Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
18.11.2012, 15:43

Металург и Хоризонт ги поделија бодовите

Шкендија е непријатно изненадена, на домашен терен доживеа убедлив пораз од Брегалница (3:0)

Дербито во 15. коло во Првата македонска фудбалска лига заврши без победник. Екипите на Металург и Хоризонт Здравје повторно ги поделија бодовите, новата пресметка заврши со конечни 1:1.

„Турновци“ повторно на гостувањето во Железара ја имаа честа први да го отворат резултатот, но не и да го сочуваат до крај. Дејан Блажевски во 27. минута погоди за 1:0, но 13 минути подоцна со голот на Димовски Металург израмни на 1:1.

Изненадувањето на колото доаѓа од Тетово. Сосема неочекувано далеку по��илниот состав на Шкендија на домашен терен беше убедливо совладан од тимот на Брегалница со 3:0.

Херојот на гостинскиот тим се вика Митров, кој мечот го заврши со хет-трик. Првиот гол го постигна во деветтата минута, а потоа во второто полувреме во 68. и 72. минута ги осигура двата бода на Брегалница.

Работнички не го преживеа гостувањето во Битола каде што Пелистер со единствениот гол на Главевски во шестата минута славеше со 1:0.

Дрита иако не беше убедлива, сепак успеа да го искористи слабиот Тетекс, на домашен терен славеше со 1:0, а голот го постигна Алији во 25. минута.

Лидерот на табелата се решаваше вчера, Вардар на домашен терен го пречека тимот на Ренова. (М.К.)

Резултати: Пелистер - Работнички 1:0, Силекс - Напредок 0:2, Металург - Хоризонт Здравје 1:1, Дрита - Тетекс 1:0, Шкендија - Брегалница 0:3.

ТАБЕЛА

1. Хоризонт З. 15 8 6 1 20:11 30

2. Вардар 14 8 4 2 27:9 28

3. Шкендија 15 8 3 4 27:18 27

4. Напредок 15 8 2 5 18:14 26

5. Металург 15 7 3 5 17:13 24

6. Брегалница 15 7 2 6 18:12 23

7. Дрита 15 6 5 4 18:20 23

8. Работнички 15 5 2 8 19:25 17

9. Ренова 14 5 2 7 14:22 17

10. Пелистер 15 4 3 8 13:19 15

11. Силекс 15 3 3 9 12:22 12

12. Тетекс 15 1 3 11 6:24 6

Идно коло (25 ноември, 13 ч.): Брегалница - Металург, Напредок - Пелистер, Работнички - Шкендија, Ренова - Дрита, Тетекс - Силекс, Турново - Вардар.


Статијата е прочитана 423 пати.

Испрати коментарЛука Банки во игра за селекторското место
Второ па машко за Перо Антиќ
Прв трипл-дабл на Дурант
Прва „салатара“ за Чешка во 100. финале на Дејвис купот
Червар - Не го издржавме притисокот
Хамилтон го освои Тексас
Балканско-балтичка група за Македонија
(ФОТО) Кјељце го запре походот на Металург
Сеха-лига - Вардар поразен во Цетиње
Ел Шарави повторно го спаси Милан
Вашингтон и понатаму е единствениот тим без победа
Баерн сопрен во Нирнберг
Манчестер и Челзи фатени во замка
Тежок пораз за МЗТ во Александровац
Мемфис му го нанесе првиот пораз на Њујорк
Алонсо - Само гледајте не'
МЗТ сонува хет-трик во Александровац
Илиевски му пресуди на Жалгирис
Прва победа на Њујорк во Сан Антонио по 9,5 години
Металург трпеливо ќе го топи Киелце
(ВИДЕО) Неверојатен гол на Ибрахимовиќ против Англија
(ФОТО) Јубилејна 50. победа на Македонија во историјата

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 10°C

Облачно

Вторник
Обилни врнежи
Макс: 12°C, Мин: 7°C

Среда
Обилни врнежи
Макс: 14°C, Мин: 3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелка (5)
Владетелот и совладетелката често не беа на „иста бранова должина“.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Возобновен „Скопски фестивал“ - Во ново руво, со шмекна старите златни денови
Под водство на шоуменот Игор Џамбазов и настапот на доајени, но и млади лица на македонската поп-естрада...
Алгите се` уште не се „зрели“ за биогориво
Иако алгите имаат своите предности, масовното производство на биогорива од нив се' уште не е одржливо...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |