Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
30.12.2012, 13:27

„Шарли Хебдо“ ќе објави „халал“ стрип за животот на Мухамед

Директорот на сатирично-хумористичниот неделникот тврди дека не станува збор ниту за карикатури, ниту за сатира, туку за приказна втемелена на биографски податоци

Сатирично-хумористичниот неделник „Шарли Хебдо“ се подготвува да објави в среда вонсериско издание посветено на „Животот на Мухамед“, соопшти директорот на неделникот Шарб.

Според директорот на „Шарли Хебдо“, не станува збор ниту за карикатури, ниту за сатира, туку за приказна втемелена на биографски податоци, тврди во предговорот на стрипот Зинеб – која е претставена како мла��а жена – социолог за религиите со француско-мароканско потекло, која заедно со Шарб (илустратор) се автори на стрипот.

„Тоа е дозволена биографија од исламот, бидејќи таа е напишана од муслимани. Тоа е збирка на текстови кои се напишани за животот на Мухамед од муслимански хроничари и ние само ја поставивме во слики“ – нагласува Шарб кој се брани дека станува збор за нова провокација.

„Не мислам дека и најучениот од муслиманите ќе може да ни забележи нешто за содржината“ – вели Шарб, чиј неделник на повеќепати провоцираше и предизвика бранувања со објавување на карикатури на Мухамед.

„За идејата за книгата мислам од пред 2006 година, за време на карикатурите на Мухамед во Данска. Мислам дека се зафативме со личноста на погрешен начин, поставувајќи на сцена личност чиј живот не го познаваме“, признава Шарб.

„Пред да се смееме со личност, подобро е да се запознаеме со неа, исто како што го познавме животот на Исус, ние не знаеме ништо за тој на Мухамед“.

Околу критиките за претставувањето на Пророкот „Тоа е само традиција, апсолутно не е напишано во Коранот дека не семее да се претставува. Од моментот кога не се исмева Мухамед, не гледам зошто не можеме да ја читаме оваа книга како што ги читаме тие за животот на Исусу“ – објаснува Шарб.

„Книгата е совршено халал, исто како и сликата, тоа е мој цртеж. Го нацртав Мухамед како што вообичаено ги цртам моите личности, Мухамед беше човек, го нацртав како човек“ – нагласува Шарб.

Во ноември 2011 година по објавувањето на специјалниот број на „Шарли Хебдо“ во кој беа објавени карикатури на Мухамед, просториите на неделникот беа запалени, интерент порталот беше хакиран и Шарб доби закани со смрт.

Шарб оттогаш живее под полициска заштита. Карикатурите објавени во „Шарли Хебдо“ предизвикаа сериозни критики во бројни муслимански земји в светот, а реагираше и француската влада.

Најновиот потег на „Шарли Хебдо“ е различен, но неговиот уредник не очекува да тоа им се допадне на сите.

„Ако луѓето очекуваат да бидат шокирани, тие ќе бидат шокирани. Мусламинаните се подготвени да се потсмеваат со самите себе си, ако започнеме да ги сметаме за хендикепирани од смеата, не ја играме играта на смирениот ислам, ја играме играта на екстремистите. Потребно е да прекинеме да стравуваме, колку повеќе се плашиме од исламот, толку повеќе исламот ќе застрашува“ - завршува Шарб. 


Статијата е прочитана 312 пати.


Испрати коментарУметниците се простија од Никола Иванов-Балтон
Концертот за Василица годинава посветен на Верди
Колин Фарел пиел по две шишиња виски
Првата дама на Северна Кореја веројатно се породила?
Депардје стана Русин
Хју Хефнер пак се ожени
Прагот стана мој пок��ив, а куферот моја адреса
Алаѓозовски, Крајчев и Тоциновски добитници на „Прозни мајстори“
„Скајфол“ заработи една милијарда долари
Данската кралица скептична кон Фејсбук
Се венчаа Бред Пит и Анџелина Џоли
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (42)
„Педесет нијанси сиво“ - најпопуларна книга за 2012
„Смртта на Ерусалим“ во сефардското списание “Лос Муестрос”
Почина сликарот Никола Ивановски- Балтон
Марсеј и Кошице - престолнини на европската култура во 2013
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (41)
(ИНТЕРВЈУ) Готвам, значи постојам и сум сакана
(ИНТЕРВЈУ) Не се плашам од „Метрополитен“
Витни Хјустон и „Гангам Стајл“ најбарани на интернет во 2012
Есма и Влатко Лозаноски ќе ја претставуваат Македонија на Евросонг
Годинава имавме три филма во Берлин
Промоција на „Осмото светско чудо“ во Белград
Отворена изложбата „Археолошка Македонија 2012“
Поддршката на македонскиот роман е нула
Витни Хјустон убиена од дилерите поради долг?
Мјузикл за Тоше Проески
Каролина - лице на новиот календар на „Пелистерка“
Фотографии од „Твитеркалендар 2013“ на продажна изложба
Проектот „Љубојна брас фантази“ сега и на ЦД
Новогодишен гала-концерт на Филхармонијата
Адел го заштити нејзиното име
„Јадро“ го брани демократскиот социокултурен простор
Се обновува Драмската програма на Македонско радио - Радио Скопје
„Ангелите“ голи за шпанскиот „Вог“
Во „Мала станица“ изложуваат шест автори
„Фрик фестивал“ со гости од Белград
„Битлси“, Џегер и Бекам може да завршат на банкнота од 10 фунти„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 5°C

Магла

Четврток
Ведро
Макс: 6°C, Мин: -3°C

Петок
Делумно облачно
Макс: 7°C, Мин: 0°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (43)
Дилемите по шлаканицата.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |