Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
11.07.2012, 13:39

Концерт на канадскиот оркестар „Вест Кост Симфони“ на „Скопско лето“

Симфонискиот оркестар „West Coast Symphony“ е основан во почетокот на 1970-тите години како гудачки оркестар

На Факултетот за ликовни уметности - Сули ан, вечерва во 20,30 часот концерт ќе одржи оркестарот од Ванкувер, Канада, „West Coast Symphony“. Диригент е Бујар Липај од Канада, а како солисти ќе се претстават членовите на македонскиот квартет „Мјузик прогресив“ - Владимир Лазаревски, обоа, Владимир Крстев, виолина, Марко Виденовиќ, виола и Паскал Краповски, виолончело, како и пијанистката Емилија Потевска. На програмата се дела од: Глинка, Бизе, Дуке Бојаџиев, Марко Виденовиќ, Шоре, Пуланк, Офенбах, Чајковски.

Симфонискиот оркестар „West Coast Symphony“ е основан во почетокот на 1970-тите години како гудачки оркестар.

Со текот на годините тој го зголеми својот инструментариум најпрвин додавајќи дувачки инструменти и подоцна удиралки, за да се комплетира како симфониски во средината на 80-тите години. Оркестарот сега претставува седум програми секоја сезона, во Долна континентална Канада, но исто така и во оддалечените области како што се: Боуен Ајленд, Вистлер и Ванкувер Островот. Финансиски оркестарот зависи од донации од поединци и бизниси, како и членарини.

Гостувањето во Скопје, во рамките на „Скопско лето“, е дел од нивната долго подготвувана турнеја во Југоисточна Европа, поточно осум концерти во Албанија и Македонија. Во Македонија веќе настапи во Штип, Кочани и Битола. (Т.И.)


Статијата е прочитана 177 пати.

Испрати коментарПочнува 10. јубилеен „Пиво фест“ во Прилеп
(ФОТО) Награден стрипот „Волшебното катче на Цане“ на Тхе Мичо
Во Израел пронајдено древно богатство вредно половина милион долари
Швеѓанец бил милијардер два часа
Кејти Холмс се врати под закрила на католичката црква
„Ромео и Јулија“ го отвора 52. „Охридско лето“
Почнува 13. Егзит фестивал
Среќен 50. роденден „РОЛИНГ СТОУНС“!
(ФОТО) Кристина Арнаудова се разладува во Котор
Една од најбогатите жени во Британија најдена мртва
Паразит именуван по Боб Марли
„Дуо Скупи“ гостува во Софија
Книга за сите љубовни афери на Мик Џегер
Наскоро два нови албума од починатата Ејми Вајнхаус
Кејти Холмс и Том Круз, сепак, се разведоа спогодбено
(ФОТО) Калашников распали во Хераклеа
Скарлет Јохансон најплатена ак��ерка на сите времиња
Штипската „Хасанагиница“ на „Бит фест“
Почина американскиот актер и оскаровец Ернест Боргнин
(ФОТО) Отпад од Пена изложен на плоштадот во Тетово
„Кристален глобус“ за норвешкиот „Речиси маж“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 34°C

Ведро

Четврток
Делумно облачно
Макс: 38°C, Мин: 17°C

Петок
Сончево
Макс: 36°C, Мин: 18°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ИНТЕРВЈУ) Сузан Сарандон: Се уште сум хипи-девојка
Моите синови десет години не ги гледаат моите филмови и немаат интерес за тоа, ни изјави холивудската актерка во Карлови Вари
(ФОТО) Го истетовираа Тодор Александров
На околната ограда со црн спреј е напишано „Грујо носи си го“, а петметарската бронзена скулптура е испрскана со бела бо...
(ФОТО) Награден стрипот „Волшебното катче на Цане“ на Тхе Мичо
Еден од најдобрите македонски стрип цртачи, беше награден со специјалната награда во чест на Миодраг Величковиќ – Мивел,...
(ФОТО) Кавадарчанец освои бронза на натпревар за генијалци
Ѓорѓи Шемов се натпреваруваше со научен труд од областа на заштитата на животната средина...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |