Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
14.07.2012, 13:39
Промовиран музејски каталог претставен со брајово писмоВо Музејот на македонска борба денеска беше промовиран каталог кој ќе овозможи слепите лица и лицата со оштетен вид да се запознаат со идејното решение и содржините на музејот

Каталог претставен со брајово писмо кој ќе овозможи слепите лица и лицата со оштетен вид да се запознаат со идејното решение и содржините на Музејот на македонската борба, е промовиран денеска во Музејот. Каталогот е прв од ваков вид во државата, а неговата содржина ја подготвија историчарите Виолета Ачковска, Зоран Тодоровски и Даринка Петреска.

На промоцијата на каталогот присуствуваа министрите за култура и за труд и социјална политика Елизабета Канческа - Милевска и Спиро Ристовски.

- Новиот Музеј е од непроценливо значење за македонската држава и од тука би сакала да го изразам моето големо задоволство што од денеска, тој ќе биде духовно собиралиште и на лицата со посебни потреби, лицата до оштетен вид, место во кое генерациите ќе градат посебен етички кодекс на своето однесува, рече во обраќањето пред присутните министерката Канческа-Милевска.

Таа посочи дека во тек е подготовка на ЦД за слепи лица кои не знаат да го читаат брајовото писмо и додаде оти интензивно работат и на изработката на кукли кои ќе бидат облечени во носија или униформа со оружје и преку кои слепите лица ќе можат со допир да се запознаат со изгледот, опремата и оружјето на типичните претставници на македонската национална револуционерна борба.

- Во тек е подготовката на проектот за издавање на десет тома отпечатени со брајово писмо, од едицијата „130 тома македонска книжевност“, проект кој ќе биде завршен и промовиран наредната година. Сите овие проекти ги потенцираат нашите напори за поддршка на иницијативите и активностите насочени кон потребите на оваа група граѓани, потенцира Канческа-Милевска.

Таа додаде дека досега Музејот на македонската борба за државност и самостојност го посетиле повеќе од 50.000 луѓе, од кои 7.000 се гости од странство.

Министерот Ристовски истакна дека ова е пример како едно од министерствата кое нема редовна обврска за грижа за лицата со посебни потреби и слепите лица реализира веќе втор и исклучително значен проект.

- Би апелирал и би мотививирал и другите министри да го следат примерот на Министерството за култура и да продолжат со реализација на проекти со кои ќе се подобри животот на лицата со посебни потреби без разлика на која категорија припаѓаат се со една единствена цел-нивна поцелосна и покомплетна интеграција во целокупните општествени текови, додаде Ристовски.
Статијата е прочитана 302 пати.

Испрати коментарМишел Камило - Мило ми е што сум дел од "Охридско лето"
Лондончани му исклучија струја на Брус Спрингстин
(ФОТО) Брена го крена Прилеп во воздух
Гран при за Боби Мојсовски на „Славјански базар“
(ФОТО) Величествен јубилеј на Галичка свадба
Мишел Камило и Џовани Идалго на „Охридско лето“
(ФОТО) Сто и педесет години од раѓањето на Густав Климт
Отворено 11. издание на фестивалот „Стоби“
Почна 50. јубилејна Галичка свадба
Антигона вечерва го отвора фестивалот „Стоби“
Почнува 50. јубилејна Галичка свадба
Синот на Силвестер Сталоне пронајден мртов
Лучано Товоли е добитник на „Златна камера 300“
(ФОТО) �� покрај малерот со времето, „Ромео и Јулија“ го стартуваше „Охридско лето“
Американка го тужу Џастин Бибер поради „трауми“
HP ја претстави новата флота на бизнис компјутери
Почна 10.Пиво фест во Прилеп
Деветгодишно дете заработи 250.000 фунти од своите слики
(ОБНОВЕНО) „Охридско лето“ отворено со задоцнување од час и половина
На пеколни жештини, Пивофест разладува
(ФОТО) Награден стрипот „Волшебното катче на Цане“ на Тхе Мичо
Во Израел пронајдено древно богатство вредно половина милион долари
Швеѓанец бил милијардер два часа
Кејти Холмс се врати под закрила на католичката црква
„Ромео и Јулија“ го отвора 52. „Охридско лето“
Почнува 13. Егзит фестивал
Среќен 50. роденден „РОЛИНГ СТОУНС“!
(ФОТО) Кристина Арнаудова се разладува во Котор
Една од најбогатите жени во Британија најдена мртва
Концерт на канадскиот оркестар „Вест Кост Симфони“ на „Скопско лето“
Паразит именуван по Боб Марли
„Дуо Скупи“ гостува во Софија
Книга за сите љубовни афери на Мик Џегер
Наскоро два нови албума од починатата Ејми Вајнхаус
Кејти Холмс и Том Круз, сепак, се разведоа спогодбено
(ФОТО) Калашников распали во Хераклеа
Скарлет Јохансон најплатена актерка на сите времиња
Штипската „Хасанагиница“ на „Бит фест“
Почина американскиот актер и оскаровец Ернест Боргнин
(ФОТО) Отпад од Пена изложен на плоштадот во Тетово
„Кристален глобус“ за норвешкиот „Речиси маж“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 20°C

Ведро

Понеделник
Ведро
Макс: 36°C, Мин: 12°C

Вторник
Сончево
Макс: 31°C, Мин: 12°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Остануваат уште 11 дена до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Првите олимпијци пристигнуваат денеска во Лондон
На аеродромот Хитроу пристигнуваат првите 335 спортисти и нивните тренери, меѓу кои се наоѓаат олимпијци од САД, Канада,...
Лондон ја почна борбата против допингот
Анти-допинг центарот на ОИ ќе тестира 6.000 спортисти плус сите освојувачи на медали, се' до деветти септември...
Киднапиран претседателот на „Олимпискиот комитет“
Креветите во Олимпиското село долги само 172 см
Игри со 5.000 допинг-тестови и 150.000 кондоми
Темната страна на Олимписките игри

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |