Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
18.11.2012, 12:54

Баерн сопрен во Нирнберг

Во 12. коло Баварците одиграа 1:1, а додека Борусија Дортмунд го совлада Гројтер со 3:1

Лидерот во Бундес-лигата, Баерн Минхен, киксираше на гостувањето кај Нирнберг и одигра само 1:1 во баварскиот дуел од 12. коло на германското првенство. Фаворитот поведе уште во третата минута со погодокот на првиот стрелец во лигата, Марио Манџукиќ, но домаќините не се предадоа. Младиот Маркус Фолнер, кој инаку беше дел од младинската школа на Баерн, израмни за Нирнберг во почетокот на второто полувреме. За Баерн ова е прво реми сезонава. И покрај загубените два планирани бода, Баерн и понатаму е убедлив лидер на табелата. Тренерот Јуп Хајнкес направи многу промени во стартниот состав. Не можеше да смета на Арјан Робен, Франк Рибери и Жером Боатенг, а резерви беа капитенот Филип Лам и Хавиер Мартинез, кои сепак влегоа во второто полувреме. Хајнкес не беше многу разочаран од ремито.

„Овој резултат не значи дека е крај на светот. Не можете да победите на сите мечеви. Мораме да се навикнеме и на нерешени. По водството од 1-0 пропуштивме шанси да постигнеме втор погодок. Нормално е дека израмнувањето негативно влијаеше на нашата психа“, вели Хајнкес.

Нирнберг во последните 15 минути играа со фудбалер помалку, откако втор жолт картон доби Тимо Гебхарт. И покрај тоа Баерн не успеа да постигне втор гол, кој ќе им обезбедеше нова победа. Голманот на гостите, Мануел Нојер, вели дека немало шанси да се одбрани шутот на Фолнер со кој Нирнберг израмни.

„Беше многу тешка топка за бранење. Топката го менуваше правецот на движење, а јас бев маркиран. Лути сме бидејќи загубивме два бода“, рече Нојер.

Бранителот на титулата Борусија Дортмунд целата работа околу победата над дебитантот Гројтер ја реши во првото полувреме. По само три минути игра „милионерите“ преку Левандовски поведоа со 1:0, по што две минути подоцна Штибер ги шокираше домашните навивачи изедначувајќи на 1:1. Сепак актуелниот шампион не потпадна под притисокот, во продолжение со вториот гол на Левандовски од белата точка го врати водството на 2:1, а Марио Геце во самиот финиш на првото полувреме погоди за конечни 3:1.

Анјтрахт уште еднаш потврди дека се наоѓа во одлична форма откако го совлада Аугсбург со 4:2. Убедливиот триумф за избраниците на Армин Феа значеше задржување на третото место на табелата во германскиот шампионат.

Изненадувањето на колото доаѓа од Хановер, неочекувано пред своите навивачи беше поразен од Фрајбург со 2:1.

Резултати: Борусија Д. - Гројтер 3:1, Ајнтрахт - Аузбург 4:2, Хановер - Фрајбург 1:2, Борусија - Штутград 1:2, Нирнберг - Баерн М. 1:1, Хамбургер - Мајнц 1:0, Леверкузен - Шалке 2:0, Леверкузен - Шалке 2:0.


Статијата е прочитана 146 пати.

Испрати коментарЛука Банки во игра за селекторското место
Второ па машко за Перо Антиќ
Прв трипл-дабл на Дурант
Прва „салатара“ за Чешка во 100. финале на Дејвис купот
Червар - Не го издржавме притисокот
Хамилтон го освои Тексас
Балканско-балтичка група за Македонија
(ФОТО) Кјељце го запре походот на Металург
Сеха-лига - Вардар поразен во Цетиње
Металург и Хоризонт ги поделија бодовите
Ел Шарави повторно го спаси Милан
Вашингтон и понатаму е единствениот тим без победа
Манчестер и Челзи фатени во замка
Тежок пораз за МЗТ во Александровац
Мемфис му го нанесе првиот пораз на Њујорк
Алонсо - Само гледајте не'
МЗТ сонува хет-трик во Александровац
Илиевски му пресуди на Жалгирис
Прва победа на Њујорк во Сан Антонио по 9,5 години
Металург трпеливо ќе го топи Киелце
(ВИДЕО) Неверојатен гол на Ибрахимовиќ против Англија
(ФОТО) Јубилејна 50. победа на Македонија во историјата

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 10°C

Облачно

Вторник
Обилни врнежи
Макс: 12°C, Мин: 7°C

Среда
Обилни врнежи
Макс: 14°C, Мин: 3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелка (5)
Владетелот и совладетелката често не беа на „иста бранова должина“.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Возобновен „Скопски фестивал“ - Во ново руво, со шмекна старите златни денови
Под водство на шоуменот Игор Џамбазов и настапот на доајени, но и млади лица на македонската поп-естрада...
Алгите се` уште не се „зрели“ за биогориво
Иако алгите имаат своите предности, масовното производство на биогорива од нив се' уште не е одржливо...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |