Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
23.12.2012, 20:51
Гечевски со тројка му пресуди на ШирокиЦентарот на МЗТ Скопје со прецизен удар за три поени на три секунди пред крајот донесе победа од 72:71

Македонскиот шампион и претставник на нашата држава во регионалната кошаркарска АБА лига, екипата на МЗТ Скопје Аеродром ја оствари деветтата победа во 15 натпревар од ова натпреварување. „Аеродромци“ до победата против Широки Брег (БиХ) стигна во крајно драматична и неизвесна завршница.

Најзаслужни за третата победа во низа на МЗТ беа Ѓорѓи Чековски, кој реализира 21 поен и Тодор Гечевски, кој постигна 15 поени од кои и тројката на три секунди пред крајот на натпреварот.

Македонскиот првак првата четвртина ја заврши во своја корист со резултат 22:8, а следните две ги загуби со 22:17 и 19:10. Во последните 10 минути се влезе со изедначен резултат 49:49, двете екипи наизменично доаѓаа до водство. Домаќините имаа во последната минута +3, но Чековски со тројка изедначи. Следуваше реализација за Широки на шест секунди до крајот за водство од 71:69, а тогаш по тајм-аутот на Алеш Пипан, Гечевски постигна тројка за голема радост и најавување висок пласман на МЗТ Скопје во дебитантскиот настап во силната Јадранска лига.

По оваа победа и пред комплетирање на 15.коло, екипата од Аеродром се искачи на петтото место на табелата или само една позиција пониско, која обезбедува играње на завршниот „фајнл-фор“ турнир.

На другите натпревари од 15.коло во АБА лигата кои досега се завршени Крка – Партизан 58:66, Црвена Звезда – Задар 88:79, Сплит - Унион Олимпија 78:70 и Цибона – Шолнок 97:71. Вечерва играат Раднички – Цедевита, а колото ќе биде заокружено утре со натпреварот во Подгорица каде Будуќност ќе ја пречека водечката екипа на табелата Игокеа.

Табела: Игокеа 12-2 (победи-порази), Црвена Звезда 10-5, Партизан 10-5, Цедевита 9-5, МЗТ Скопје Аеродром 9-6, Унион Олимпија 8-7, Будуќност 7-7, Раднички 7-7 , Цибона 6-9, Задар 6-9, Сплит 6-9, Крка 5-10, Широки 4-11 и Шолнок 4-11. Следниот натпревар МЗТ Скопје Аеродром ќе го одигра на 5 јануари 2013 година на домашен терен против Будуќност.
Статијата е прочитана 1220 пати.


Испрати коментарТестови со Грција и со Шпанија пред Евробаскет
Челзи се откажа од Фалкао и се сврте кон Вилја
Роналдо за 145 милиони евра во Манчестер јунајтед?
Хорнер го фали „херојскиот дух“ на Ред бул
Мајами божикно разиграни
Илиевски на местото на Бабунски?
Реал бара голман за следната сезона?
Снајдер ги договори личните услови со Тотенхем
На Кубица му недостасува Формула 1
Леброн се прости од забивањето
Кире Лазаров од утре во Пореч
Надал не очекува да биде фит пред март
Лион и ПСЖ со по три гола до нови три бода
Новицки се врати, Далас декласиран
Челзи ја потопи Астон Вила
Фергусон
Хунтлер останува во Шалке
Пораз на Металург од Подравка
Лазаров остана без трофејот, моќна Барса
Кожуф е лидер на полусезоната
Попов асистираше за триумф на ВБА
Фернандез за посилен Вардар
Хекинг преминува во Волфсбург
Неш се врати за победа на Лејкерси
Уште една победа на Лацио за второ место во Серија А
Втор пораз на Њујорк на домашен терен
И Андреева објави повлекување
Виланова успешно опериран
Ферари го претпочита Фетел пред Хамилтон
Червар трогнат со македонскиот пасош
Заврши победничката серија на Оклахома Сити
(ФОТО) Цибона „расчистена“, на ред е Широки
Барселона ќе го чека Виланова
Задар го доби „трилерот“ со Партизан
Пандев и Наполи против Плзен
Клиперси го потврдија рекордот, Тандерси незапириливи
Реал Мадрид против Манчестер јунајтед!
Стојановиќ поуспешен од Пандев
Македонија официјално на 81. место
МЗТ со стапица за гладните „волци“„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -2°C

Магла

Среда
Делумно облачно
Макс: 8°C, Мин: 0°C

Четврток
Делумно облачно
Макс: 11°C, Мин: -1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (37)
Власта никогаш не е доволна.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Во 2013 година без радио програма на Дoјче веле
Дојче веле на 31 декември 2012 година ќе го емитува својот последен Утрински магазин, со што завршува ерата на радио-про...
Интервју - Се плашам кога Македонец крева рака на Македонец
„Дали е време вистинските уметници да се ослободат од тешките стеги на среброљубието“, вели Мери Георгиевска, костимогра...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |