Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
12.10.2012, 14:24
Новиот заем од 250 милиони евра се' поизвесенОна што неодамна го најави министерот за финансии Зоран Ставрески, дека идната година ќе биде земен кредит од околу 250 милиони евра, денеска и го договорил во Токио, каде што присуствува на годишните средби на Меѓународниот монетарен фонд и Светска банка.

Дел од кредитот во износ од 50 милиони евра земјава ќе ги добие од СБ, додека за другите 200 милиони евра ќе гарантира оваа меѓународна финансиска институција, а ќе се земат од комерцијални странски банки.

Како што пренесе МИА, ММФ и СБ, пред Ставрески и пред гувернерот на Народна банка на Македонија, Димитар Богов, уште еднаш потврдиле дека Македонија води здрави економски политики, дека тие се задоволни како земјава се справува со европската криза, и дека се подготвени и финансиски да ги поддржат економските политики со 250 милиони евра.

Според Ставрески, претставниците од двете меѓународни институции биле задоволни што земјава, како што нагласил, одржува ниско ниво на буџетски дефицит и државен долг.

„Особено од нивна страна беше потенциран фактот дека одржуваме ниско ниво на буџетски дефицит и државен долг, кои се едни од најгорливите проблеми во Европа. Позитивно беше оценето и решавањето на прашањето на долгот кон фирмите“, изјави Ставрески.

Светска банка најавила дека ќе ја изрази својата поддршка и во финансиска смисла, и преку два клучни проекти, како што посочи Ставрески, ќе се обезбедат 250 милиони евра заклучно со почетокот на следната година. На средбата со потпретседателот на СБ, Филип Леру, се зборувало за обезбедување директна буџетска поддршка од банката во висина од 50 милиони долари, до крајот на годинава, како и за гаранцијата од СБ за средства што Македонија треба да ги добие од деловните банки на пазарот на капитал, во висина од 200 милиони евра, кои се очекуваат во почетокот на следната година.

„Поради квалитетните економски политики СБ застанува зад нас со гаранција која ќе ја намали цената, односно каматната стапка на тие средства. Во почетокот на следната година тоа би требало да биде одобрено од Бордот на СБ. Ова значи дека дека вкупно 250 милиони евра очекуваме СБ да и' даде на Македонија по овие две операции. Но, ќе има и други инвестициски проекти во енергетиката, како Луково Поле и други проекти, кои СБ планира да ги поддржи во Македонија“, вели Ставрески.

Средствата треба да бидат наменети за финансирање на буџетот и буџетските потреби. „Ќе ги користиме за целокупната реализација на буџетот во текот на следната година и тие ќе бидат доволни за редовно да ги намируваме сите п��треби, значи нема друг инструмент кој ќе се користи во таа насока“, изјави министерот.

Според Ставрески, македонската Влада веќе подолго време работела по рецепт, кој денеска го препорачала и директорката на ММФ, Кристин Лагард, а тоа се високи капитални инвестиции. „Настојуваме во секој буџет да обезбедиме доволно голем износ за капитални инвестиции. Буџетот за следната година кој сега го подготвуваме ќе содржи повисоко ниво капитални инвестиции, она максимално што можеме како земја да го дозволиме. Ќе предвидиме средства за крупни проекти од инфраструктурата, како што е Коридорот 10, пругата на Коридорот 8 кон Бугарија - првиот дел од Куманово до Бељаковце, а ќе има средства и за гасификација, за продолжување на некои регионални патишта и слично“, најави од Токио првиот финансиер.

Инаку, пред неколку дена министерот во Скопје изјави дека со средствата што ќе бидат земени од новиот кредит од 250 милиони евра, ќе се исплати и еврообврзницата во износ од 175 милиони евра, што достасува во јануари идната година.

Ова би значело дека на стартот на идната година долгот на земјава повторно ќе се зголеми на нето-основа, со оглед на тоа што ќе се задолжиме за 250 милиони, а ќе се раздолжиме за 175 милиони евра.

Во моментов, односно заклучно со крајот на август, вкупниот јавен долг на земјава е на ниво на 29,8 отсто од БДП, или 2,364 милијарди евра во апсолутен износ.

Пред неколку дена, пак, постојаниот претставник на ММФ во Скопје, Александар Тиеман, иако потенцираше дека македонската економија е мошне стабилна и долги години наназад се одржува и монетарната, и фискалната стабилност, односно „дефицитот и јавниот долг се одржуваат на средно ниво“, сепак презентираше и неколку предизвици. Еден од нив, како што објасни, е дека понатаму не треба да се зголемува јавниот долг. „На среден рок не треба да се оди на зголемување на јавниот долг, тој треба да остане на сегашното ниво. Наша суге��тија е дека буџетскиот дефицит треба да се одржува на ниво не повеќе од 1,5 отсто од БДП“, рече пред неколку дена Тиеман на експертска дебата.

И Европската комисија, во економскиот дел од својот извештај за земјава, констатираше дека јавниот долг значително пораснал. „Државниот долг се зголеми на околу 30 отсто од БДП во јули 2012, во споредба со околу 25 отсто една година претходно. Тоа главно се должи на зголемување на домашното кредитирање“, се вели во извештајот на ЕК. (Н.Н.Ф.)

Статијата е прочитана 800 пати.

Испрати коментарПромовирана текстилна лабораторија на Технолошкиот факултет
Попоски од Оланд побарал поддршка за датум за преговори
Од четврток директни летови од Скопје за Дубаи
Производителите на јаболка задоволни од откупот и пласманот
Попоски на 14. Самит на Франкофонијата во Киншаса
Ристовски - ЕК констатира напредок во областите труд и социјала
Истрелани куршуми во штабот на Обама во Денвер
Во Скопје поставен споменик на Хасан Приштина
Одбраната на „Телеком“ ја спори надлежноста на американските судови
Бесими - Препораката на ЕУ за преговори е порака спорот да се реши
Со нож го прободела насилниот полубрат
Девет македонски компании меѓу најдобрите 100 во ЈИЕ
Осудениот за убиството во „Биг фиш“ наскоро на слобода?
СДСМ - Владата да признае дека економскиот дел од извештајот е негативен
Македонскиот одговор на грчкиот меморандум во декември
На Деве Баир запленет хероин вреден милион евра
Црногорците во недела избираат нов Парламент
(ФОТО) Пожар во подземните гаражи кај Зелен пазар во Скопје
Германија притиска за враќање на визите за Македонија
Кирил Спироски и официјално нов студентски лидер
Почнува кампањата за претседател на Словенија
Почна изградба на нов мост во Општина Илинден
САД под закана од „кибернетски Перл Харбор“
ОМД - Советот на ЕУ да одреди датум за преговори
ЕУ ја доби Нобеловата награда за мир
„Кока-Кола Хеленик“ се сели во Швајцарија
Украина ќе престане да купува руски гас
Дебатата Бајден-Рајан со чести прекини и меѓусебни обвинувања
Стејт департментот бара придвижување на разговорите за името
Македонија им се поклони на хероите од НОБ
Нобел за литература за Мо Јан
Како да се спречи крвната одмазда меѓу Албанците?
Скопјанец избоден поради паркинг
Атина во декември ќе ги отвори картите
Во Шведска драматично се најавуваат отпуштања
Ставрески - Ќе донесеме свеж капитал и ќе им исплатиме на фирмите
Прилеп го одбележа 11 Октомври
Владата ќе продава пченица од стоковите резерви
Врачена државната награда „11 Октомври“
Убиен шеф на безбедност на амбасада на САД во Јемен
Владата инвестира два милиони евра за поддршка на селата
Филе-Дачиќ - Нема нови услови за Србија кон ЕУ
Путин се налути - не оди во Анкара
Бесими во Пентагон и Советот за национална безбедност на САД
Европската комисија најави н��ва индустриска „револуција“
Кирил Спироски од Правен има најмногу гласови за нов лидер
Предлогот на ЕК шанса да се стави крај на грчката блокада
Честитка од претседателот Иванов за Денот на народното востание
Врачување на државната награда „11 Октомври”
Македонија одбележува 71 година од антифашистичкото востание
Груевски - Датумот за преговори ќе отвори ново поглавје за Македонија
„Оне“ со поголеми приходи
Џемо Хаса и Адем Јашари се токмат за гостиварските улици
Опозицијата го поздрави напредокот
Бугарските поплаки маргинализирани
Во сеопштата политизација МАНУ мора да ја одбрани науката
ЕК предлага паралелни преговори и за ЕУ и за името
Нова општинска зграда на Карпош на старото место
Ја ранил љубовницата, го убил соперникот
Филе потврди дека придавката „македонски“ ја има во извештајот на ЕК
Политичка тројка
(ФОТО) Паркот спроти „Бристол“ замина во историјата
Марихуана пронајдена во Градско
Исчезнатиот овчар пронајден жив
Костадин Кизов - нов претседател на Советот на јавни обвинители
Реакциите ja вратија придавката „македонски“ во извештајот
Потврдени затворските казни за две од трите девојки од „Пуси рајот“
Ленин заминува и од центарот на Улан Батор
Ангела им пружи рака на Грците
Британски муслимани уапсени за тероризам на Хитроу
Католичката црква oд 2013 година ќе плаќа данок на имот во Италија
„Бестрашнот Феликс“ - Разочаран сум, но не отстапувам
Македонија доби и препорака и услов
Мадрид го блокираше референдумот за независност на Каталонија
Германија ги притиска Скопје и Атина за компромис
Б92 - Има надеж за решавање на името
МАНУ одбележува 45 години од формирањето
Протести против Златна Зора во Њујорк
Стејт департментот одбил две барања за засилување во Бенгази
(ФОТО) Меркел донесе поддршка, но не и подароци
(ФОТО) Сашо Станинов имаше сообраќајка во Скопје
Протестно писмо од Тачи до СамарасNezavisen, 12.10.2012 15:20:54
Ovaa vest e za raduvanje ili za placenje? Do koga ke se zadolzuvame za potrebite na budzetot (lavovi, vrbi, brodovi, mostovski ogradi, ludi porti, barokni fasadi, fontani, spomenici na licnosti nadvor od nasata istorija......). Tesko nam koga treba da se vrakaat site ovie krediti sto gi zede ovaa vlast.
Elena, 12.10.2012 18:54:39
Presrecni sme. Samo godinava kolku zaemi se zemeni, koj i kako ce gi vraca? Spored zavod za statistika 50% od firmite vo R.Makedonija se so blokirani smetki.
mile, 12.10.2012 21:13:03
Очигледно Преродбенициве не ги бива да привлечат инвеститори........ ама за кредити им нема равни............ ќе ги враќаат идните генерации, не му ја мислат многу................Наздравје Македонијо !!???
Трпе, 12.10.2012 23:42:33
Ова влада многу добро го има совладано коцкарскиот занает,дека со блеф и задолжување може да се опстојува на коцкарската маса.Не е важно што децата дома немат што да јадат.Многу убаво сакат жешкиот костен да го фрлат во раце на опозицијата од која народот моли за спас од родителот недомакин (хазардер).Намер��о државата ја задолжуват со пари и политички проблеми.Намерно ке ја изгубат власта да за кратко време некои од нив се вратат на власт а други со полни куфери ке бидат емигрирани.Нормално дека новата надедежна власт нема да биде добра.Кој може да биде добар без пари дома а со големи долгови.И родените деца ке се откажат од тебе не знаејки ги вистинските причини.Од школо што научиле е само мамење и лажење(кој лаже и краде).За ова мора да им се симне капа.
toni, 13.10.2012 00:14:42
ne zadolzija ovie do koska,narode do koga ke gi trpime ovie od vlasta.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 14°C

Обилни врнежи

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 26°C, Мин: 11°C

Недела
Локални грмотевици
Макс: 26°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (24)
Обидот за отцепување на Хрватска. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Се надевам дека Загор ќе биде бесмртен
Мауро Лоренти, цртачот на стрип-ликот Загор е гостин на актуелниот „Стрип-салон“ во Велес...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |