Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
28.05.2012, 15:18
По Маури, и Конте на тапет за лажирањеПоранешниот фудбалер на „старата дама“ се товари за сомнителни активности во времето додека ја предводел Сиена

Капитенот на Лацио, Стефано Маури, е уапсен под сомнение дека бил замешан во местење натпревари во Серија А и во Серија Б. Покрај членот на италијанската фудбалска репрезентација, поголем дел од медиумите на Апенинскиот Полуостров навестуваат дека во новиот скандал по тој во 2006 година со „Калчополи“ вмешан е и тренерот на новиот шампион Јувентус, Антонио Конте. Поранешниот фудбалер на „старата дама“ се товари за сомнителни активности во времето додека ја предводел Сиена.

Покрај Маури, уапсени се и Кристијан Бертани од Сампдорија, потоа Омар Милането, поранешен играч на Џенова, Марко Турати од Модена и уште петмина лица од Унгарија, кои биле вклучени во синџирот на местење во обложувалниците и за кои италијанската полиција смета дека биле водени од страна на Тан Сет Енг од Сингапур, кој минатата година бил уапсен. Од имињата кои ја разбрануваа италијанската јавност се споменуваат и фудбалерите Доменико Кришито, Серџо Пелисие, Џузепе Скули, како и поранешниот дефанзивец на Милан, Грузиецот Каха Калаѕе.

Полицијата веќе контактирала со тренерот на италијанската репрезентација Чезаре Прандели и му навестила дека може да размислува за две до три замени при комплетирањето на составот за претстојното Европско првенство, кој треба да го соопшти денеска.

Италија ја затресе скандал со наместени натпревари пред почетокот на Мундијалот во 2006 година, но тоа не го спречи составот на тогашниот предводник на клупата Марчело Липи да стигне до пехарот.


Статијата е прочитана 590 пати.

Испрати коментарМакедонија одигра без голови и со Ангола
Чех во Челзи до 2016 година
Темелков се враќа за баражот со Австрија
Мекејлеб избран за МВП во Италија
Станиќ уште три години во Металург, Марковиќ оди во Гепинген
Мајами го доби првиот меч од финалето на Истокот
Љаиќ избркан бидејќи не ја пеел химната
Дел Боске го пречкрта Лопез
Хесједал ги освои Апенините
Лазаров во идеалниот тим на завршниот турнир
Сан Антонио поведе против Оклахома Сити
Металург ја одбрани шампионската титула
Лазаров и Атлетико поразени во финалето на ЛШ
Ивановиќ и Кузнецова во второ коло
Вебер најбрз низ улиците на Монте Карло
Бостон закажа источно финале со Мајами
Македонија ремизираше со Португалија
Шумахер најбрз, пол-позицијата сепак за Марк Вебер
Коби Брајант десетти пат во најдобрата НБА-петорка
Гвардиола се прости од Барса со трофеј во шпанскиот Куп

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИ

  


Site Meter


Време
Скопје, 17°C

Претежно облачно

Среда
Делумно облачно
Макс: 24°C, Мин: 11°C

Четврток
Сончево
Макс: 27°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |