Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
29.12.2012, 12:20

Есма и Влатко Лозаноски ќе ја претставуваат Македонија на ЕвросонгСо овој необичен спој на искуство и младост, МРТ верува дека ќе ја постигне единствената посакувана цел – достојно претставување на Македонија пред европската и светска културна јавност

Кралицата на ромската песна Есма Реџепова и Влатко Лозаноски-Лозано годинава ке ја претавуваат Македонија на Евросонг, што ке се одржи во мај во Малме, Шведска.

Со овој необичен спој на искуство и младост, МРТ верува дека ќе ја постигне единствената посакувана цел – достојно претставување на Македонија пред европската и светска културна јавност.

- Мислам дека ке бидеме добра комбинација со Влатко бидејки гласовните можности ни се поклопуваат и ке биде супер. Срекна сум, можам да дадам придонес, ме знаат во Европа. Сега не зборувам за пласман ама ми е важно да ја претставувам Македонија. Се споија младоста и искуството. Супер е Влатко, јас многу го почитувам како пејач. Ете со Адријан Гаџа конкуриравме и не отидовме ама сега МТВ сама ме одбра - вели Есма.

И Влатко е презадоволен, вели дека му се исполнила желбата.

- Задоволство и чест ми е да ја претставувам Македонија. Есма е поискусна и се надевам дека ќе имаме добра песна и секако добар пласман. Мислам дека сме добра спој. Ни се јавија од МТВ, ни кажаа дека сме одбрани и не прашаа дали прифаќаме. Секако дека прифаќам, голем предизвик е и да се настапи со Есма и да се биде дел од Евросонг. Но, и одговорност. Можеби не ова година ама ете таа е државта, тие се пејачите. Јас четири години настапував на домашниот избор, сум бил при врвот но не сум победил - вели Влатко.

Официјалното претставување на композицијата со која Македонија ќе се натпреварува во Малме, ќе биде кон крајот на февруари 2013 во студиото 3 на Македонската телевизија.

Статијата е прочитана 1928 пати.


Испрати коментарУметниците се простија од Никола Иванов-Балтон
Концертот за Василица годинава посветен на Верди
Колин Фарел пиел по две шишиња виски
Првата дама на Северна Кореја веројатно се породила?
Депардје стана Русин
Хју Хефнер пак се ожени
Прагот стана мој покрив, а куферот моја адреса
Алаѓозовски, Крајчев и Тоциновски добитници на „Прозни мајстори“
„Скајфол“ заработи една милијарда долари
Данската кралица скептична кон Фејсбук
Се венчаа Бред Пит и Анџелина Џоли
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (42)
„Педесет нијанси сиво“ - најпопуларна книга за 2012
„Смртта на Ерусалим“ во сефардското списание “Лос Муестрос”
Почина сликарот Никола Ивановски- Балтон
Марсеј и Кошице - престолнини на европската култура во 2013
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (41)
(ИНТЕРВЈУ) Готвам, значи постојам и сум сакана
(ИНТЕРВЈУ) Не се плашам од „Метрополитен“
„Шарли Хебдо“ ќе објави „халал“ стрип за животот на Мухамед
Витни Хјустон и „Гангам Стајл“ најбарани на интернет во 2012
Годинава имавме три филма во Берлин
Промоција на „Осмото светско чудо“ во Белград
Отворена изложбата „Археолошка Македонија 2012“
Поддршката на македонскиот роман е нула
Витни Хјустон убиена од дилерите поради долг?
Мјузикл за Тоше Проески
Каролина - лице на новиот календар на „Пелистерка“
Фотографии од „Твитеркалендар 2013“ на продажна изложба
Проектот „Љубојна брас фантази“ сега и на ЦД
Новогодишен гала-концерт на Филхармонијата
Адел го заштити нејзиното име
„Јадро“ го брани демократскиот социокултурен простор
Се обновува Драмската програма на Македонско радио - Радио Скопје
„Ангелите“ голи за шпанскиот „Вог“
Во „Мала станица“ изложуваат шест автори
„Фрик фестивал“ со гости од Белград
„Битлси“, Џегер и Бекам може да завршат на банкнота од 10 фунтиof mori majko !!, 29.12.2012 13:11:32
e dobro e. od losoto pomlku loso ..ona poloso e ako odese onaa nasata diva vecno nastinata i zaripnata a ovaa romska diva ima pogolemi oktavi vo derenjeto sekoja cest ama podobro Amdi da i bese partnerot em ke dobiese tantiemi od coca cola em navistina kako duo ke ne reprezentiraa vo svetov...!!
Mene, 29.12.2012 15:30:16
Gospodi, sto se slucuva????Gospodi, zosto !!!Porano bese dobra drzava, sto se sluci.....???
mille, 29.12.2012 16:09:45
da bidam iskren,,,,,,nemam nisto protiv ovie nasi umetnici, ama pogolema glupost dosega nemozev da zamislam,. pa zarem ovie ce ne pretstavuvaat vo evropa?????, GOSPOD DA NE CUVA.pozdrav do utrinski.....
Gjoko, 29.12.2012 17:04:29
Selo se gori baba se chesla !!!! Se e vo red vo nashava drzava ima pari,prosperitet,narodot zadovolen ot se i seshto i nie vo najgolemata kriza vo po novoto vreme prachame prestavnik na Evrovizija koja ni malku go nema sjajot ot 70/80/90-te godini na minatiot vek, ama ajde neli e se vo red sekoj treba da se izredi na opashkata, za Esma nemam shto da kazam nejzinata biografija zboruva se!! A za dechkovo pa shto da kazam neka i prosheta i ova makedonche da vidi svet i da se pohali na drugarite utre i da se pravi mangup.... Pa ova e patetichno i sramota.....
Kate, 29.12.2012 17:08:18
Ne zboruvas za plasman, ama te znaat vo Evropa??? E so majka baras na Evrovizija na 70 godini??? Pa na evrovizija se odi za plasman...a dali te znaat toa e druga rabota
gordana, 29.12.2012 17:53:03
super dvojka....kralica na romskata muzika kralica i kako licnost e...vazna e zabavata ne esekogas vazno da se pobedi osvoi.....
za onie koi gi izbrale, 30.12.2012 06:31:38
eeee.....videla zabata konjot kako go potkovuvaat,pa i taa posakala....Da ne mu se veruva na covek.Minatata godina imase na Evrosong edni babicki,pa aja sega i nie da imame.Zosto plagijat gospoda?Kreativnostaa podrazbira originalnost,vizija,unikatnost....pa taka prefdagam,pesnata neka ja peat na romski jazik....
G. Stojanovic, Holandija, 30.12.2012 07:37:16
Ova e super kombinacija i se nadevam deka solidno ke pomineme! Im posakuvam uspesna sorabotka i edna mnogu ubava i dopadliva duet-pesna! Prijatelski pozdrav,
od ostrijot, 30.12.2012 12:06:38
toa nego odluci MRT nego VMRO-DPMNE.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 5°C

Магла

Четврток
Ведро
Макс: 6°C, Мин: -3°C

Петок
Делумно облачно
Макс: 7°C, Мин: 0°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (43)
Дилемите по шлаканицата.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Ог��асник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |