Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
16.11.2012, 13:22

Николиќ: Ослободителната пресуда ќе отвори стари рани

Ослободителната пресуда за хрватските генерали Анте Готовина и Младен Маркач „ќе отвори стари рани“, се наведува во реакцијата на српскиот претседател Томислав Николиќ, по повод пресудата на Хашкиот трибунал.

Според него, Хашкиот трибунал донел политичка, а не правна одлука, која нема да придонесе за стабилизација на ситуацијата во регионот, а Србите во Хрватска ги става во позиција на виновници, иако, како што истакна, токму во Кинска краина имало жртви на најголемиот погром по Втората светска војна, јави Танјуг.

- Претседателот Николиќ, по повод скандалозната одлука на Апелативн��от совет на Хашкиот трибунал за ослободувањето на Анте Готовина и Младен Маркач од вината за прогонот на српското население од Книнска Краина во 1995 година, го изразува ставот дека сега е сосема јасно оти Трибуналот донел политичка, а не правна одлука, се истакнува во соопштението од прес-службата на претседателот на Србија.

- За време на операцијата Бура протерани се над 220.000 Срби и убиени се илјадници невооружени мажи, жени и деца. Кој е виновен за тоа? Со денешната одлука на Хашкиот трибунал Хрватска може легитимно да го слави најголемиот погром во светот по Втората светска војна. Држава која не им дозволува ниту на семејствата на исчезнатите Срби да утврдат каде се наоѓаат телата на нивните најмили. Ако тоа досега беше причина да веруваме на оние кои тврдеа дека Хашкиот трибунал е неутрален, праведен и нешто повеќе од суд на Србија и на српскиот народ, со најновата одлука за ослободувањето на воените злосторници, тоа е демантирано“, смета Николиќ.

Српскиот народ во најновата историја беше жртва на геноцид, најсурови злосторства, прогони и мачења, а Србите жигосани како злосторници кои треба да се срамат и да молчат. Тоа е парадокс кој повеќе не смее да се повтори, истакна Николиќ.


Статијата е прочитана 1273 пати.

Испрати коментарСедум лица загинаа во сообраќајна несреќа во Германија
ЕУ забрани монета со крст
Ако си во неволја - врти 112
Георгиевски се заканува
Декемврискиот самит ја разбранува Атина
Груевски- Нова инвестиција со 500 вработувања
Нов спортски центар на местото на постојниот во Аеродром
СДСМ - Eдна милијарда евра треба да вратиме од 2015 до 2017
Нова инвестиција на „Пекабеско“
Автомобил излета, загина 21-годишен возач
Младо вино се пиеше во Кавадарци
Светски ден за сеќавање на жртвите од сообраќајни несреќи
Лагард - Договорот за грчкиот долг треба да биде реален
Обама пристигна во Бангкок
Продолжуваат израелскo-палестинските вооружени напади
Во Словенија протести поради мерките за штедење
ЕУ го поздрави приемот на Косово во ЕБРД
Скопјанецот Чак доби кривична за разбојништво и обид за кражба
Владата со протест и осуда што Орав користеше „славомакедонци“
Уплатите за такси и услуги ќе се вршат со платежни картички
Во несреќа во Египет загинаа 47 деца, оставка на министерот
Ван Ромпуј лично ќе се заложи за она што Македонија го заслужува
Иванов - Средбата на Нимиц со преговарачите е позитивен чекор
Во воздушните напади погодено седиштето на Хамас
Пападакис - Грчкиот меморандум е очаен обид за глумење конструктивност
Ромпуј - Приклучувањето на балканските земји е приоритет на ЕУ
Иванов - ЕУ ни е потребна како мировен проект
Дебата во МАНУ - Толерантноста не е нерешителност
„Катимерини“ - Филе затрчан по датум
Над 400 телевизиски програми со дигитализацијата
Стасува последната тура двокатни автобуси
Арифи се сретна со турскиот премиер Ердоган
Полицајци од седум земји вршат контроли на Богородица
СДСМ бара да се поништат вработувањата четири месеци пред изборите
Деветмина уапсени за дубари со нафта
Синдикатот на новинарите со поддршка за маршот на толеранција
Моштите на кралот Ахмет Зогу Први вратени во Албанија
Македонски брачен пар упасен за шверц на сканк во Црна Гора
Во Газа убиен 11-месечниот син на дописникот на Би-Би-Си
Вестервеле - Хамас е одговорен
(ФОТО) Славје на улиците на Загреб по ослободувањето на генералите
Реакции во Србија - Скандал полош од неправда
Филе ја поздрави декриминализацијата на клеветата
Судот во Хаг ги ослободи Готовина и Маркач
Франција - темпирана бомба во срцето на Европа
Иванов на конгресот „90 години Пан-Европа“ во Виена
ЦИА почна истрага за Дејвид Петреус
Тричасовен прекин на израелската офанзива врз Појасот Газа
Америка задоволна од одговорот на меморандумот
Зошто ВМРО-ДПМНЕ веднаш го посочи Бучковски?
Македонско-бугарски консултации за ЕУ
Три години затвор за несреќата на „Пливалиште“
Неготинецот што ја закла мајка си, испратен на лекување во Бардовци
(ВИДЕО) Демонстранти нападнаа германски дипломат во Солун
Пациентите нагрнаа, дел од лекарите штрајкуваат
САД загрижени од политичките поделби во Македонија
(ФОТО) Награди за најдобрите архитектонски решенија„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 4°C

Магла

Понеделник
��блачно
Макс: 13°C, Мин: 6°C

Вторник
Обилни врнежи
Макс: 12°C, Мин: 3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (4)
Хрушчов го викал Тито социјалистички цар. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Правењето перики - доходовен бизнис
За екстензиите сите мислат дека се хит. Така, Англија е на третото место според увозот на човечка коса. Како и зад секој...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |