Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
02.11.2012, 14:24

(ФОТО) Итна медицинска помош доби 69 нови возила

Возилата се опремени со ЕКГ апарат, дефибрилатор, телемедицина, со надворешен пејсмејкер, респиратор и друга опрема и ги задоволуваат најновите еколошки стандарди

ФОТО: Петр Стојановски

Службите за итна медицинска помош во земјава денеска добија 69 нови амбулантни возила „рено“, врвно опремени со ЕКГ-апарат, дефибрилатор, телемедицина, со надворешен пејсмејкер, респиратор и друга опрема, и кои ги задоволуваат најновите еколошки стандарди. За скопската служба се планирани десет возила, а другите градови ќе добијат по едно возило.

За овој капитален проект во здравството се издвоени околу 4,5 милиони евра. На промоцијата на возилата присуствуваше премиерот Никола Груевски и министерот за здравство Никола Тодоров.

„Следниот чекор е вработување на 80 доктори во сите центри на итна помош со што кадарот во овие служби ќе се зголеми за над 25 проценти, што историски е најголемо зголемување на бројот на доктори во итната помош во последните 20 години. Со сите овие мерки и активности итната помош ќе реагира побрзо и побрзо ќе пристигнува на местото на настанот и ќе понуди современ медицински третман“, рече Тодоров.

Паралелно со набавката на новите возила, се реализира и обука на докторите во итната помош, која трае веќе две недели. Се планира да се набави и тетра- систем на комуникација во возилата со кој практично ќе може возилата квалитетно да комуницираат меѓу себе и со болниците и клиниките за да знаат каков пациент имаат. А во тек е набавка и на таблет-компјутери за амбулантните возила на кои ќе бидат поставени сите протоколи и упатства за гласовно пребарување за десетте најфреквентни болести.(Ј.Ј.В.)


Статијата е прочитана 2040 пати.

Испрати коментарБугарија не ја поддржува по секоја цена Македонија кон НАТО и ЕУ
Контрапротестанти се обиделе да го растурат протестот на АМАН
„Коалиција за живот“ ја буди свеста за наталитетот во Македонија
Населбата Карпош 3 доби нов плоштад со фонтана
Владата го утврди Предлог буџетот за 2013 година
Разведени лезбејки делат имот во Македонија
Клинтон до Иванов - Сите сакаат да ве видат во НАТО
Македонска државјанка во Швајцарија осудена на 32 месеци затвор
Бројот на жртвите од „Сенди“ се искачи на 106
И Обама и Ромни најавуваат победа во пресрет на изборите
Попоски до Младенов - Можеме да градиме добрососедски односи
Атина го чека одговорот
Големата полутопка се удомува над Собранието
Бунтовници масакрирале сириски војници
Познати добитниците на наградата „13 Ноември“
(ФОТО) ДУИ ја обвини ВМРО-ДПМНЕ за диктатура
Наскоро паричниците ќе ги замениме со мобилни
Во „Микросам“ врвни експерти по роботика и композити
Убиецот од „Биг Фиш“ останува во притвор
Златна зора како граничари на преминот Дојран
Независна Шкотска автоматски ќе стане членка на ЕУ
(ФОТО) Њујорк се соочува со недостиг на гориво и храна
Владата со нови мерки за развој на бањскиот туризам
Новиот Буџет нема да биде поголем од годинешниот
Писмо со сочуство од Иванов до Обама за настраданите во ураганот Сенди
Орав - Никој нема гаранции што ќе се случи во декември
Mетеоролозите најавуваат нова бура во САД
Грчкиот новинар ослободен од обвинувањата
Амандманите за Законот за бранители пред Комисијата за труд
Не помина интерпелацијата за претседателот на РКЕ
Реконструиран паркингот спроти „Нова Македонија“
„Мојот ум не размислува за перење пари“
Преку кампањи ќе се учат како да препознаваат депресија
Опозицијата ја обвини Регулаторна за нетранспарентна работа
Почна електронското полагање на возачки испит
Потврдена затворската казна за Панде Лазаров
Министерот барал списоци на лекарите штрајкувачи?
Амандманите на Законот за бранители доставени до пратениците
Иванов до Плевнелиев - Сакаме да разговораме за иднината
Битолчанец собра печурка за Гинис
Пожар во фабриката на тутунскиот бос Бајруш Сејдиу
Јавниот сектор ќе стави рака врз граѓанскиот
Обвинувањата на Софија за добрососедските односи се нереални
Попоски - Подготвен одговорот на грчкиот Меморандум
Мобилни шалтери за даночни услуги
Храбар старец избрка разбојници
Февруарските пензии „подебели“ за 550 денари за сите пензионери
Николиќ - Време е за решение за Косово
Изгубен клуч што отвора 180 ќелии во белгиски затвор
Хилари Клинтон допатува во Тирана
Четири лица повредени при престрелка на Универзитетот на Јужна Калифорнија
Убиство на Ноќта на вештерките во Тетово
Бесплатни прегледи во Систина Офталмологија
Уште еден новинар уапсен во Грција за тајни сметки
Собранието ќе расправа за интерпелација на претседателот на РКЕ
Стартува примената на електронската здравствена картичка
(ФОТО) Најмалку десет загинати во експлозијата во Ријад
Бројот на жртви од Сенди се искачи на 74
Филе како „ѕид за плачење“ за Софија
Клинтон се сети на Стенковец, не и на Македонија
Папандреу избркан од ресторан во БерлинTozo, 02.11.2012 16:36:14
Podrska I golema blagodarnost do Vladanka na R.Makedonija. Pozdrav od New Jersey USA .
kris, 02.11.2012 16:39:51
И селска чешма да се пушта, Груевски ќе сечи лента............... а Феликс?????
Branko, 02.11.2012 20:59:37
што историски е најголемо зголемување на бројот на доктори во итната помош во последните 20 години. A sto ne kazete deka vo poslednite 20 godini imame istoriiiski naj mali primanja, najgolema skapotija, najgolema mizeija, najgolema siromastija, najgolema korupcija... NAJGOLEMA DIKTAUTRA...????
Трпе, 02.11.2012 22:04:57
Кога објави тендер ,пропагандната тендер коалиција треба да одговори мистер мр Рејтинг кој во задниот џеб секогаш си носи наместо чешел ножици.Остварува профит.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 7°C

Ведро

Сабота
Делумно облачно
Макс: 19°C, Мин: 6°C

Недела
Делумно облачно
Макс: 20°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (42)
Титовата шлаканица ја открива тајната. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Кога Менхетен се врати во камена доба
По најмногу еден ден без греење и струја, без вода за туширање и да се пушти вода во тоалетот, Њујорк не е воопшто забав...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |