Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
14.02.2013, 13:07
Попоски: Неодговорното однесување ја загрозува европската агендаШефот на македонската дипломатија по средбата со црногорскиот вицепремиер Игор Лукшиќ

Сметам дека имаме причина да бидеме загрижени, особено со оглед на фактот дека во онаа комуникација и оние пораки кои беа упатени досега најголемата опозициска партија не испрати порака дека ја става европската агенда на земјата на повисоко ниво отколку личните агенди и аспирации. Јас се надевам дека сите инструменти ќе можеме да ги искористиме за да имаме придвижување во позитивна насока.

Ова го изјави министерот за надворешни работи Никола Попоски на новинарско прашање во врска со писмото од меѓународната заедница во ко�� се изразува загриженост за состојбата во земјата. Според него, пораките се јасни и тие не оправдуваат бојкот на локалните избори.

- Од сите оние пораки кои ги слушнавме изминатиот период од европските претставници и од меѓународната заедница е дека не смее да се игнорираат институциите, дека во демократија различностите меѓу ставовите се изразуваат во рамки на институциите и дека не постои никакво оправдување за бојкот на изборен процес. Во овој случај имаме редовни локални избори и не можеме да наидеме на разбирање за каков било бојкот на таков изборен процес кој е предвиден согласно онаа демократска агенда која ја имаме за организирање локални избори. Сметам дека тие се клучните пораки, рече Попоски по средбата со црногорскиот вицепремиер и министер за надворешни работи и евроинтеграгија Игор Лукшиќ.

Според него, треба да бидеме загрижени бидејќи се работи за загрозување на нашата европска агенда поради неодговорно однесување, но смета дека секој треба да ја сноси одговорноста за тоа како се однесува и дали е во согласност со тоа што е воспоставена европска норма.

На прашањето кој ќе го води Пристапниот дијалог на високо ниво (ПДВН) и дали тој ќе продолжи со оглед на последните настани, тој рече дека во тој поглед поставена е нормата, а тоа се претседателот на Владата од една страна, комесарот Филе од друга страна со сите оние учесници кои се дел од процесот.

- Целта беше преку ПДВН да овозможиме поголема концентрација на оние клучни реформи за кои остваривме забележителни резултати кои беа препознати од страна на ЕК и за кои беа дадени највисоки оценки. Како последица од тоа е најпозитивниот досега извештај на Европската комисија со препорака за почеток на преговорите. За нас ПДВН не е замена за преговорите. Она што го очекуваме е да почнеме преговори. Во меѓувреме, комуникацијата не е прекината. Таа се одвива на дневно ниво бидејќи ние имаме Акциски план, кој произлегува од сите оние резултати кои ги испорачавме за пристапниот дијалог. Не сметам дека тоа во овој случај треба да биде ставено под знак прашање, особено со оглед на фактот дека ние пристапуваме како земја, не пристапуваме како платформа за разговор во која било форма, рече шефот на дипломатијата.

Запрашан до каде е дијалогот со Бугарија и дали има напредок во разговорите, го повтори ставот што го има кажано претходно, а тоа е дека пријателство се гради со гестови и со искреност во односот. Следниот период најави дека ќе се одржи четврта средба на работните групи, а ќе се отвори можност и за средби на највисоко ниво што смета дека е исто така значајно и дека во тој контекст може да се постигне уште подобар резултат од оној што го имаме. Но, генералната оценка е, вели, дека имаме искрени односи и дека не очекуваме ништо што е надвор од оние воспоставени европски норми за добрососедство.

- Доколку постои потреба од унапредување на договорната рамка стоиме на располагање, но стоиме и на ставот дека за да изградиме подобри односи со нашите соседи треба заемно да се почитуваме и да почитуваме определено правило за рамнотежа на преземени права и обврски. Само на тој начин можеме да се подигнеме на едно повисоко ниво. Не би навлегувал во доменот на шпекулациите за тоа како е тоа оценето од нашите соседи во Софија. Она што е значајно за нас е дека треба да опстоиме на еден отворен дијалог, рече Попоски.Статијата е прочитана 776 пати.


Испрати коментар(ФОТО) Груевски и Борисов на средба за добрососедските односи
Либералната партија ќе ги бојкотира локалните избори
Белгиски „Ван Хол“ бара работници за фабриката во Бунарџик
Јанакиески - Легализација на најмалку 100.000 дивоградби
Металург го „стопи“ Санкт Петербург
Заев - СДСМ нема да учествува на локалните избори
Борците на „Февруарскиот марш“ на плоштадот Македонија
Владата ќе финансира 50 проценти од инвестиците во руралниот туризам
Груевски попладнево на средба со Борисов
Огромен астероид помина рекордно блиску до Земјата
На полноќ истекува рокот за пријавување на локалните избори
„Виз Ер“ сака да лета од Скопје до Дубаи
Во „опелот“ пронајдена ДНК на обвинет во случајот „Монструм“
СДСМ останува на последниот предлог
Продолжува штрајкот на аеродромите во Германија
Обвинителот најде и умисла во случајот со тенковските делови
Лозарите се договорија со винарската визба „Винеја“
НАСА следи астероид што денеска ќе прелета крај Земјата
Руските научници предупредуваат на нов удар од метеор
ВМРО-ДПМНЕ го одби Црвенковски и врати со контрапредлог
Битолскиот полициски портпарол во трка за Ресен
Засега не се обелоденува новиот изглед на Универзалната сала
Граѓаните сакаат чесни градоначалници
Во плински боци сокриени 14,5 килограми марихуана
Пад на прометот во индустријата
(ВИДЕО) Повеќе од 500 повредени oд метеорски дожд над Урал
Црвенковски предлага локални избори на 28 април
Филе ја откажа најавената посета на Скопје
Ограбена црква во гостиварското село Здуње
Три лица уапсени во Британија за скандалот со коњско месо
Наградени најдобрите фотографии и новинарски производи за АРМ
Арифи и Бејта поднесоа оставки
Ховит најави одложување на гласањето за извештајот за Македонија
Од Вардар извадени два трупа
СДСМ ќе учествува на избори ако се одложи рокот за кандидирање за 10 дена
ВМРО - ДПМНЕ не прифаќа ултиматуми за локалните избори
(ВИДЕО) Над 400 повредени од метеорски дожд во Русија
Груевски се сретна со известувачот Ричард Ховит
Рубин - Прашањето за името не е нерешлив проблем
Сообраќајот на патот Катланово-Велес по една лента
Викторија Нуланд на местото на Филип Гордон
СДСМ незадоволен од одбивањето на инцијативата на АМАН
На Харадинај му е одземена титулата почесен граѓанин на Тетово
Ховит како рамо за плачење
Санино бил очаен, но не се откажува
Македонија пред украинските бизнисмени
Универзална сала ќе се урне до темел и одново ќе се гради
Мигранти од Мали и Сенегал се криеле во воз
„Нинџа“ има алиби дека не пукал во сведокот од „Детонатор“
„Макс ТВ“ има 70.000 корисници
Иванов очекува позитивен одговор од опозицијата
Демократскиот сојуз повикува на лидерска средба
За една недела нови 2.400 заболени од грип
Закроени лозјата во Тиквешијата
Нелегален имигрант се самозапали на аеродромот во Рим
Аврамопулос со Бан Ки Мун, Самарас со Обама
Нема траги од радијација по севернокорејската нуклеарна проба
Извештајот за „Пошта“ в недела на Влада
Оворена НОКИА лабораторија за мобилни технологии на ФИНКИ
ВМРО-НП - Зошто премиерот молчи за замрзнатите сметки на Субрата?
ЕУ, НАТО, ОБСЕ и САД бараат итно да се реши политичката криза
Ховит на местото на парламентарното насилство
„Фигаро“ - Турбофолк скандал во Бугарија
Иванов на традиционално закројување на лоза во струмичкото
Нема договор за парламентарни избори
Авион со навивачи се урна во Доњецк, петмина загинати
Ховит - Сликата за Македонија е усложнета
Казна од 1000 евра за непријавен работник
Иницијативата на АМАН не доби поддршка во Собранието
Груевски - Случувањата во парламентот да се решат низ дијалог
Георгиев - Без парламентарни, не одиме на локални избори
Вештаците сведочеа за „Монструм“
Нова месна афера во Британија - свинско наместо говедско
За Даблин напредок околу името мора да има
Акционерски друштва злоупотребувале средства на ФПИОМ
Квалитетот на производите ќе биде услов за субвенции
Димовски - „Винеа“ мора да ги исплати винарите до 30 април
Затвор за местење натпревари
Kастро се жали од тешкотиите на староста
Скотланд Јард уапси уште шестмина новинари за аферата со прислушување
Бенедикт Шестнаесетти - Свесен сум за тежината на својата одлука
СДСМ нема да учествува на локалните избори
Рекордна загуба на „Пежо Ситроен“ во 2012 година
Асанж се кандидира за парламентарните избори во Австралија
Милановиќ му одржа лекција на Борисов
Јакнењето на американската средна класа приоритет за Обама
Тешка сообраќајка на патот Кавадарци-Прилеп
Марк Леонард - Грција и Кипар се однесуваат деструктивно на Балканот
Ликвидиран полицаецот-убиец од Лос Анџелес
Усвоен изменетиот Деловник
Санино даде рок до денеска да се реши кризата
Цел Брисел во Македонија
Пожар во трафостаница во Тетово, нема повредени
Чекреџи - Со враќањето на ДДВ ќе се намали проблемот со неликвидноста
Потребна е платформа за женско претприемаштво
Одобрени помалку лекувања за странство
ВМРО-ДПМНЕ - Неосновани обвинувањата од опозицијата за УЈП
„Кроација осигурување“ ќе ја плати штетата од пожарот
Секој трет млад човек во ЕУ не може да си најде работа
Груевски - Нема договор за парламентарни избори
Македонец спасил девојка во сообраќајка
Кој ќе го наследи папата?
Државата ги намали обврските кон компаниите за 72,4 милиони евра
Елизабета Чингаровска нов претседател на КХВ
СДСМ - УЈП го штити криминалот и корупцијата
Потпишан меморандум со УКЛА за обука на медицинари
Кампања - Безбедна храна за сите возрасти
Македонија да демонстрира внатрешно единство
Силното евро предизвикува загриженост во Унијата
Никола Ѓурѓај повторно избран за претседател на „Илинден“
Хрватска во ЕУ, овчарите по диплома
Сомнителното млеко од „Дукат“ не е во промет
(ВИДЕО) По оставката на папата, гром удри во базиликата Свети Петар
Волерс - Политичките несогласувања да се решат во интерес на државата
Владата на Мали размислува за мировна мисија на ОН
„Нова димензија“ во истрагата за трговијата со органи во Косово
Обама - Нуклеарната проба на Пјонгјанг е закана за меѓународниот мир
Иран ќе дозволи инспекција на воени бази
Трета нуклеарна проба на Северна Кореја
Евтината струја ќе се враќа со референдум?
Актерката Беличанец изненадување на ВМРО-ДПМНЕ за Кисела Вода
(ФОТО) Голем пожар пеплоса шест дуќани на Бит-пазарbitola troa skolovan, 14.02.2013 15:56:58
I ovaj se odnesuva kako da ne se slucilo nisto vo nasava drzava.Taka bese i odnesuvanjeto na nas kako narod koga imase vojna vo Bosna toa bese mnogu daleku,pa Kosovo i koga dojde kaj nas site odgovorni pepel fatija da ne odat na frontot 2001 taka i ovie sega sosema isto se odnesuvaat so demokratijata vo MK.
Трпе, 14.02.2013 16:08:25
Во РМ да имаше демократија,проблемите се решават во рамки на институците.Но проблем е што ова влада ја уништи демократијата во ова земјата.Лесно е да кажеме дека деде ја направи белјата.Ама сите не носат портокалови очила.Многу смрди иако од мали деца е.Дали министерот има слушнато дека ова се нема случено ниту во една земја,што ни се случи на 24 декември.Тркалото е скршено.Власта треба да најде начин да го поправи.
pile, 14.02.2013 16:38:19
,,Neodgovornoto odnesuvanje ja zagrozuva evropskata agenda(N.P.)Priblizjno sedum godini so Drzjavata vladee familijata i Gruevski i so sto mozje da se pofali vo pogled na kvalitetno i efikasno rascistuvanje na koj bilo krivicno praven nastan do pred nekoj period sekogas prosleduvan so pompezno najaveni mediumski spektakli.Koja anketna komisija izlegla so izvestaj koj bil prifaten so konsenzus kako realen a pred se poucen za ponatamosno parlamentarno odnesuvanje vo Sobranieto.A sto ke kazjete za izjavata na visok Vladin funkcioner g-dine Poposki pred slucuvanjata na 24.dekemvri vo Sobranieto,,,ima nacin kako da se donese budjetot,ili neodgovarame na prasanja nadvor od temata.Eve konkretno od Vasiot resor prasanje dokolku neste go smenile resorot vo vicepremier za evropski prasanja;Zosto ne e pozitivno odgovoreno na ponudata na R.Kipar za vospostavuvanje na bilateralni odnosi so pravo R.M. da go koristi Ustavnoto ime.Ili rabotata e motajte samo motajte, kako sto pisuva vo ,,fokus pret
kojco, 14.02.2013 18:23:26
Ovoj Popovski e minister za nadvoresni raboti, a NE E za vnatresni raboti. Covekot nema poima.
Nie sme zagrizeni od 24.12. a vie tek sega., 14.02.2013 19:23:45
Da, ama chija e neodgovornosta? Jas mislam na onie shto gi srushija instituciite i pogazija zakonite, a toa se vashite. Ne moze da bidesh tepach i ne odgovoren ili tepan i odgovoren. Takva kombinacija ne postoi.
respekt, 14.02.2013 20:36:19
Потполно се согласувам со Вас Г-дин Поповски дека ,,Неодговорното однесување ја загрозува европската агенда,,. Можам и да се согласам дека опозицијата сноси дел од одговорноста за настанатата состојба, но НАЈГОЛЕМА ОДГОВОРОНСТ сноси Власта на која и Вие и припагате(по дефиниција, кој има поголеми ОВЛАСТУВАЊА има и поголема ОДГОВОРНОСТ). Ако оваа лекција не сте ја научиле, незнам како на мегунарната јавност ке им објасниш дека Грција е таа што е ПООДГОВОРНА за нерешавањето на спорот за името.
alan ford, 14.02.2013 23:12:07
Makedonija se poveke me potsetuva na Palestina. Mnogu sme samobendisani, a nikoj od strana ne ne ferma. Mislime deka nema podobri od nas na cel svet, a za nisto ne ne biva. Daj be ludje svatete ednas deka nie ne sme centar na svetot. Batali Aleksandar M i slicni gluposti, nego navedni glava i pocni da rabotis za da stvoris nesto. Ja opljackaa drzavata a narodot uste se rasprava za gluposti anticki. Samo kaj nas ne vladee onaa pogovorka Glup Narod-Silna Drzava.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 5°C

Претежно облачно

Сабота
Делумно облачно
Макс: 9°C, Мин: -1°C

Недела
Претежно облачно
Макс: 9°C, Мин: -1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ВИДЕО) Сто најдобри песни на сите времиња според „Ролингстоун“
90.The Five Satins, „In the still of the night“
Автор: Fred Parris; продуценти: The Five Satins; објавена: септември 1956 година, „Стандорд“
„Епл“ прави часовник од превиткувачко стакло
Наскоро би требало да биде претставен рачниот часовник со екран чувствителен на допир и тоа изработен од револуционернот...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |