Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
09.11.2011, 12:29
Велешани во борба за живот против Топилницата
Зелената коалиција и граѓаните на Велес денеска со почеток од 17 часот од плоштадот Сармаале ќе протестираат против рестарт на Топилницата. Се вели дека од тоа не зависи само нивната, туку и иднината на идните генерации на Велес.

Под мотото „На протест против геноцидната идеја и Никогаш повеќе Топилница“, Зелената коалиција, поддржана од градоначалникот, Советот на општината и Одборот за спас, како и од бизнисмените, лекарите, просветните и спортски работници, пензионерите и пред се‘ младите, МПЦ-Повардарска Епархија, Исламската верска заедница и бројни невладини здруженија и граѓаните на Велес, на целта - пред портите на Топилница, ќе им речат НЕ на новите газди, скопскaта фирма „Метрудхем“. Топилницата нека работи и остварува економски профит, но тоа нека биде надвор од градот и на друга локација, која нема да ги уништува нашите животи како во изминатите 30 години, децидни се од Зелената коалиција.Тие велат дека оваа битка против најголемиот убиец на Велес -Топилницата, не е само за сегашните, туку и за идните генерации на Велес. Тие ќе протестираат токму на Денот на градот - 9-ти ноември.Статијата е прочитана 389 пати.

Испрати коментар(ФОТО) Велешани порачаа - Топилница никогаш повеќе!
Преговорите за нова грчка влада прекинати
Двајца Македонци пронајдени мртви во Италија
Од пролет фудбал на трева во ролни
Газда на грчки фудбалски клуб приведен во Скопје
Јакимовски поднесе тужба против Бичиклиски
ЗНМ на средби со опозицијата за дијалогот со Владата
„Бегај, мали, да не те снајде и тебе истото!“
Русија и Грузија потпишаа договор за членство на Москва во СТО
Владата вети повеќе пари за иновации
Спортисти и уметници со Манифест во одбрана на македонскиот јазик
Пијан возач усмрти пешак
(ФОТО) Наскоро во Албанија со лична карта
Маџар Телеком ќе инвестира 180 милиони евра во Македонија
Лагард - Глобалната економија ризикува да изгуби декада
Робертсон - Дијалогот меѓу Белград и Приштина треба да продолжи
Четири лица се повредени во земјотресот во Турција
КФОР ја презеде контролата на преминот Јариње
Почнува реконструкцијата на теренот на арената „Филип Втори“
(ФОТО) Опожарена покривната конструкција на три дуќани во Кисела Вода
Албанскиот премиер Сали Бериша во посета на Македонија
Составот на новата влада во Грција ќе биде објавен денеска
Берлускони најави оставка
Црвенковски - „Ме прислушкуваат“
Отчет на министерот за економија Сарачини за првите 100 дена од Владата
Детална истрага за наводното прислушкување на Бошкоски
Царина со нова електронска услуга за компаниите
СДСМ предлага пописот да се спроведе од 1 до 15 април, 2012
Арифи - Процесот на деблокирање на евроинтеграциите останува приоритет
ДЕНОТ НИЗ ФОТОГРАФИИ
Волерс - Промените во Грција го комплицираат секој процес
Папандреу побара од министрите да поднесат оставки
Почна кампања за собирање стари и истрошени батерии
Поништена пресудата за сопствениците на шанкот-убиец
Владата не задолжи за нови 130 милиони евра
Собранието испрати 172 припадници на АРМ во Авганистан
Вестервеле - Грција треба да остане во еврозоната
Лукас Пападимос ќе биде нов грчки премиер, тврди извор во ПАСОК
Ехуд Барак - Се уште не е донесена одлука за напад на Иран
Јеремиќ - Проблемот меѓу Србија и Косово треба да се реши со компромис
„Ал Џазира Балкан“ почнува со емитување програма
Обама пред сите републикански кандидати
Лекарот на Мајкл Џексон прогласен виновен за убиство без предумисла
Климке - Името нe е приоритет на новата грчка влада
Да не се дели здравството на приватно и државно
(ФОТО) Ноемвриска крајезерска идила
Ахмети - Во првите 100 дена ДУИ се акомодира
Четиригодишно дете загина во излетан автомобил
Бензините поевтинуваат два денара, дизелот по старо
Бан Ки-мун загрижен поради влошување на безбедноста на Косово
Попоски - Досега немало прифатлив предлог за името
Во сообраќајка во Египет загинаа 11 унгарски туристи
Продолжува судењето против Игор Спасов
Венецуелскиот терорист Карлос призна дека убил околу 2.000 луѓе
Обама и Расмусен на средба во Вашингтон
Поделбата на Косово ја отвора Пандорината кутија
Предвремени избори во Грција на 19 февруари
Крај на грчкиот трилер, новата влада без Папандреу!
„Отворен ден" во МВР за сите заинтересирани граѓани
Над 500 загинати во поплавите на Тајланд
Претседателот Иванов со честитка за Курбан Бајрам
Нема крај на грчкиот политички трилер
Полноќна драма во Атина, Папандреу на чекор до крајот
Филе го употреби терминот „македонски“ во Прага
Три момчиња загинаа во сообраќајка кај Берово
Маковеј - Македонија подобра во борбата со корупцијата од некои земји од ЕУ
Четворица млади Французи починаа од „крокодил“
Затворски и условни казни за „Јака Табак“
Цвета соработката меѓу Владата и бизнисот
КФОР ги отстранува барикадите од Брњак
На Санадер не му треба патерицата
Анкета - Граѓаните задоволни од Владата во првите сто дена
Каубојска пресметка во кафе бар во Охриди.т., 09.11.2011 14:47:13
Во врска со рестартирање на топилницата во велес, ве уверувам дека сигурно половината жители на градот сакаат да се пушти во работа, односно да се рестартира, заради нужната потреба од хитно вработување и примање на личен диход, во спротивно народот и така секојдневно умира поради немаштија и проблемите од немање пари, до степен на убиства и самоубиства на блиски за ситни пари.Не можам да ги гледам на телевизија една рака луѓе кои се добро ситуирани и со сигурни плати, а посебно зелената коалиција финансирана со европски пари за никакви проекти, да ни ја кројат судбината на сите велешани и да не остават да мизеруваме.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

„Утрински весник“ можете да го купите во електронска форма

"""

  

 


Site Meter


 
Најнови вести
Време
Скопје, 13°C

Сончево

Четврток
Сончево
Макс: 16°C, Мин: 0°C

Петок
Магла
Макс: 10°C, Мин: -3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани


Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |