Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
05.08.2012, 12:00

Концертот на „Перпетум Џезиле“ прекрасен роденденски подарок за „Охридско лето“

Роденденската прослава на македонската најголема музичко-сценска манифестација продолжи на брегот на Охридското Езеро, каде се пееше до раните утрински часови

Со раскошните вокали на „Перпетум Џезиле“ заедно со долготрајните аплаузи на неколкуилјадната публика во преполнетиот Антички театар во Охрид, синоќа беше прославен 52-от роденден на фестивалот „Охридско лето“.

Беспрекораната изведба на најпознатите композиции на Тото, Синди Лоупер, Ван Хален, Роберта Флек, но и за оваа пригода посебно сработениот аранжман на „Јовано, Јованке“ ја дигна на нозе фестивалската публика, која секоја изведба на словенечкиот вокален состав ја наградуваше со долготрајни овации.

Роденденската прослава на македонската најголема музичко-сценска манифестација продолжи на брегот на Охридското Езеро, каде се пееше до раните утрински часови.

Оние најупорните кои останаа до крајот на роденденскиот коктел на плажата пред хотелот „Метропол“ можеа да се дружат со гостите од Словенија и да уживаат во уште еден концерт под ведро небо.

Дел од членовите на „Перпетум Џезиле“ не ја пропуштија можноста да се искапат во прекрасните води на Охридското Езеро.

Роденденот на „Охридско лето“ 4. август, секоја година е резервиран за посебно атрактивни настапи на познати уметници, имиња етаблирани пред светската уметничка јавност. Тоа е денот кога пред 52 години со концертот на Ана Липша-Тофовиќ беше означено раѓањето на манифестацијата која Македонија ја впиша во светската кулктурна мапа.


Статијата е прочитана 243 пати.

Испрати коментар„Балкански музички плоштад“ денеска и утре во Охрид
(ИНТЕРВЈУ) Детскиот театар е важен за формирање на публиката
Грчка изложба и концерт на „Хармосини“ на „Бит фест“
Конзервација на локалитетот Стибера
Во Битола почнува АКТО 7
Гигантските ѕвезди не се мистерија
И „Охридско лето“ го слави Стриндберг
Камерниот хор „Св. Климент Охридски“ вечерва во црквата Света Софија
Првата дама на Северна Кореја фотографирана со луксузна чанта на Диор
(ИНТЕРВЈУ) „Охридско лето“ широко ги прима различните естетики
Во Охрид 11. издание на музичкиот фестивал „Balkan Music Square“
Кабаре-чалгија на „Старовски“ на „Охридско лето“
„Анаморфозис“ - нов албум со кларинетистот Васко Дуковски
Успешен настап на Василевски на фестивалот на поезијата во Сет
Ако ве заморуваат фотографиите на бебиња на Фејсбук - заменете ги со фотографии на животни
Виолинистот Никита Борисо-Глебски вечерва на „Охридско лето“
Мерилин Монро - се’ уште легенда
Златен медал за филмот „Неуспешен лет“ во Србија
„Перпетум Џезиле“ за роденденот на „Охридско лето“
Патувачко кино на МакеДокс
(ИНТЕРВЈУ) Имаме профилирана публика која го чувствува блузот
На Антартикот некогаш се наоѓале прашуми
Хрватското дуо „2Cellos“ вечерва во Охрид
„Свадбата на Дорќол“ на Томислав Османли во српското списание „Улазница“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Претежно облачно

Петок
Делумно облачно
Макс: 32°C, Мин: 15°C

Сабота
Ведро
Макс: 30°C, Мин: 14°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Светски рекорд за Давид Рудиша од Кенија
Кениецот во трката на 800 метри златниот медал го освои со време на нов светски рекорд – 1:40.91 минута...
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 13.ден
По тринаесеттиот натпреварувачки ден 80. држави имаат освоено медали...
Болт без конкуренција
Јамајканецот влезе во историјата на Олимписките игри како првиот атлетичар кој успеал да го одбрани златниот медал во тр...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |