Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
23.12.2012, 15:33

Лазаров остана без трофејот, моќна Барса

Најдобриот македонски ракометар Кире Лазаров и неговиот Атлетико Мадрид беа убедливо поразни во финалето на АСОБАЛ купот од моќниот тим на Барселона.

Одлуката на тимот од Мадрид летоска да продадат неколку клучни играчи се покажа како погрешна, на трите годинешни средби, Барселона трипати славеше на дуелите со тимот на Лазаров. Освои пехар од Супер куп, на сигурен пат е да ја одбрани шампионската титула, а во саботата го додаде во витрината и пехарот од Асобал Куп.

Последниот пораз беше прилично фрустрирачки за нашиот ракометар и црвено-белите.

Атлетико одлично го отвори натпреварот, поведе со 5:1, во 13. минута имаше водство од 6:2, но во 20 минута беше 9:9. Сепак, до полувремето Атлетко с уште успеваше да го држи резултатот под контрола, иако на одмор се замина со егал (13:13).

Но, во вториот дел Барселона беше незадржлива. Даниел Шариќ го затвори голот, поведоа со 20:14, 28:20 каталонците и на крајот запишаа убедлив триумф од 32:24.

Македонскиот интернационалец Кирил Лазаров имаше прескромно остварување на овој натпревар. Постигна само 2 гола од кои едниот од пенал.

Паузата порад СП во секој случај добро ќе му дојде на клубот да се консолидира, среди, да одигра потези какви што ќе одигра и да се обиде да ја заврши сезоната барем со еден пехар - Купот на кралот кој се игра во мај.


Статијата е прочитана 476 пати.


Испрати коментарТестови со Грција и со Шпанија пред Евробаскет
Челзи се откажа од Фалкао и се сврте кон Вилја
Роналдо за 145 милиони евра во Манчестер јунајтед?
Хорнер го фали „херојскиот дух“ на Ред бул
Мајами божикно разиграни
Илиевски на местото на Бабунски?
Реал бара голман за следната сезона?
Снајдер ги договори личните услови со Тотенхем
На Кубица му недостасува Формула 1
Леброн се прости од забивањето
Кире Лазаров од утре во Пореч
Надал не очекува да биде фит пред март
Лион и ПСЖ со по три гола до нови три бода
Новицки се врати, Далас декласиран
Челзи ја потопи Астон Вила
Фергусон
Гечевски со тројка му пресуди на Широки
Хунтлер останува во Шалке
Пораз на Металург од Подравка
Кожуф е лидер на полусезоната
Попов асистираше за триумф на ВБА
Фернандез за посилен Вардар
Хекинг преминува во Волфсбург
Неш се врати за победа на Лејкерси
Уште една победа на Лацио за второ место во Серија А
Втор пораз на Њујорк на домашен терен
И Андреева објави повлекување
Виланова успешно опериран
Ферари го претпочита Фетел пред Хамилтон
Червар трогнат со македонскиот пасош
Заврши победничката серија на Оклахома Сити
(ФОТО) Цибона „расчистена“, на ред е Широки
Барселона ќе го чека Виланова
Задар го доби „трилерот“ со Партизан
Пандев и Наполи против Плзен
Клиперси го потврдија рекордот, Тандерси незапириливи
Реал Мадрид против Манчестер јунајтед!
Стојановиќ поуспешен од Пандев
Македонија официјално на 81. место
МЗТ со стапица за гладните „волци“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -2°C

Магла

Среда
Делумно облачно
Макс: 8°C, Мин: 0°C

Четврток
Делумно облачно
Макс: 11°C, Мин: -1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (37)
Власта никогаш не е доволна.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Во 2013 година без радио програма на Дoјче веле
Дојче веле на 31 декември 2012 година ќе го емитува својот последен Утрински магазин, со што завршува ерата на радио-про...
Интервју - Се плашам кога Македонец крева рака на Македонец
„Дали е време вистинските уметници да се ослободат од тешките стеги на среброљубието“, вели Мери Георгиевска, костимогра...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |