Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
16.11.2012, 15:38

„Катимерини“: Филе затрчан по датумАтина - „Еврокомесарот Штефан Филе трча од Брисел до Скопје, Атина, Берлин и Софија, но не ги добива саканите реакции“, тврди весникот „Катимерини. Коментирајќи ја неговата одлучност да и помогне на Македонија да добие датум за преговори во декемви, весникот оценува дека еврокомесарот веројатно не ги добил посакуваните рекации.

„Во Берлин му потенцираа дека не е време за тоа, дека треба прво Грција и Скопје да најдат заедничко решение“, пишува весникот додавајќи дека во Атина му било потенцирано дека, ако премиерот Никола Груевски не го смени бескомпромисниот став и нападниот национализам, не може ништо да се направи.

Весникот оценува дека Филе, за да ја оствари целта за паралелни преговори за името и за ЕУ, користи силна, екстремна термионологија, посочувајќи дека доколку не се започнат преговорите има опасност за зголемување на национализмот во државата. Меѓутоа, според анализата, Филе не објаснува зошто Атина и Софија би требало да го наградат иредентизмот на Груевски. „Зошто грчката страна да даде толку многу без да добие ништо? Дали навистина верува дека грчкиот премиер би сакал да изврши политичко самоубиство понудувајќи му таков подарок на Скопје, за Груевски да слави дека ги турнал поразените Грци под мостовите на Вардар?“, пишува „Катимерини“.

Според анализата, Филе за да успее мора да ја добие поддршката од Грција, Бугарија и некои други држави кои не сметат дека се созреани условите за македонско членство во ЕУ. Весникот коментира дека еврокомесарот со личното залагање за нашата држава може од некој кој треба да го реши проблемот да стане дел од самиот проблем меѓу двете страни. (М.П.)Статијата е прочитана 1832 пати.

Испрати коментарВо Словенија протести поради мерките за штедење
ЕУ го поздрави приемот на Косово во ЕБРД
Скопјанецот Чак доби кривична за разбојништво и обид за кражба
Владата со протест и осуда што Орав користеше „славомакедонци“
Уплатите за такси и услуги ќе се вршат со платежни картички
Во несреќа во Египет загинаа 47 деца, оставка на министерот
Ван Ромпуј лично ќе се заложи за она што Македонија го заслужува
Иванов - Средбата на Нимиц со преговарачите е позитивен чекор
Во воздушните напади погодено седиштето на Хамас
Пападакис - Грчкиот меморандум е очаен обид за глумење конструктивност
Ромпуј - Приклучувањето на балканските земји е приоритет на ЕУ
Иванов - ЕУ ни е потребна како мировен проект
Дебата во МАНУ - Толерантноста не е нерешителност
Над 400 телевизиски програми со дигитализацијата
Стасува последната тура двокатни автобуси
Арифи се сретна со турскиот премиер Ердоган
Полицајци од седум земји вршат контроли на Богородица
СДСМ бара да се поништат вработувањата четири месеци пред изборите
Деветмина уапсени за дубари со нафта
Синдикатот на новинарите со поддршка за маршот на толеранција
Моштите на кралот Ахмет Зогу Први вратени во Албанија
Николиќ - Ослободителната пресуда ќе отвори стари рани
Македонски брачен пар упасен за шверц на сканк во Црна Гора
Во Газа убиен 11-месечниот син на дописникот на Би-Би-Си
Вестервеле - Хамас е одговорен
(ФОТО) Славје на улиците на Загреб по ослободувањето на генералите
Реакции во Србија - Скандал полош од неправда
Филе ја поздрави декриминализацијата на клеветата
Судот во Хаг ги ослободи Готовина и Маркач
Франција - темпирана бомба во срцето на Европа
Иванов на конгресот „90 години Пан-Европа“ во Виена
ЦИА почна истрага за Дејвид Петреус
Тричасовен прекин на израелската офанзива врз Појасот Газа
Америка задоволна од одговорот на меморандумот
Зошто ВМРО-ДПМНЕ веднаш го посочи Бучковски?
Македонско-бугарски консултации за ЕУ
Три години затвор за несреќата на „Пливалиште“
Неготинецот што ја закла мајка си, испратен на лекување во Бардовци
(ВИДЕО) Демонстранти нападнаа германски дипломат во Солун
Пациентите нагрнаа, дел од лекарите штрајкуваат
САД загрижени од политичките поделби во Македонија
(ФОТО) Награди за најдобрите архитектонски решенијаKultiviran Balkanec, 16.11.2012 22:06:08
Politikata e vodena od emocii, a ne od racionalni analizi. I posle 20 godini nezavisnost, omrazata prema Bugaraija, koja beshe drzhavna doktrina vo Titova Jugoslavija, e pogolema duri i otkolku prema Grcija. Prisvojuvanjeto na grchka antichka istorija e samo ochaen obid za begstvo od nashite bugarski koreni, so shto si stvorivme ushte pogolemi problemi.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 3°C

Претежно облачно

Недела
Сончево
Макс: 14°C, Мин: 4°C

Понеделник
Претежно облачно
Макс: 14°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (4)
Хрушчов го викал Тито социјалистички цар. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Правењето перики - доходовен бизнис
За екстензиите сите мислат дека се хит. Така, Англија е на третото место според увозот на човечка коса. Како и зад секој...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |