Број 3444  понеделник, 29 ноември 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Вести
Site Meter
Политика

Документи за 2001 на „Викиликс“?

Тајни документи за улогата на ДУИ во врска со името, но и со конфликтот од 2001 година ќе објави Интернет-страницата „Викиликс“, која пласира доверливи и официјални информации, а особено се прочу по објавувањето информации за војната во Авганистан!? Со вакви најави вчера настапи лидерот на ДПА, Мендух Тачи. „Груевски, Владата и МВР нека одат да ги апсат од ’Викиликс‘. ’Викиликс‘ објавува документи за сегашната Влада. Грчкиот амбасадор во Америка на средбата со Друцас му објаснил дека ќе се објават многу точни документи за улогата на грчката влада во врска со конфликтот во 2001 година. За улогата на некои претставници на Албанците, се разбира, не од ДПА, туку другари на Алија Антиќ - во врска со преговорите за името со Грција и 2001 година“, рече Тачи.

Тој вчера присуствуваше на основачкото собрание на новата партија на Албанците - Албански сојуз, чија основна идеја е кантонизација на Македонија. Според платформата на новата партија, земјата треба да се подели на три кантони - албански, македонски и етнички мешан кантон! „Минаа дваесет години од прогласувањето на независноста, а албанските права и слободи се' уште се на елементарно ниво“, изјави Ваљон Беља, основач на новата партија. (П.Р.)


#
Статијата е прочитана 1455 пати.

Испрати коментар

Од: jovan
Датум: 29.11.2010 13:07:37
Znaci baraat podelba pola-pola ,a ne 23%. Ili se golemi vizioneri ,ili nesto totalno promasile.
Од: Dosta etnicko cistenje "Otode Grupcin"!
Датум: 29.11.2010 15:35:44
Za ova predupreduvame cel zivot! Vladite na R.Makedonija do sega (site bez isklucoci) se pravat na udreni i igraat po noti od nekoj odnadvor i gi ignoriraat faktite deka vo Republika Makedonija se pravi etnicko cistenje i genocid na cela edna teritorija "otode Grupcin" vo koja toj proces nikogas ne prestanal veke poveke od sto godini! Taka narecenata "teritorija za osvojuvanje" od 1913 koga Balkanskata komisija ne mozela da se dogovori komu sto da dade...go ostavile toj del na Srbija, no si napravile dolgorocen plan "za osvojuvanje" ostavajki nekazneto etnicko cistenje i genocid na Makedoncite od demografskata invazija od Albanija. Kosovo e del od istiot plan! Ova MORA da se dopre i da se vrati procesot NAZAD, a ne da mi baraat "kantonizacii! Osvestite se narode koj vi e vo Vlada i koj vi raboti na glavata!
Од: xxL from Prilep
Датум: 29.11.2010 18:05:32
otide se dzenem..
Од: DEMO KRATI
Датум: 29.11.2010 21:55:43
Bravo za ftoriot komentar ova ni se pravi kontinuirano 100g ,samo zalno e i koga sme nemale drzava i sege koga imame isto ni pravat genocid vo svoja drzava a ne nabeduvat nas ,znaci pozadi ova nekoj stvarno stoi so debela zastita .Se nadevam ke proraboti sovesta kaj lugeto vo celiot svet i ke se srusi ovoj proces narecen,, demokratija "Dosta se krieja pozadi nas gledaji vo nasite dvorovi neka sega vidi svetot sto ima vo nivniot dvor ?
Од: ?!
Датум: 29.11.2010 23:27:08
Ау,колку ли луѓе ќе вознемири Викиликс.Само оние кои нарацијата им е слаба страна.

Најди! во Утрински
Политика
Повеќе нема бесплатен ПАП-тест секоја година
На избори со точен попис на дијаспората
Не' очекува нова инвазија од трговски центри
За средношколците 500 стипендии
Груевски на самит во Триполи
Градежниот инспекторат затропа и на вратите на Општина Охрид
Дисперзирани студии на ДУТ во Скопје
 


Macedonians do not trust EU policy towards their country
Hungarian journalists awarded for courageous reporting
Macedonia's secret surveillance society