slepi i gluvi, prioci i ushi?!
respekt, 13.02.2013 17:39:39
Овде некој е луд. По случувањата на 24 декемри, Груевски испадна пред јавноста и изјави дека ,,денес е спречен ОБИД ЗА ДРЖАВЕН УДАР,,. Денес(по скоро 2 месеца) ја повикува опозицијата да се врати во Парламентот и низ ПОЛИТИЧКИ ДИЈАЛОГ да СЕ РЕШАТ случувањата во Парламентот. Јас си извадив Лекарско, пишува b.o.
miki, 13.02.2013 18:00:36
Проблемот е во тоа што вие сте само за монолог и Бугарски ќутек..........за ништо друго.... а Феликс????
ФЕЛИКС, 13.02.2013 18:59:35
Не само да премиерот повикува на дијалог,туку сите од странските фактори тоа го прават.Колку некој ќе има затнати уши зависи од внатрепартиското расположение.Оти ако почне длабинско чистење уши по странски терк,по се изгледа тие што востанички се перчат ќе останат без овие атрибути.
Mark, 13.02.2013 19:30:50
Aaa si ljisic be Grujovski vala stvarno! Felix, a be da ne smetate deka site sme na *nesto* - ili vie ste? Arno vi veli eden od komentatorive - prvo pravele DRZAVEN UDAR ama aj sega DA DIJALOGUVAME!? Pa za obid za udar se apsi be macorce a ne se vika *na dijalog*? Ama prostuva vasiov, posto e svetec, taka? Aj tebe ti se gleda niz prsti za bulaznenje, februari e, ama Lidero treba li da misli pred da otvori usta?? a, i p.s. sedete si vo vaseto *sobranie* i po corapi i trenerki, *po vmrovski*, opozicijata so ubavite frizuri i odela ke si odi na poprijatni mesta..
oceski, 13.02.2013 20:01:40
abe ovoj ili e lud ili ludi bara?? ako ne e zbunet togas e za zalenje. abe zasto ne se resi situacijata na 24.12.2012 g. pred nasilstvoto so dijalog, neli sme demokratska drzava vo 21 vek ? ako si bil vo pravo, ako se bilo soglasno ustavot, zakonot i delovnikot, ako nemalo upotreba na sila, ako nemalo nasilno isfrlanje na pratenici i novinirai, ako opzicijata i branko nemale aftoritet i podrska, ako sme najperspektivna drzava, ako na narodot mu e super, ako..ako pa sto gi moles be tie od opzicija da izlezat na izbori? izlezisi ti na izbori, verojatno se ce bide ok i ce dobies najdobri ocenki od eu i megunarodnata zaednica? ne ja tormozi javnosta so b.c, organizirajsi i sprovedisi ti izbori.. naravno ako si MAZ ? ako imas muda ?(vo sto se somnevam).
zbogum, 13.02.2013 22:08:56
so vakvi nastrani licnosti kako ovoj sto ke pocne uste malku i od kinder jajce da izleguva od sekade covek ednostavno da posaka da e bugarin ili uste podobro grk
EU, 14.02.2013 00:04:08
A dali vo dijalogot ke asistiraat specijalcite na Jankulovska?
Baba Zumbula, 14.02.2013 00:35:47
TefLJonce na Evda,a koj toa im gi zatna usite?Ke ima tefLJo cistenje,ke ima,za toa ic da ne se sekiras.Samo kogo ke go fati metlata?Ehhh,da ne bese mobilniot na Mirelce imase sansi.Vaka....???Ama za pozicijata nema druga opcija.Fufka!Svesni se,si znaat tie,kriminalot e golem,pregolem.Prerodbenicki!!!Minatite izbori bese *tenko*,ovie???I so kreditite koi se zemeni za da se zamackaat ocite na lugjeto ne gi biva.Na narodot mu se otvaraat ocite,se budi od dremka..Vie go razbudivte so vasite atributi kako rebusi,kerozini,detonatori,Slupcane,so promena na istorijata,so Vinei,Svedmilkovi,so TENDERI,so branitelite........Te pozdravi Dimitris Kontaminas!Koj e toj?Onoj be,sto gradi hotel vo Butel 3.Onoj BC sto mu dade dozvola.Ti teknue?Ti teknue,ti teknue,ta zatoa pocna i joga.MJAUUUU!!!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 6°C

Претежно облачно

Петок
Мешавина од дожд и снег
Макс: 9°C, Мин: -2°C

Сабота
Делумно облачно
Макс: 10°C, Мин: 0°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ВИДЕО) Сто најдобри песни на сите времиња според „Ролингстоун“
91. Elvis Presley, „Suspicious minds“
Автор: Mark James; продуценти: Chips Moman, Felton Jarvis, Presley; објавена септември 1969 година, РЦА
Вечера и појадок за љубовниците
Ви предлагаме мени за Денот на вљубените - со него завршете ја вечерата и почнете го утрото...
Кинеска година на Змијата - Змијата во куќа, гладот од куќа
Една древна кинеска поговорка вели дека змија во куќата е добар знак, бидејќи тоа значи дека вашето семејство нема да гл...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |