Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
21.12.2012, 15:29

Бугарите земаат најниски плати во Европа

Бугарите земаат најниска плата во Европската унија, едно евро на час, во однос на 1,3 евра во Романија, 3,4 евра во Португалија, 16,6 евра во Данска или 12,2 евра во Ирска. Секој шести вработен во Европската унија добивал ниска плата во 2010 година, или 17 отсто од сите вработени, додека во Бугарија уделот на ниските плати е 22 отсто, покажуваат податоците на „Евростат“. Најголем е процентот на ниските плати во Латвија (27,8 отсто), во Литванија (27,2 отсто), во Романија (25,6 отсто) и во Полска (24,2отсто).

Најмал процент на луѓе што работат со ниски плати има во Шведска (2,5 отсто), Финска (5,9 отсто), Франција (6,1 отсто), Белгија (6,4 отсто) и Данска (7,7 отсто). Евростат забележува дека се' уште има големи разлики меѓу платите на мажите и жените во ЕУ. Просечно во 27 земји-членки 21,2 отсто од жените во 2010 година добивале пониски плати во однос на 13,3 отсто од мажите. Во целата Унија 29 отсто од вработените со ниски плати во 2010 година биле со низок с��епен на образование, а 5,8 отсто со високо образование. (Ек.Р.)


Статијата е прочитана 2475 пати.


Испрати коментарИнциденти и пред и во Собранието
Кошкања меѓу пратениците во Собранието
(ФОТО) Блокада на опозицијата на автопатот Велес – Скопје
Бугарија незадоволна од тврдењата на Давутоглу за Македонија
Исламисти уриваат светилишта во Мали
Почнуваат божикните празници по Грегоријанскиот календар
(ОБНОВЕНО) Расправата за буџетот се сели на улица
Опозициските лидери пред Собранието, драмата се претвора во криза
Монти не се кандидира, но би ја водел новата влада
СДСМ со жив штит ќе го спречува усвојувањето на буџетот
Во Гевгелија се гради индустриска зона
Со топла ракија и оро се береа бадникарските гранчиња
Груевски апелира да се донесе буџетот
(ФОТО) Новогодишна светлечка магија во Скопје
Лустрацијата не запира
Фондот за здравство воведува смени во Скопје
Студот однесе 200 жртви во Централна и Источна Европа
Сезоната на Попова Шапка почна со ноќно скијање
САД во дострелот на севернокорејска ракета
Дачиќ - Во реалниот живот Косово е се подалеку од Србија
Помина предлогот за нов устав во Египет
Французин добитник на 102 милиони евра на Евро Милион
Пуштен во употреба целосно репариран воз на МЖ „Транспорт“
Македонците во Албанија бараат нов Попис под меѓународен мониторинг
Дете најдено обесено во потпокрив на куќа во Чајле, Гостиварско
Италијанскиот претседател го распушти парламентот
Уште една координација за одблокирање на буџетот
Османи - Македонија е зрела за широка коалиција
Либертас - Македонија членка на ЕУ во 2020 година
Ставрески - Очекувам буџетот да се донесе до крајот на годината
Двајца убиени, десетици повредени, стотици уапсени при протести во Аргентина
Охрид ќе добие двокатен туристички автобус
Владата организира „Ден на идеи“
СДСМ - Државата е задолжена со нови 100 милиони евра
Мико - Условувањето за НАТО фрустрира, оти за име не се преговара
Ставрески - Парите од Светска банка нема да ги трошиме за избори
Средба на лидерите од Коалицијата „За подобра Македонија“
Маринец кој мокрел над мртов Авганистанец доби 500 долари казна
(ФОТО) Државата со вино си го наплаќа долгот од „Повардарие“
Тачи не верува дека Македонија брзо ќе добие датум за преговори
Одложено судењето на гостиварскиот полицаец
Бошкоски оздраве и сведочеше за Тушевски
Дефектите на „Водовод“ пријавувајте ги на бесплатен број
„Градска“ одбележува 50 години од постоењето
Бездомниците од Момин Поток добија ранци со топла облека
За патишта и железници 50 милиони евра од ИПА
„Вранец“ на „Тиквеш“ ќе се пие во Данска
Давутоглу - И за крајот на светот ќе одберев да бидам во Македонија
Во избирачкиот список евидентирани 1.749.038 граѓани
Еден загинат и шестмина повредени во сообраќајка кај Радовиш
Иванов - Очекуваме нови иницијативи и идеи од Нимиц
Конфедерацијата на слободни синдикати бара да се донесе буџетот
Поради крајот на светот, Ртањ преплавена од новинари и научници
Грчки медиуми - „Македонија“ е втор дом на Давутоглу
(ВИДЕО) НАСА - Зошто не дојде крајот на светот
Билатералните односи меѓу Македонија и Турција се одлични
Следната година ќе биде една од најтоплите
Асанж - Викиликс во 2013 година ќе објави уште милион документи
(ФОТО) Две децении дипломатски односи Македонија-Турција
Нимиц во Грција и во Македонија од 8 до 11 јануари
Ставрески прифати 44 амандмани на опозицијата
Пердју - Не е мудро Бугарија да ја попречува Македонија
ВМРО-ДПМНЕ - Преку блокадата на буџетот, СДСМ ги уценува граѓаните
Биографија на Бил Гејтс во издание на „Бата прес“
За една година од Македонија изнесени 461 милиони долари
Најниската понудена камата за новиот заем е 3,9 отсто
Новогодишни хуманитарни изненадувања за најмладите
ДУИ ги потврди позициите за законот за бранители
Макрадули - Градската власт им нуди розови очила на скопјани
СДСМ не отстапува од нивниот план за штедење
Син ја задави мајка си поради цигара
Златна зора бара одмазда за Унгарија
ЕУ бара одговорно однесување од политичките партии
(ФОТО) Неуспешен обид да почне судењето за „Монструм“
Александра Зафировска останува на чело на Судскиот совет
Турција е најголемиот затвор за новинари во светот
На Табановце запленети 25 килограми марихуана
Асанж - Мрачни сили надвиснале над интернетот
Путин негира дека има здравствени проблеми
И 2013 критично важна за Грција
Чекови на половина милијарда долари најдени кај Ѕидот на плачот
Над 30 илјади косовски Албанци земале српски пасош
Продолжува расправата за Законот за бранители
Продолжува координацијата за деблокирање на буџетот
Почнува судењето за „Монструм“
(ФОТО) Кампањата на Макрадули како претседателската на ПахорBugarin, 21.12.2012 16:18:27
Statistikata e za zakonski uredenata plata-minimalec, ne za prosecnite plati. Vo Bugarija prosecnata plata (demek na baza platenite danoci) e 355 evra bruto i 280 evra neto. No toa vazi samo za dohodi od trud, a pretpriemacite se oddelno.
Зоран Ставр., 21.12.2012 16:46:39
(Ек.Р.), А македонците што земаат? Каj сме ние? Демек Бугарите треба да доаѓаат во Македонија, ако сакаат највисоки плати.
nerazbiram, 21.12.2012 18:52:38
Vo Evropa, ili vo Evropska unija???
Nikola, 21.12.2012 19:23:28
За Бугарија само омраза и коментари кои содржат навреди
Realist Avstralija, 21.12.2012 20:21:12
Vo Avstralija najniskata plata za polnoletni lica e 17.80 Dolari na cas,Eletricari 65,Vodovodgija 85,cementari 55,plockar 55,zidar 55,zidar manager so dozvola 200 i taka natamu...pa Makedonski biznismeni chitajte i plakajte gi lugeto,za 2 godini se vrakam i ke plakam po Avstraliski a ne Balkanski.
Aх море Борисов..., 21.12.2012 21:09:15
Ако се со најниски плати, на некои им се покачија откако со грците (со мало г), станаа „братя“. Особено на Борисов и на друштво... Алал да им е пусти грци. Точно знаат за кого немаат пари а за кого имаат. Само не знам каде загинаа толку илјади блгари во Егејска Македонија. Софија тврдеше дека Воден и Лерин биле најб`лгарски градови... Море и Солун, (сега гледам таму-ваму во бугарски градови го викаат Телсаоники), дури и Корча и Поградец биле п`лни б`лгари... Е кај ги снема тие хора сега ?
makedonec, 22.12.2012 01:16:34
proverete se vo izjavite i vo Svedska povekje ne cvetaat ROZI kako sto i platite poleka se sveduvaat na niskoto nivo

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 3°C

Делумно облачно

Понеделник
Сончево
Макс: 6°C, Мин: 0°C

Вторник
Сончево
Макс: 9°C, Мин: 1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз-Титова Совладетелка (35)
Дали Јованка била параноик.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |