Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
27.05.2012, 22:25

Лазаров и Атлетико поразени во финалето на ЛШКил ја освои третата титула европски првак (26:21), а нашиот капитен реализираше пет голови

Екипата на Кил ја освои шампионската титула во ракометната Лига на шампиони. Германскиот претставник вечерва во Келн го победи Атлетико Мадрид за кој настапува Кирил Лазаров со 26:21. На полувреме резултатот беше 13:10.

За Кил оваа беше вкупно трета шампионска титула европски првак.

Најдобар играч на натпреварот беше голманот на бундеслигашот, Тиери Омејер кој одбрани 17 удари на играчите на Атлетико. Решавачката предност Германците ја направија во финишот на првото полувреме кога направија серија од 6:0.

Капитенот на македонската репрезентација Кире Лазаров со пет постигнати голови беше најефикасниот во поразениот тим. Лазаров оваа сезона во Лигата на шампионите постигна вкупно 97 погодоци, еден помалку од најефикасниот, данскиот репрезентативец Михаел Хансен.

Најефикасен играч во финалето беше Ким Андерсон со седум реализации.

Во натпревар за третото место на „фајнл фор“ турнирот во Келн, во предигра на финалето екипата на Копенхаген го победи Берлин со ист резултат како во финалето 26:21


Статијата е прочитана 444 пати.

Испрати коментарМакедонија одигра без голови и со Ангола
Чех во Челзи до 2016 година
Темелков се враќа за баражот со Австрија
Мекејлеб избран за МВП во Италија
Станиќ уште три години во Металург, Марковиќ оди во Гепинген
Мајами го доби првиот меч од финалето на Истокот
Љаиќ избркан бидејќи не ја пеел химната
Дел Боске го пречкрта Лопез
По Маури, и Конте на тапет за лажирање
Хесједал ги освои Апенините
Лазаров во идеалниот тим на завршниот турнир
Сан Антонио поведе против Оклахома Сити
Металург ја одбрани шампионската титула
Ивановиќ и Кузнецова во второ коло
Вебер најбрз низ улиците на Монте Карло
Бостон закажа источно финале со Мајами
Македонија ремизираше со Португалија
Шумахер најбрз, пол-позицијата сепак за Марк Вебер
Коби Брајант десетти пат во најдобрата НБА-петорка
Гвардиола се прости од Барса со трофеј во шпанскиот Куп

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИ

  


Site Meter


Време
Скопје, 17°C

Претежно облачно

Среда
Делумно облачно
Макс: 24°C, Мин: 11°C

Четврток
Сончево
Макс: 27°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |