Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
31.05.2012, 13:01
Либерализиран превозот на стока меѓу Македонија и Полска

Либерализација на превозот на стока меѓу Македонија и Полска, предвидува протоколот потпишан на состанокот на македонско - полската мешовита комисија за меѓународен патен сообраќај за стока и за патници, што се одржа изминативе два дена во Скопје.

- Претставници на ресорните министерства на двете земји утврдија нацрт текст на протокол, односно дипломатска нота за извршување на Спогодбата за меѓународен патен превоз помеѓу Република Македонија и Република Полска со кој се предвидува либерализација на билатералниот и транзитниот превоз и која ќе стапи во сила во моментот на потпишување на протоколот или размена на дипломатската нота од страна на надлежните министри на двете земји или од страна на овластени претставници, соопшти Министерството за транспорт и врски.

Македонија е првата земја, која не е членка на Европската Унија, а со која Полска ќе воспостави превоз без режим на дозволи.

На состанокот двете делегации постигнале договор за годинава да разменат дополнителен контингент од по 500 дозволи за и од трети земји и утврдиле прелиминарната квота на дозволи за следната година да изнесува по 1.000 дозволи за превоз за и од трети земји за секоја од страните. Договорено е дозволите за превоз на стоки разменети во тековната година да бидат со важност до 31 јануари наредната година.

- Двете страни се согласија дека повремениот превоз на патници се извршува согласно одредбите од ИНТЕРБУС-спогодбата и се договорија да разменат годишен контингент од 50 дозволи за наизменичен превоз на патници за секоја од страните како прелиминарен контингент на дозволи за 2013 година, се вели во соопштението.
Статијата е прочитана 320 пати.

Испрати коментарНиколиќ се заложи за прекин на судирите на Косово
Доживотна казна затвор за Мубарак
Охриѓанец се задоволувал пред малолетнички
Ципрас останува на грчките црвени линии
Петмина ранети во Косово
Иванов - Безбедносната состојба не е загрозена
Георгиевски не случајно тргна од Охрид
Нови тарифни постпејд-модели на „Т-мобиле"
Николиќ ја презеде должноста претседател на Србија
Јанкулоска - Во „Монструм“ испочитувани правилата на полициско однесување
Ставрески - 450 милиони евра за поддршка на економијата
Црвенковски и Жерновски разговараа за соработка
Груевски - Прифативме референдум, а не предлог за името
Сарачини - Не очекував да нема понуди за купување на ОХИС
Денеска и утре локално невреме со пороен дожд, грмежи и ветер
До 15 јули ќе се знае судбината за тендерот на Чебрен и Галиште
Пратенички прашања во Собранието
Кумановец убиен во дворот на семејната куќа
Командант Бреза се бори за живот по тешка сообраќајка
ЕУ се надева на ирско „Да“ за фискалниот пакт
Најмалку седум луѓе загинаа во бомбашки напади во Багдад
Папандреу - Грција не е проблем
Светот го одбележува Денот против пушењето
Вооружен напаѓач убил петмина и се самоубил
(ФОТО) Велосипедистите излегоа на протест
Волерс - Исходот од самитот во Чикаго не е негативен резултат
Опозицијата за ребалансот - Ако е криза, нека биде криза за сите
Судот ги распраша сите обвинети за убиството во ГУЦ
Директор сексуално злоупотребувал ученици
Груевски - Црвенковски се издрибла самиот себе
Црвенковски го повикa Груевски на ТВ дуел
Џулијан Асанж ќе и биде екстрадиран на Шведска
Избрани тројца обвинители за скопското јавно обвинителство
Седми Баскерфест во Скопје од 1 до 10 јуни
Чарлс Тејлор осуден на 50 години затвор
Анкета на ИПИС - ВМРО-ДПМНЕ со највисок рејтинг
Спречени терористички напади за време на Евросонг
Попоски - Македонија останува на патот кон НАТО и ЕУ
Мит Ромни кандидат на републиканците за претседател на САД
Уште 98 лица загинаа вчера во Сирија
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт Еверест

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИ

  


Site Meter


Време
Скопје, 24°C

Ведро

Сабота
Сончево
Макс: 27°C, Мин: 13°C

Недела
Сончево
Макс: 31°C, Мин: 14°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен Магазин |