Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
12.10.2012, 13:56
Прилепскиот театар подготвува премиера од Шекспир„Од влакно ортома“ („Многу врева за ништо“) во режија на српската режисерка, Ива Милошевиќ ќе биде одиграна кон крајот на месецов

„Од влакно ортома“ („Многу врева за ништо“) е новата претстава што се подготвува во прилепскиот театар, по текст од Шекспир, во режија на српската режисерка, Ива Милошевиќ, која за прв пат соработува со македонски театар. За неа Шекспир е предизвик и тоа е мотивот што одлучила да го постави на сцена. Вели го одбрала овој текст, зашто кореспондира со сегашноста и со филозофијата на младата генерација, со циничниот и сомнителен однос кон љубовта. „Ова е еден голем предизвик, затоа што се обидуваме да најдеме еден современ израз за ова дело, значи не правиме претстава која ќе биде музејска верзија на текстот на Шекспир, туку бараме начин тоа да биде и смешно и вистинито, духовито, ангажирано, актуелно и да ја поттикне публиката на размислување, дали има денес доволно верба во љубовта или овој свет повеќе е место каде што се занимаваме со суетата и гордоста”, вели режисерката Милошевиќ.

Таа го одбрала прилепскиот театар, заради извонредниот ансамбл од млади, но исклучително професионални и амбициозни актери. А, тие задоволни од досегашната соработка на проектот велат: „ Сега сме во една кондиција и во една ситуација да го работиме Шекспир. Почетокот е според мене одличен, затоа што станува збор за една убава комедија, значи не станува збор за една класична комедија, туку едно модерно читање. Дружбата ни е одлична, процесот е одличен, така што се надеваме дека ќе имаме една претстава која ќе биде супер и за гледачите и за уметничката критика”, изјава Александар Степанулески.

„Со оглед на тоа што, ние прв пат како екипа го работиме Шекспир, со некаква возбуда сите пристапивме кон овој проект и искрено многу добро се забавуваме, одлично се разбираме и тоа ќе биде една модерна претстава, која што ќе биде разбирлива за сите, значи нема да биде класичен Шекспир”, додава Даниела Иваноска.

Во претствата играат уште и Зоран Иваноски, Наташа Наумоска, Димитар Ѓорѓиевски, Никола Настоски, Влатко Ѓорѓијоски, Марјан Чакмакоски и Андон Јованоски – Аша. Премиерата на оваа комедија според најавите ќе биде одиграна кон крајот на овој месец. (М.Т.)
Статијата е прочитана 317 пати.

Испрати коментарВо Велес отворен 10. Меѓународен салон на стрип
Молитвено чествување за Тоше Проески
(ФОТО) На Скопје му треба катализатор за развивање на креативната мисла
Принцезата Дијана убиена во возилото на брза помош
„Самсунг“ го претстави Galaxy S3 Mini
Откриенa планетa составенa од дијаманти
„Хахаха“ во живо на Канал 103 пред скопскиот концерт
Академик Томе Серафимовски и подари на МАНУ скулптури и цртежи
Дигитална дистрибуција на новото ЕП издание на Кирил
Северина го призна прекинот на врската со Милан
Заврши фестивалот „Албански театар во Македонија“
„Блесок“ ја објави „Патагонија“ од словачкиот писател Душан Митана
Продолжува соработката на ЕУРОИМАЖ со кино „Фросина“
Преку изложбата на ракописите Македонија и припаѓа на Европа
Мустаќите во нафталин
(ФОТО) Пронајден килибар со фосилизиран пајак како напаѓа оса
Да наздравиме со чаша вино
„Луј Витон“, „Зара“ и „ХиМ“ – глобално најдобри
Ненад Секирарски го отвора 6. Моден викенд Скопје 2012
Ана Цветковска Панова изложува во Велес
„Сребрен Џед“ за македонскиот филм „Човекот со чудна навика...“
Фустанот на Џуди Гарланд од „Волшебникот од Оз“ на аукција
Парамоунт ќе гради тематски парк од 2,5 милијарди евра
Националната предлог-стратегија за развој на културата на јавна расправа
На Тумбе-кафе нови пронајдоци на некропола од 4 век
(ФОТО) Мила Кунис се соблече топлес
Можеме ли да ја повратиме дивината?
Благој Нацоски ќе пее на Сардинија во „Ромео и Јулија“
„Војна на ѕвездите“ наместо „Мона Лиза“ во Лувр
(ФОТО) По „Сити мол“, турканици и на „Бела ноќ“
„Век за самување“ најдобра поема за 2012 година
(ФОТО) Свеќи и ѕвездено небо за Тоше
(ФОТО) Собрани 200 единици крв до 15 часот
Светски ден на Бонд, Џејмс Бонд
Тетовскиот театар вечерва на МЕСС во Сараево
„Калчр девелопмент“ во живо на Канал 103
„Биди и ти дел од ѕвезденото небо на Тоше“ на плоштад „Македонија“
Да се потсетиме на „Скопје во 90-тите“ во МКЦ
Македонската филхармонија го откупи делото на Илија Илиевски
Опра и Бритни – најплатени жени во шоу-бизнисот
Кончаловски во Кинотеката на Македонија
„Бела ноќ“ в сабота во Скопје
Ана Дурловски повторно ја воздигна Лучија
Вечерва стартува четвртото издание на „Десонанз“
Уште разголени фотографии од кралскиот пар
(ФОТО) „Тојота“ го претстави новиот „паметен инсект“
Забранет влез за Мајк Тајсон во Нов Зеланд
Рубенс Муратовски стана татко

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 14°C

Обилни врнежи

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 26°C, Мин: 11°C

Недела
Локални грмотевици
Макс: 26°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (24)
Обидот за отцепување на Хрватска. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Се надевам дека Загор ќе биде бесмртен
Мауро Лоренти, цртачот на стрип-ликот Загор е гостин на актуелниот „Стрип-салон“ во Велес...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |