Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
30.11.2012, 14:27
Доктори од Македонија на обука во ХјустонДоктори од Македонија ќе одат на обука во Медицинскиот центар во Хјустон, кој е познат по лекување кардиолошки болести. Се очекува меморандумот за оваа соработка да се потпише во април, а првата група да замине во мај идната година. Ова било договорено на средбата меѓу нашата владина делегација и првите луѓе на болницата во Хјустон. Покрај договорената обука, Центарот изразил интерес и за учество во реализацијата на државна детска кардиохирургија во која доктор од Центарот би доаѓал да врши неколку пати во годината операции на деца со срцеви заболувања.

„Болницата е посебно силна во лекување кардиолошки болести и канцери, меѓутоа, исто така, е многу напред во светот и во многу други болести. Побарав поголем број наши лекари во иднина да доаѓаат тука на обука, а исто така и нивни лекари да дојдат да вршат обука кај нас, и тие се согласија“, изјави премиерот Груевски.

Медицинскиот центар во Хјустон е еден од најпознатите во светот, со седум милиони пациенти годишно и со над илјада вработени.

Во рамки на посетата на Америка, во Лос Анџелес, покрај економската бизнис-презентација, ќе се посети клиничкиот центар „Роналд Реган“, кој, исто така, е еден од најпознатите во светот.

„Македонија и' го привлече вниманието на светската инвеститорска заедница со брзиот и сигурен поход кон првите три позиции на најреформски ориентираните земји, според ’Дуинг бизнис‘, и тоа веќе неколку години едноподруго. Во извештајот за идната година се наоѓаме на 23. позиција меѓу 185 земји и сме највисокорангирани во однос на која било транзициска економија од ЈИЕ, а во однос на условите за основање бизнис сме на петтата позиција“, истакна завчера премиерот Никола Груевски на бизнис-форумот во Хјустон на кој присуствуваа голем број стопанственици. Тој рече дека е уверен оти има огромни можности за трговска и инвестициска соработка меѓу САД и Македонија и ги покани бизнисмените од Хјустон да не' посетат.

„Одличните политички односи меѓу САД и Македонија сведочат за заедничките стратегиски интереси и цели. Тие го трасираа патот за брзото зајакнување на економската соработка, посебно во доменот на странските инвестиции и отворија нова епоха во нашите билатерални економски односи“, рече Груевски. (Ек.Р.)Статијата е прочитана 769 пати.


Испрати коментарАЕК - Најмногу неосновано одбиени приговори од „Близу“
Раскол во ПАСОК
СДСМ - Владата е виновна за ниските странски инвестиции
Ватикан го соопшти „Твитер“ профилот на Папата
(ФОТО) Борците ги одбранија своите простории
Ранет вработен во скопската полиција
Турција упати авиони ловци кон границата со Сирија
Македонски судии и обвинители на обука во Франција
(ФОТО) Четири милиони деца-робови во Бангладеш
Македонски државјанин уапсен со 13 килограми марихуна
Албанците ја канат Дел Понте на суд
Четврти неуспешен обид да се ликвидира Драганчо Стојменов
Груевски ги повика иселениците да ја чуваат традицијата
Цените на бензините и дизелот повисоки за половина денар
Зголемување на субјектите кои ја користат задолжницата
ОМД бара министерство за дијаспора
Поедноставени процедурите за вадење документи на иселен��ците
Честитка од Иванов до новоизбраниот претседател на Словенија
И Маргарита Папандреу на листата на Лагард
Шестмина повредени во превртен минибус
„Форд“ повлече околу 90.000 автомобили од САД и Канада
(ФОТО) Куполите се издигнаа над Собранието
Трети декември - Меѓународeн ден на лицата со инвалидност
Борут Пахор нов претседател на Словенија
Ограбена спортска обложувалница
Бесими ќе се бори со корупцијата во одбраната
Ставрески - За четири години 1,55 милијарди евра инвестиции
Клуч на врата за „Повардарие“?
Жена прегазена од сопственото возило
Бернд Борхарт - нов шеф на мисијата ЕУЛЕКС
Се укинуваат и намалуваат царини од 2013
Со Фонд за иновации ќе се поддржува бизнис секторот
Промоција на македонски вина во САД
Тетовец изнудил накит вреден 8000 евра
Евроатланската интеграција на Македонија е неопходна за стабилноста на регионот
Ховит - Македонија треба да добие датум за преговори
Словенците избираат претседател
Неколку лица загинаа при уривање на тунел во Јапонија
Талибанците нападнаа база на НАТО
ЕП - На Србија што поскоро да и се даде датум за преговори
(ФОТО) Лекарите со бел марш побараа оставка од Тодоров
До крајот на 2013 вкупно 6.000 работни места во ТИРЗ
Mакедонските бизнис потенцијали презентирани во Лос Анџелес
Соработка со лекари од болницата „Роналд Реган“ во Лос Анџелес
Аврамопулос - Решението за името да ја почитува историјата и културата на двете земји
Дезинфицирана болницата во Кавадарци по смртта на четиригодишното дете
Отворен почесен конзулат на Македонија во Лос Анџелес
Oтворена електронска продавница во Битола
Бесплатно зимување за 1000 деца од социјално загрозени семејства
Бериша - Албанофобијата кружи низ Балканот како сенка
Во „Дрекслермаер“ во Кавадарци вработени 200 лица
Околу 34 милиони луѓе во светот се болни од СИДА
Најмалку 26 лица повредени, а 30 уапсени во протестите во Љубљана
Карпентер - Сонот за голема Албанија се уште е жив
Тодоров ги повика лекарите да лекуваат
(ФОТО) Шверцувани влекачи станаа нови жители на ЗОО
Албанија се пере од скандалот
Арифи очекува добри заклучоци на декемврискиот Самит
Вранишковски нема да бара помил��вање од Иванов
За три години државата ќе изгради 1.700 станови
Објавен конкурсот за стипендии за студирање во странство
Од понеделник нагло заладување
Новоименуваните амбасадори на Виетнам и Норвешка кај Иванов
Светска банка одoбри 50 милиони долари за развојни политики
Скопјанец фрлил молотов коктел пред американската амбасада
Амбасадорите на ЕУ-членките в среда ќе расправаат за Македонија
„Виз ер“ со над 15 илјади патници за еден месец
ЕУ само до начелен договор за буџетот за 2013
Вашингтон го гледа Балканот интегриран во ЕУ и НАТО
Шведска ќе ја поддржи Македонија за преговорите
ОН ја призна Палестина како држава-набљудувач
Бугарија и постави три услови на Македонијаdokturo, 30.11.2012 15:48:07
da mu kaza na PATRIOTO: golem broj na dokturi ce odet na praksa vo Slovenija i vo Nemacka. ama ce kupet karta vo eden pravec. tuka neka ostenet dokturite na vemereto
Kojco, 30.11.2012 15:51:24
Nasite doktori posle obukata vo SAD sigurno NEMA da se vratat doma. Ke ostanat tamu da rabotat za poveke pari za dobroto na ludjeto od SAD. Samo nie ke im gi platime bilitite za eden pravec.
miki, 30.11.2012 18:32:29
Navistina e nejasno sto saka nasiot Grujica....... Doma lekarite so plata od 700-800 dolari mu strajkuvaat, toj sparta po Amerika i bara centri za obuka kade doktorite zarabotuvaat po 500-600 iljadi dolari godisno......... Efektot na ovie nepotrebni terevenki ke bide NULA............, i koga bi mozele bi otisle najmalku 60% od lekarite, ke mu ostanat postarite i tie pred penzija.........ete toa e politikata na nasiot Grujica i karikaturnoto Ministerce za Zdravstvo.......
Doktor, 30.11.2012 19:51:57
Makedonija ne moze da napreduva ako ne komunicira so Svetot. Nasite studenti, specijalizanti i specijalisti doktori moraat da odat na obuka vo stranstvo i najnovite znaenja od medicinata da gi prenesuvaat doma. I ako nekoj od niv ne se vrati ne e tragedija. Da ima poveke nasi doktori po vrvnite centri vo Svetot polesno ke se organizira sorabotkata. Za zal mnogu malku gi ima. Bolnicive na University of Texas vo Houston se izvonredni (M.D. Anderson Cancer Center, Texas Heart Institute npr.). Isto se odnesuva na Ronald Regan UCLA Medical Center vo Los Angeles. Henry Ford Hospital vo Detroit i University of Tennessee Medical Center ne se vo istata liga.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 1°C

Облачно

Понеделник
Делумно облачно
Макс: 6°C, Мин: -6°C

Вторник
Ведро
Макс: 6°C, Мин: -1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелка (17)
Тито под притисок да се повлече – Јованка го спасува.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
(ФОТО) Четири милиони деца-робови во Бангладеш
Многу од деца помлади од 14 години во Бангладеш поголемиот дел од денот го поминуваат работејќи во многу лоши услов...
(ФОТО) Бојата на Берлин во 1930-те
Ретки фотографии во боја, кои даваат поглед на животот во градот додека се тетерави кон војна...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |