Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
21.12.2012, 13:10

Давутоглу: И за крајот на светот ќе одберев да бидам во Македонија

Шефот на турската дипломатија нагласи дека добрите партнерски односи меѓу Македонија и Турција ќе траат до крајот на историјата

Ако според календарот на Маите денеска требаше да се случи крајот на светот, јас ќе одберев да бидам тука во Скопје, Македонија, мојот дом. Овие 20 години од воспоставување на односите ќе ги продолжиме до крајот на историјата. Продолжуваме да бидеме партнери и сојузници. Ова го изјави министерот за надворешни работи на Турција Ахмет Давутоглу на заедничката прес-конференција во Скопје со неговиот домаќин шефот на македонската дипломатија Никола Попоски.

Давутоглу потсети дека во август 1992 година Турција беше првата земја која ��а призна Македонија под уставното име и оттогаш трае поддршката за нејзина интеграција во ЕУ и НАТО.

- Ние ќе продолжиме со оваа политика бидејќи веруваме дека стабилноста, просперитетот и безбедноста на Македонија е стожер на регионалната стабилност. Членството на Македонија во НАТО и ЕУ и другите меѓународни организации е од суштествено значење за регионот, рече Давутоглу.

Тој посочи оти Македонија со мултикултурниот, мултирелигискиот и мултијазичниот карактер е Балкан во мало и затоа сите соседни земји треба да ја поддржат.

Коментирајќи ги добрите односи меѓу двете земји, Давутоглу ја пофали Македонија за почитувањето и толеранцијата во однос на сите малцинства како пример на Балканот.

Ја потенцира и одличната културна соработка меѓу Анкара и Скопје за која мост на поврзување, рече, претставуваат турската заедница во Македонија но и големиот број на жители во Турција со потекло во Македонија.

- Ве уверувам дека турската Влада, премиерот, претседателот и 75 милиони Турци ги имате за свои пријатели и тоа пријателство ќе продолжи вечно. Моето присуство во Скопје денес е уште една потврда дека ние ќе продолжиме да ја поддржуваме Македонија секогаш и секаде, засекогаш. Стабилноста, просперитетот и безбедноста на Македонија е важна за нас како и нашата стабилност и безбедност, рече Давутоглу.

Министерот Попоски, пак, изрази уверување дека соработката со Турција како нова контакт-земја за НАТО за Македонија ќе продолжи за целосна интеграција на Македонија и на регионот и во Алијансата.

Тој се осврна и на економската соработка, оценувајќи оти дека сегашната размена од 400 милиони долари во следниот период ќе достигне една милијарда долари. Како многу значајна за натамошно уредување на културната соработка и размена меѓу двете земји го оцени и скорешното отворање на културно-информативни центри во Скопје и во Истнбул.

Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу синоќа имаше средба со макеоднскиот претседател Ѓорге Иванов, а претходно на Унивезтитет „Свети Кирил и Методиј“ му беше доделена титулата „почесен доктор на науки“. Давутоглу денеска треба да се сртене со претседателот на Собранието Трајко Вељаноски.


Статијата е прочитана 1112 пати.


Испрати коментарИнциденти и пред и во Собранието
Кошкања меѓу пратениците во Собранието
(ФОТО) Блокада на опозицијата на автопатот Велес – Скопје
Бугарија незадоволна од тврдењата на Давутоглу за Македонија
Исламисти уриваат светилишта во Мали
Почнуваат божикните празници по Грегоријанскиот календар
(ОБНОВЕНО) Расправата за буџетот се сели на улица
Опозициските лидери пред Собранието, драмата се претвора во криза
Монти не се кандидира, но би ја водел новата влада
СДСМ со жив штит ќе го спречува усвојувањето на буџетот
Во Гевгелија се гради индустриска зона
Со топла ракија и оро се береа бадникарските гранчиња
Груевски апелира да се донесе буџетот
(ФОТО) Новогодишна светлечка магија во Скопје
Лустрацијата не запира
Фондот за здравство воведува смени во Скопје
Студот однесе 200 жртви во Централна и Источна Европа
Сезоната на Попова Шапка почна со ноќно скијање
САД во дострелот на севернокорејска ракета
Дачиќ - Во реалниот живот Косово е се подалеку од Србија
Помина предлогот за нов устав во Египет
Французин добитник на 102 милиони евра на Евро Милион
Пуштен во употреба целосно репариран воз на МЖ „Транспорт“
Македонците во Албанија бараат нов Попис под меѓународен мониторинг
Дете најдено обесено во потпокрив на куќа во Чајле, Гостиварско
Италијанскиот претседател го распушти парламентот
Уште една координација за одблокирање на буџетот
Османи - Македонија е зрела за широка коалиција
Либертас - Македонија членка на ЕУ во 2020 година
Ставрески - Очекувам буџетот да се донесе до крајот на годината
Двајца убиени, десетици повредени, стотици уапсени при протести во Аргентина
Охрид ќе добие двокатен туристички автобус
Владата организира „Ден на идеи“
СДСМ - Државата е задолжена со нови 100 милиони евра
Мико - Условувањето за НАТО фрустрира, оти за име не се преговара
Ставрески - Парите од Светска банка нема да ги трошиме за избори
Средба на лидерите од Коалицијата „За подобра Македонија“
Маринец кој мокрел над мртов Авганистанец доби 500 долари казна
(ФОТО) Државата со вино си го наплаќа долгот од „Повардарие“
Бугарите земаат најниски плати во Европа
Тачи не верува дека Македонија брзо ќе добие датум за преговори
Одложено судењето на гостиварскиот полицаец
Бошкоски оздраве и сведочеше за Тушевски
Дефектите на „Водовод“ пријавувајте ги на бесплатен број
„Градска“ одбележува 50 години од постоењето
Бездомниците од Момин Поток добија ранци со топла облека
За патишта и железници 50 милиони евра од ИПА
„Вранец“ на „Тиквеш“ ќе се пие во Данска
Во избирачкиот список евидентирани 1.749.038 граѓани
Еден загинат и шестмина повредени во сообраќајка кај Радовиш
Иванов - Очекуваме нови иницијативи и идеи од Нимиц
Конфедерацијата на слободни синдикати бара да се донесе буџетот
Поради крајот на светот, Ртањ преплавена од новинари и научници
Грчки медиуми - „Македонија“ е втор дом на Давутоглу
(ВИДЕО) НАСА - Зошто не дојде крајот на светот
Билатералните односи меѓу Македонија и Турција се одлични
Следната година ќе биде една од најтоплите
Асанж - Викиликс во 2013 година ќе објави уште милион документи
(ФОТО) Две децении дипломатски односи Македонија-Турција
Нимиц во Грција и во Македонија од 8 до 11 јануари
Ставрески прифати 44 амандмани на опозицијата
Пердју - Не е мудро Бугарија да ја попречува Македонија
ВМРО-ДПМНЕ - Преку блокадата на буџетот, СДСМ ги уценува граѓаните
Биографија на Бил Гејтс во издание на „Бата прес“
За една година од Македонија изнесени 461 милиони долари
Најниската понудена камата за новиот заем е 3,9 отсто
Новогодишни хуманитарни изненадувања за најмладите
ДУИ ги потврди позициите за законот за бранители
Макрадули - Градската власт им нуди розови очила на скопјани
СДСМ не отстапува од нивниот план за штедење
Син ја задави мајка си поради цигара
Златна зора бара одмазда за Унгарија
ЕУ бара одговорно однесување од политичките партии
(ФОТО) Неуспешен обид да почне судењето за „Монструм“
Александра Зафировска останува на чело на Судскиот совет
Турција е најголемиот затвор за новинари во светот
На Табановце запленети 25 килограми марихуана
Асанж - Мрачни сили надвиснале над интернетот
Путин негира дека има здравствени проблеми
И 2013 критично важна за Грција
Чекови на половина милијарда долари најдени кај Ѕидот на плачот
Над 30 илјади косовски Албанци земале српски пасош
Продолжува расправата за Законот за бранители
Продолжува координацијата за деблокирање на буџетот
Почнува судењето за „Монструм“
(ФОТО) Кампањата на Макрадули како претседателската на ПахорEU, 21.12.2012 14:18:24
Makedonskiot mentalitet e slicen so site balkanski zemji, a narocito so turskiot.Turcija gi pocituva makedoncite, a zapadnite zemji nesakaat ni imeto da ni go spomnat.
m.edelweiss, 21.12.2012 14:44:07
Vlijanieto na Turcija povlekuva i vlijanie na uste najmalku trista milioni populacija od regionot a toa za balkanot e povece od dovolno. Velesila e Turcija i zatoa sto najhomogena nacija vo cela Evropa i logistikata koja ja ima postaveno od porano vece moze da funkcionira i vo novosozdadenite svetski uslovi. Turcija na Balkanot i SAD vo svetski razmeri se momentalno edinite koj mozat da postavuvaat osnovi za dolgorocni planiranja i dejstvuvanje.Posebno e korisno sto mnogu turski gradjani i vladata na Turcija se emotivno i istoriski povrzani so Makedonija i ja cuvstvuvaat kako del od svojata zemja pa duri se spremni vo se da pomognat i smetam deka vo daden moment ce tropnat na masa ako za toa se ukaze potreba.
Диме, 21.12.2012 18:13:05
Скопје во иднината го гледам како центар на Балканот вели Давидоглу, па сака да ни каже: Скопје во иднината го гледам како Османски центар на Балканот
Goce Delcev, 21.12.2012 19:56:30
Nie protiv ovije se borevme.
schwarz, 21.12.2012 22:20:59
Turcija najhomogena nacija ?? Pa pola Turska se Kurdi ...
Davor, 22.12.2012 00:36:24
Ова е дипломатска шах-игра. Ти мене топ, јас тебе топ. Во вистинско време. А во такво време доаѓа вистинскиот пријател - кога наоколу завиваат и острат заби. Кога други цинично се изживуваат, плашат деца и глумат проевропско реформаторство, продаваат магла во дипломатска опаковка и ти кројат облека за на одар.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 3°C

Делумно облачно

Понеделник
Сончево
Макс: 6°C, Мин: 0°C

Вторник
Сончево
Макс: 9°C, Мин: 1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз-Титова Совладетелка (35)
Дали Јованка била параноик.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |