Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
30.05.2012, 16:14
Македонија е за промени во ФИБА-ЕвропаМКФ меѓу 28 сојузи што потпишаа барање за Вонредно собрание

Виси местото на претседателот Олафур Рафнсон и неговите поддржувачи во ФИБА-Европа по неколкуте чудни одлуки на Бордот на европската „куќа на кошарката“, меѓу кои и онаа од 2010 година, кога токму сегашното раководство исклучи голем број земји во процесот на донесување одлуки создаде голем револт, а промената на сега веќе поранешниот генерален секретар Нар Занолин ја прели чаша. Вкупно 28 национални сојузи, меѓу кои и Македонија, поднесоа барање за организирање Вонредно собрание и за предвремени избори.

Покрај Македонската кошаркарска федерација, потписници на ова барање се и Литванија, Турција, Русија, Израел, Словенија, Летонија, Србија, Црна Гора, БиХ, Украина, Естонија, Грузија, Португалија, Ирска, Молдавија, Андора, Албанија, Малта, Романија, Азербејџан, Гибралтар и Белорусија.

Според иницијаторите, барањето не е насочено кон никого лично, главна цел на овие земји е европската кошарка да се движи и да се развива во вистинска насока. (М.К.)
Статијата е прочитана 787 пати.

Испрати коментарПрв пораз за Сан Антонио по 20 победи
Вардар доби дозвола од УЕФА за настап во еврокуповите
Горан Пандев останува во Наполи!
Страмачони на клупата на Интер до 2015 година
Ракометарките чекор поблиску до ЕП
Убиен македонскиот ексолимпиец Гаџиханов„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИ

  


Site Meter


Време
Скопје, 17°C

Претежно облачно

Петок
Ведро
Макс: 27°C, Мин: 12°C

Сабота
Сончево
Макс: 28°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен Магазин |