Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
29.11.2012, 14:37
Наталија Бондарчук ќе гостува на филмскиот циклус „Андреј Тарковски“Кинотека на Македонија информира дека циклусот свечено ќе биде отворен на 4. декември со проекцијата на култниот филм „Соларис“

Руската актерка Наталија Бондарчук ќе гостува на филмскиот циклус „Андреј Тарковски“, што ќе се одржи од 4 до 9 декември во Кинотеката на Македонија, а од 6 до 11 декември во Центарот за култура – Битола.

Како што информира Кинотеката на Македонија, со обраќањето на Наталија Бондарчук и со проекцијата на култниот филм „Соларис“ од А.А.Тарковски, на 4 декември свечено ќе биде отворен Филмск��от циклус „Андреј Тарковски“. Актерката ќе има можност да се запознае со Македонија и македонската кинематографија, ќе зборува за создавањето на филмот „Соларис“ и за реализацијата на филмот „Средби со Соларис“, чија проекција ќе се одржи на 5 декември во 20 часот.

Како дел од програмата, покрај филмските проекции, предвидена е и промоција на книгата „Христијанските слики и симболи и нарацијата во филмовите на А.А.Тарковски“ на Атанас Чупоски, а во издание на Кинотека на Македонија. Промотори на настанот ќе бидат професорите Маја Бојаџиевска и Славица Србиновска. По промоцијата ќе биде прикажан филмот „Сталкер“ на Тарковски.

По гостувањето во Скопје, во Кинотеката на Македонија, Бондарчук ќе гостува во Центарот за култура – Битола, каде пред публиката ќе ги претстави своите филмски искуства.

Во рамки на Филмскиот циклус „Андреј Тарковски“ во Кинотеката на Македонија ќе бидат прикажани и филмовите „Сталкер“, „Ивановото детство“, „Андреј Рубљов“ и „Огледало“.

Филмскиот циклус „Андреј Тарковски“ е реализиран со помош на Рускиот културно-информативен центар во Софија, Руската амбасада во Скопје, Филмскиот фонд на Македонија и Центарот за култура – Битола.

Статијата е прочитана 296 пати.

Испрати коментар(ФОТО) Реконструирана фасадата на објект во Старата скопска чаршија
Оперски арии за поддршка на лицата што живеат со ХИВ
(ФОТО) Бојата на Берлин во 1930-те
„Титаник“ на 3-Д во „Синеплекс“
Филмскиот фонд додели три гранта за идеи за сценарио
Исла Фишер - Тешко е да бидеш госпоѓа Борат
НАСА откри мраз на површината на Меркур
Бранко Ѓорчев ја доби наградата „Св.Климент Охридски“
„Кој кого расте“ - нов ТВ-проект со Зорица Црношија
„Старо купуем“ - нов македонски филм
Адријана Лима бремена на календарот на „Пирели“
Хусеин Сермет настапува со Филхармонија
Изложба за Шатев во Софија
„Теа модерна“ - најуспешен печатен проект
Награди за уметничко дело од амбалажен отпад
Филмот „Мајки“ и изложба на Манчевски во Хрватска
Лансирана HP Connected Music во соработка со Universal Music
„Нувел Ваг“ го воодушеви Скопје
Паневропскиот филм на Макс ТВ во Македонија
Одбележани сто години од раѓањето на Кирил Пенушлиски
Kлавирот од „Казабланка“ на аукција
„Пуси рајот“ за најфаци на годината
Актери и музичари го продаваа „Лице в лице“
„Суперхикс“ - фешта со „Молокаи“ и „Чарли хит“
(ФОТО) Каролина Гочева со нов албум
„Трето полувреме“ ќе се прикаже во цела Македонија
Ердоган против Сулејман
Марија Каран искористена за љубомора на Северина
Симон Трпчески беше грациозен, вели „Лос Анџелес тајмс“
„Златна ѕвезда“ за шпанскиот „Брчки“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 14°C

Делумно облачно

Сабота
Делумно облачно
Макс: 13°C, Мин: 4°C

Недела
Обилни врнежи
Макс: 13°C, Мин: 1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (16)
Тито ја прокоцкува довербата на Америка. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
(ФОТО) Бојата на Берлин во 1930-те
Ретки фотографии во боја, кои даваат поглед на животот во градот додека се тетерави кон војна...
Интервју - И документарците треба да се гледаат во кино
„Брајан Ино во филмот зборува за неговите идеи“, вели британската режисерка Никола Робертс...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |