Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
20.07.2012, 16:07
Филе: Скопје се менува, нека гледа АтинаГледам менување на извесни работи во Македонија, и оти дел од нациналистичката реторика е заменета со европската агенда. Верувам дека во Атина би требало да биде забележано дека постојат напори во ПЈРМ и оти тоа ќе се рефлектира во барањето решение за прашањето за името, изјавил за Радио Слободна Европа, еврокомесарот за проширување Штефан Филе, изразувајќи надеж дека до крајот на годинава ќе биде најдено решение во спорот со името.

„ Се надевам дека има волја кај двете страни, бидејќи постои разбирање дека процесот е под некои услови кои треба да се исполнат за земјата да ги почне преговорите кои се препорачани од Европската комисија. Во исто време консезусот меѓу земјите членки што е постигнат за ова прашање не може да продолжи засекогаш. Јас гледам менување на извесни работи. Гледам дека дел од националистичката реторика повторно е заменета со агенда на Европската унија, што е добро. Гледам обновена интенција кај Македонците за приближување кон Европскта унија. Се надевам дека тоа ќе има позитивен импакт во самата земја, но јас верувам дека тоа би требало да биде забележано во Атина од сите Грци, дека постојат напори во ПЈРМ и тоа треба да се рефлектира кај нив во барањето решение за прашањето за името. Се надевам дека тоа решение ќе биде најдено годинава - вели Филе.

Во врска со дијалогот на виско ниво Филе вели дека е импресиониран, особено од посветеноста на премиерот Груевски за овозможување на реформскиот процес во клучните области. „Имам надежи во врска со овој дијалог на високо ниво. Веќе имавме две рунди, а во септември ќе одам во Скопје на третата рунда“ - вели Штефан Филе, кој додава дека ваквите напори од страна на Скопје би требало да бидат нотирани и во Атина.Статијата е прочитана 2334 пати.

Испрати коментарИнтернет порталот привремено нема да се ажурира
Возач на камион загина при судар со воз
Богов - Банките стабилни дури и ако некој излезе од еврозоната
Обединети за Македонија „се прелеа“ во ВМРО-ДПМНЕ
Пожарот во Мариово трет ден активен
Ставрески - Голем интерес за средствата од ЕИБ
Масовн�� протести и судири во Шпанија
СДСМ - „Скопје 2014“ досега чини 360 милиони евра
СЕПО - Атентаторот од Бургас не е Швеѓанец
„Мајкрософт“ прв пат покажа загуби
Бан Ки-мун ја започнува балканската турнеја
Педофил силувал 13-годишно момче
Интерпол ќе го истражува нападот во Бургас
(ФОТО) Почна изградбата на фабриката на белгиски „Ван Хол“
Земјоделците ќе ги легализираат своите трактори и механизација
Сириските бунтовници го победија Асад
Ставрески - Пругата кон Бугарија станува реалност
Хорор во Колорадо - премиера на „Бетмен“ заврши со 12 убиени
Бомбашот од Бургас е поранешен притвореник од Гвантанамо?
Георгиевски ја обвини МПЦ за паганство
Ромпуј на Јахјага
Исплатени субвенциите за 2011 година
Потона ферибот - стотина исчезнати
Пироман од инает го запалил Патенино
Црна Гора очекува покана за членство во НАТО
„Монструм“ укажа на празнини во Законот за заштита на сведоци
(ФОТО) Туристички автобус за панорамско разгледување на Скопје
Граѓаните охрабрени да пријавуваат семејно насилство
Рамазанска порака од поглаварот на ИВЗ
Критики за бугарските служби по атентатот во Бургас
Сочувство од Попоски до шефот на израелската дипломатија
НАТО и ЕУ го осудија терористичкиот напад во Бугарија
Битолчанец ја прегазил сосетката
Двајца војници на НАТО убиени во Авганистан
Бугарското МВР објави фотографија од потенцијалниот самоубиец
Огнен пекол во Грција
Иранската телевизија ги отфрли како смешни тврдењата за вмешаност во нападот
(Обновено) Се уште активни пожарите во Мариово и на Кожув
Ципрас - Владата лаже дека нема нови мерки за штедење
Руски милијардери го откупуваат уделот на БП во ТНК-БП
Израел е соочува со бран терористички напади
Cончево и ветровито
Нетанјаху го обвини Иран за експлозијата во Бугарија
(ФОТО) Промовирани новата химна на АРМ и униформа на баталјонот за Почести
Убиен сирискиот министер за одбрана
Пропадна изборот на претседател на Врховниот суд
(ФОТО) Седуммина Израелци загинаа во терористички напад во Бургас
(ФОТО) Црвенковски и Тачи договорија техничка соработка
Промоција на нова химна на АРМ и униформа на баталјонот за Почести
Иванов очекува пораки од Бан Ки Мун
Убиецот од Неготино во притвор
Пет фирми во трка за тендерот за полициски возила
Германскиот ВАЦ тајно ја продаде „Политика“
(ФОТО) Вершбоу - Македонија сакаме што поскоро да ја видиме во НАТО
За Сребреница виновен Советот за безбедност на ОН
Најбараниот нацистички злосторник уапсен во Будимпешта
(ФОТО) Македонија посветена на заложбите за членство во НАТО
Груевски бара од иселениците да инвестираат во Македонија
Груевски бара од иселениците да инвестираат во Македонија
Радовишанец силувал 19-годишна девојка
Заталкан куршум завршил на тераса во гостиварски ресторан
Промената на косовските граници ќе предизвика тензии
Црногорскиот наркобос Шариќ избегал во Јужна Америка
Влада - Работното време од 8
Писмо од Вељаноски до претседателот на грчкиот Парламент
Пожар во Студентскиот дом „Никола Карев“ во Охрид
Николиќ ја гарантира безбедноста на Та��иќ
Заменик-генералниот секретар на НАТО во посета на Македонија
Cончево со мала до умерена oблачност
(ФОТО) „Среќни вести“ му донесе нов дом на Јовица Митиќ
(ФОТО) Се уште активни пожарите во селата Патетино и Разловце
Атина молчи за агендата на Нимиц
Телата на загинатите стружани ќе бидат пренесени дома
„Бунарџик“ меѓу 50-те најдобри слободни зони во светот
Три девојки повредени на свадба во Тетово
Кривопаланчанец ја силувал малолетната внука
ЕУ ја поздравува идејата за формирање на балкански Бенелукс
Мешалка за тесто му откина рака на пекар во Скопје
Груевски - Има прогрес во Претпристапниот дијалог
Анкета за оценување на услугите на Градот Скопје
Ѓорѓиев - Почнува концесионирањето во здравството
Нацртот на ГУП-от на интернет
Почнува примената на новиот Закон за лустрација
(ФОТО) Неготинец ја убил мајка си и ја фрлил во контејнер
Млада Србинка се удави во Охридското EзероMakris, 20.07.2012 21:55:54
File opasen političar si.Kompromis?Od kogo baraš?Odi vo Atina i kaži im deka Ant.Makedonci ne bile grčko pleme.Dosta so tvoeto licemerie
dedo dimo, 21.07.2012 11:25:41
A neka kazat koga antichkite Makedonci bile Grci ? jas sum sigurendeka vo vremeto koga Filip 2 Gi porobi grchkite pleminja Od Sparta Atina i Tesalija tie moraa da se kazuvaat za Makedonci .Do 1830tite godini nikoj nema chueno za drzava so ime Grcija .Pogledajte vo istorijata i ke e vidite Vistinata .Drugo ,zoshto vo site osvoeni teritorii vo Sreden istok a i Egipet Aleksandar nikade ne staval Grk za Gradonachalnik tuku sekade gi postavuval MAKEDONCITE ?. Ve molam ako nesum vo pravo OBJASNETE MI. Ne znam Do koga Grcite ke se Pravat PETLI vo tugi PERJA i do koga ke go lazat svetot ?.
Mito, 21.07.2012 11:36:13
Zarem ne gledate deka ovaa polarna mecka i taa e skapo potkupena, pa pocna da dava nadezni izjavi, iako sekoj belosvetski budala sto ke dojde da ne poseti ni veli prvo imeto reseto go pa posle Nato i EU...Da zivee potkupot......
Иван, 21.07.2012 13:31:13
Скопје станува метропола . Економски владата е стабилна , а тоа е голем предизвик за околината . Се гради , се реализира , се делат сунвенции . Европа тоа го забележува . А пак Грција која е моментално економски нестабилна , и води катастрофална политика тоа не иде во добар прилок за европа. Единствениот проблем се тие за нашето име , иако не се во состојба да се противат . Но со одличната политика на премиерот и тоа ке си дојде на свое место .
pile, 21.07.2012 14:46:10
Pred nekoj den procitav eden aforizam, vo oddelenie vo skolo, kaj sto uci Koljo vleguva nastavnikot inaku ljubitel na sportot, da oddrzji cas koj se sovpadnal so vreme na sportski natprevar.Gledajki gi ucenicite vidno nezvozni zosto nemozjat da go sledat natprevarot, nastavnikot prasuva, neka krenat raka onie koi sakaat ovoj cas da go odlozjime, i se slusa euforija od zadovolstvo i krevanje race,samo Kolja i drugovi mu nekrevaat raka.Go prasuva nastavnikot Kolja, zosto nesakas da go odlozjime casot, ne deka nesum sportis tuku sakam da imame cas ama da ja povtoruvame prethodnata lekcija, a jas da prodolzjam da go sonuvam mojot son, oti mama sekogas pred skolo mi veli da povtoram oti povtoruvanjeto e majka na znaenjeto odgovoril Kolja vo ime na druzjinata mu dokazjano verna.Nastavnikot mu kazjal da se pridruzji na ostanatite i go potsetil samo deka nema povtoruvanje poveke kako i deka za sport nikogas ne e docna, ne deka Kolja ke izrasne vo nekoj sportist tuku barem da nespie na klu

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Делумно облачно

Сабота
Ведро
Макс: 38°C, Мин: 18°C

Недела
Ведро
Макс: 35°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Остануваат уште 7 дена до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Британците очекуваат жетва на медали
Домашниот тим на Игрите во Лондон ќе има 542 спортиста што е рекорден број натпреварувачи од Велика Британија на една ол...
Леброн Џејмс најплатен спортист на Игрите
Од договорот со Мајами добива 13 милиони, останатите 40 легнуваат на неговата сметка од вносните зделки со спонзори...
Олимпиското злато вреди 620 долари
Трудница на Олимписките игри
Брајант не може да замисли да не освои злато
Семенја ќе го носи знамето за ЈАР

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен Магазин |