Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
06.11.2012, 23:53
Озил го спаси Реал, Сити пред елиминацијаСо погодокот од слободен удар во 89. минута натурализираниот Германец им донесе реми (2:2) на „кралевите“ на домашен терен во дуелот со Борусија Дортмунд

Во дербито на вечерта во Лигата на шампионите во рамките на групата Д, Реал Мадрид и Борусија Дортмунд одиграа 2:2.

„Кралевите“ одиграа под своите можности, па едвај стигнаа до реми против Борусија. Гостите два пати доаѓаа во водство преку Ројс и Арбела си постигна авто гол, но тимот на Жозе Мурињо се спаси благодарение на погодокот на Озил во 89. минута , а претходно прецизен беше и Пепе.

Во истата група, Манчестер Сити се наоѓа на работ на елиминација од Лигата на шампионите откако англискиот првак и во својот четврти натпревар не успеа да стигне до првата победа во рамките од групата Д.

„Граѓаните“ одиграа 2:2 во контроверзен натпревар против Ајакс. Холанѓаните одлично го почнаа мечот и рано стигнаа до предност од 0:2 со двата гола на Де Јонг по заспаноста на дефанзивците на „Граѓаните“. Сепак, Јаја Туре постигна погодок за да ја ублажи негативата во првиот дел, пред Агуеро да го постигне израмнувачкиот погодок.

Малага по само четири кола избори пласман во нокаут фазата, откако вечерва на Сан Сиро одигра 1:1 против Милан. Елисеу ги доведе Шпанците во водство во 40. минута, а бод на миланезите им донесе Бразилецот Пато во 73. минута. Во истата група Ц, Андерлехт со голот на Мбокани во 17. минута минимално го совлада Зенит со 1:0.

Арсенал прокоцка предност од 0:2 во Гелзенкирхен, овозможувајќи им на домаќините да се вратат во мечот и со погодоците на Хунтелар и Фарфан да освојат бод со кој што Шалке се задржа на првото место на табелата.

ПСЖ ја продлабочи европската мизерија на Динамо Загреб декласирајќи го хрватскиот шампион со 4:0. Златан Ибрахимовиќ имаше четири асистенции на овој меч, а головите за „светците“ ги постигнаа Алекс, Матуиди, Менез и Ора. Пласман во следната фаза обезбеди и Порто, кој во истата група одигра без голови на гостувањето кај Динамо Киев.

РЕЗУЛТАТИ ОД 4.КОЛО:

ГРУПА А: ПСЖ - Динамо Загреб 4:0 (1:0), Динамо Киев - Порто 0:0. ТАБЕЛА: Порто 10, ПСЖ 9, Динамо Киев 4, Динамо Загреб 0.

ГРУПА Б: Олимпијакос - Монпелје 3:1 (1:0), Шалке - Арсенал 2:2 (1:2). ТАБЕЛА: Шалке 8, Арсенал 7, Олимпијакос 6, Монпеље 1.

ГРУПА Ц: Милан - Малага 1:1 (0:1), Андерлехт - Зенит 1:0 (1:0). ТАБЕЛА: Малага 10, Милан 5, Андерлехт 4, Зенит 3.

ГРУПА Д: Реал Мадрид - Борусија Дортмунд 2:2 (1:2), Манчестер Сити - Ајакс 2:2 (1:2). ТАБЕЛА: Борусија 8, Реал 7, Ајакс 4, Манчестер Сити 2.


Статијата е прочитана 895 пати.

Испрати коментарЛазаров во репрезентативниот клуб „Илјада“
Клиперси први ги стопираа Спарси
Куманово го декласира Ѓуро Ѓаковиќ
Историска победа на Селтик против Барселона
Ѓоковиќ го „скрши" Мареј
Вардар со предност од Битола
Магијата на Орландо не помина во Чикаго
Федерер го помина Лендл
Македонија скокна 21 место на листата на ФИФА
Челзи со сите сили против Шахтар
„Металците“ победуваат кога ги отпишуваат
Награди за Федерер, Ѓоковиќ и браќата Брајан
Јунајтед ќе постави статуа на Фергусон
Реал готви реванш за Дортмунд
Мари направи пресврт, Ѓоковиќ без проблем
Уште една убедлива победа на Мајами
Сензационална победа на МЗТ во Љубљана
Липко - маскота на ЕП 2013
Николиќ и Кресоја на списокот за ЕП
МЗТ по чудо во Љубљана
Давид Ферер го освои Париз
Јаневски го објави списокот за натпреварот против Словенија
Прва победа за Лејкерси во новата НБА сезона
Ставрев ќе му суди на Јувентус
Лазаров - Одигравме најслабо во последните неколку години
Македонија убедливо поразена од Португалија
Раиконен го освои Абу Даби
Вардар и без публика славеше во Куманово
Јувентус на колена пред Интер
Бруклин тргна триумфално, Ален го спаси Мајами
Прв триумф за Работнички
Суровиот Баерн го потопи Хамбург
Сигурни победи на Барселона и Реал, прв пораз на Атлетико
Јунајтед го презеде врвот од Челзи
ОД САБОТА ДО САБОТА
Меси му посака добродојде на синот Тијаго
Лејкерси пак загубија, Мајами прегазен од Њујорк
Мекејлеб за брза рехабилитација на Фенербахче
Црна Гора ја „тресна“ Германија!
Полјакот Јанович со скалпот на Мари!
Ракометарите преку Португалија до Данска
Паркер со звукот на сирената ја урна Оклахома
Фиорентина по 30 години победи во Џенова
Босилков веќе не е претседател на МЗТ
Квери му ја уништи забавата на Ѓоковиќ
Харден како ракета, нов пораз на Лејкерси
Погба го спаси Јуве, пресврт на Интер
Лазаров - Не очекував вака лесно да победиме
Челзи му врати на Манчестер јунајтед
(ФОТО) Македонија со победа ги почна квалификациите за ЕП

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 12°C

Ведро

Четврток
Ведро
Макс: 13°C, Мин: 2°C

Петок
Делумно облачно
Макс: 16°C, Мин: 1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (46)
Амбициите на Даријана. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Настани
(ВИДЕО) Скопје 2014 во новиот спот на Macedonia Timeless
Главниот фокус во најновиот спот на Macedonia Timeless е општина Центар, односно градбите и спомениците од проектот Скоп...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |