Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
13.10.2012, 12:14
Во Скопје поставен споменик на Хасан ПриштинаДоцна синоќа на плоштадот „Скендербег“, пред ТЦ „Мавровка“ во Скопје беше поставен споменикот на Хасан Приштина. Споменикот висок 3,5 метри е излиен во бронза, а стои на постамент висок 2 метри.

Инаку, како што најавија од општината Чаир, свечено споменикот на Приштина ќе биде откриен утре, а во исто време споменици на овој албански политичар ќе бидат поставени во Приштина и Тирана. Споменикот во Скопје чини околу 72 илјади евра и е подарок на општината од внукот на Хасан Приштина.

Вчера, на академија посветена на ликот и делото на албанскиот политичар зборуваше и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, кој беше најавен како командант на ОНА.

Статијата е прочитана 1817 пати.

Испрати коментарНевладини организации го обвинија Ристовски за хомофобија
Груевски убеден во победа на локалните избори
Бегот Приштина се исправи пред „Мавровка“
Сарачини - ЕК генерално со позитивни оценки за економијата
Се засилуваат заканите за враќање на визите
Подобар проток на информации за земјоделците
Минималната плата да биде 15.000 денари
ОКТА донира по повод Светскиот ден за борба против гладта
Девојка од Босна заточеничка во Скопје
Транспорт и врски се сели во старото МНР
Охрид со идеја за рециклирање на отпадот
Од струен удар загина работник на ЕВН
Ромни го обвини Обама за „мекост“ кон Кина
Британски маринци обвинети за убиство во Авганистан
Кинескиот извоз во септември поголем за речиси 10 отсто
Се судрија американска нуклеарна подморница и носач на ракети
Промовирана текстилна лабораторија на Технолошкиот факултет
Попоски од Оланд побарал поддршка за датум за преговори
Од четврток директни летови од Скопје за Дубаи
Производителите на јаболка задоволни од откупот и пласманот
Попоски на 14. Самит на Франкофонијата во Киншаса
Ристовски - ЕК констатира напредок во областите труд и социјала
Истрелани куршуми во штабот на Обама во Денвер
Одбраната на „Телеком“ ја спори надлежноста на американските судови
Бесими - Препораката на ЕУ за преговори е порака спорот да се реши
Со нож го прободела насилниот полубрат
Девет македонски компании меѓу најдобрите 100 во ЈИЕ
Осудениот за убиството во „Биг фиш“ наскоро на слобода?
СДСМ - Владата да признае дека економскиот дел од извештајот е негативен
Македонскиот одговор на грчкиот меморандум во декември
На Деве Баир запленет хероин вреден милион евра
Ставрески - СБ ќе ја поддржи Македонија со 250 милиони евра
Црногорците во недела избираат нов Парламент
(ФОТО) Пожар во подземните гаражи кај Зелен пазар во Скопје
Германија притиска за враќање на визите за Македонија
Кирил Спироски и официјално нов студентски лидер
Почнува кампањата за претседател на Словенија
Почна изградба на нов мост во Општина Илинден
САД под закана од „кибернетски Перл Харбор“
ОМД - Советот на ЕУ да одреди датум за преговори
ЕУ ја доби Нобеловата награда за мир
„Кока-Кола Хеленик“ се сели во Швајцарија
Украина ќе престане да купува руски гас
Дебатата Бајден-Рајан со чести прекини и меѓусебни обвинувања
Стејт департментот бара придвижување на разговорите за името
Македонија им се поклони на хероите од НОБ
Нобел за литература за Мо Јан
Како да се спречи крвната одмазда меѓу Албанците?
Скопјанец избоде�� поради паркинг
Атина во декември ќе ги отвори картите
Во Шведска драматично се најавуваат отпуштања
Ставрески - Ќе донесеме свеж капитал и ќе им исплатиме на фирмите
Прилеп го одбележа 11 Октомври
Владата ќе продава пченица од стоковите резерви
Врачена државната награда „11 Октомври“
Убиен шеф на безбедност на амбасада на САД во Јемен
Владата инвестира два милиони евра за поддршка на селата
Филе-Дачиќ - Нема нови услови за Србија кон ЕУ
Путин се налути - не оди во Анкара
Бесими во Пентагон и Советот за национална безбедност на САД
Европската комисија најави нова индустриска „револуција“
Кирил Спироски од Правен има најмногу гласови за нов лидер
Предлогот на ЕК шанса да се стави крај на грчката блокада
Честитка од претседателот Иванов за Денот на народното востание
Врачување на државната награда „11 Октомври”
Македонија одбележува 71 година од антифашистичкото востание
Груевски - Датумот за преговори ќе отвори ново поглавје за Македонија
„Оне“ со поголеми приходи
Џемо Хаса и Адем Јашари се токмат за гостиварските улици
Опозицијата го поздрави напредокот
Бугарските поплаки маргинализирани
Во сеопштата политизација МАНУ мора да ја одбрани науката
ЕК предлага паралелни преговори и за ЕУ и за името
Нова општинска зграда на Карпош на старото место
Ја ранил љубовницата, го убил соперникот
Филе потврди дека придавката „македонски“ ја има во извештајот на ЕК
Политичка тројка
(ФОТО) Паркот спроти „Бристол“ замина во историјата
Марихуана пронајдена во Градско
Исчезнатиот овчар пронајден жив
Костадин Кизов - нов претседател на Советот на јавни обвинители
Реакциите ja вратија придавката „македонски“ во извештајот
Потврдени затворските казни за две од трите девојки од „Пуси рајот“
Ленин заминува и од центарот на Улан Батор
Ангела им пружи рака на Грците
Британски муслимани уапсени за тероризам на Хитроу
Католичката црква oд 2013 година ќе плаќа данок на имот во Италија
„Бестрашнот Феликс“ - Разочаран сум, но не отстапувам
Македонија доби и препорака и услов
Мадрид го блокираше референдумот за независност на Каталонија
Германија ги притиска Скопје и Атина за компромис
Б92 - Има надеж за решавање на името
МАНУ одбележува 45 години од формирањето
Протести против Златна Зора во Њујорк
Стејт департментот одбил две барања за засилување во Бенгази
(ФОТО) Меркел донесе поддршка, но не и подароци
(ФОТО) Сашо Станинов имаше сообраќајка во Скопје
Протестно писмо од Тачи до Самарасvlahov-micov, 13.10.2012 12:32:23
Ajde Hunzi4ki,neka vi e so pomin..
zagrizen, 13.10.2012 13:30:09
FELIKS, aj cestito spomenikot!!!
Од дијаспора, 13.10.2012 16:03:40
Најголема глупост. Никаде не се видело на злотворници да им се подигаат споменици. Но оава е некој посебемн Македонски синдром
jimmy1, 13.10.2012 19:24:48
Ni fali uste spomenik na Bin Laden, i onaka veke gi zaminavme talibancite.
mitre, 13.10.2012 20:22:58
Феликс !!??? Бујрум качи се на Алекс Големиот и дај му поддршка на Хасан......... па нели по спомениците и тендерите сте браќа?????
Kojco, 13.10.2012 22:25:20
Bravo za Albancive. Grujo nauci se od Ahmeti kako se pravi drzava so pamet,nikako so sila.
MKD, 14.10.2012 05:32:01
BRAVO !!! SAMO TAKA DA SE PRODOLZI ,PA MOZEBI I TOGAS VLADATA KE UVIDI DEKA ZGRESIA SO SKOPJE 2014 I KE SE NAUCI KOLKU KE TREBA DA PLAKA ZA SPOMENICI I NA KOJ NACIN,A NE KAKO DO SEGA CENATA JA PLAKA VISINATA PRETSTAVENA KAKO MILIONI EVRA ,, SPOMENIKOT E POKLON OD VNUKOT NA HASAN PRISTINA.VISOK 3,5 METRA I SO CENA OKOLU 72 ILJADI EVRA E OD TOA MOZE MNOGU DA SE NAUCI I CEN8
SHOTE, MASHALA, 14.10.2012 10:09:14
Cestitki za uspehot i pomegjusebnata sloga na Allbancite i nivnata ne poslushnost - ne korektnost kuraz, kon drzavata i makedonskiot naro! BLAZE SI IM na Feliks i jovan@vlada; sega imaat kade da se fatat na tanec i da poigraat *SHOTE*, mashala....
Dark Avenger, 14.10.2012 10:47:10
Eeeeee...Nie vikame nema dozvola za spomenikot... A brakata ni se smejat i si rabotat...
tiho, 14.10.2012 13:02:58
Pa neli toj bil ideolog i heroj, koj nikoj od nas i nasite generacii koi sme ziveele na ovaa teritorija nisto nemame slusnato za nego, Zasto , nokje vo kasni nokjni casovi mu se postavuva spomenik, ili toa e samo sindrom na albanskite pratenici samo nokje vo nokjnata zamracenost da stavaat spomenici i da menuvaat iminja na zasluzni so iminja na lugje so polukriminalno ili kriminalno poteklo. E , moi sonarodnici, se dodeka nokje ke se postavuvaat spomenici i ke se kamenuvaat crkvi ke vi pomine zivotot vo kukanje i ogovaranje. Dosta so ovie ponizuvanja na se sto e makedonsko i prekrojuvanje na istorijata , sekoj neka si stava spomenici vo svojata zemja .
srebre, 14.10.2012 15:10:42
markiranje za terotirija nisto drugo samo razlika sto vo 2001 baraa do grupcin a sega stasaa do kamen most kako pocnalo ce stasat i do veles.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 17°C

Претежно облачно

Недела
Претежно облачно
Макс: 26°C, Мин: 11°C

Понеделник
Локални грмотевици
Макс: 26°C, Мин: 10°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (25)
Сомневање во лојалноста на Јованка. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Се надевам дека Загор ќе биде бесмртен
Мауро Лоренти, цртачот на стрип-ликот Загор е гостин на актуелниот „Стрип-салон“ во Велес...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |