Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
06.04.2012, 17:34

Велигденски концерт во топла атмосфера, но со многу дилеми

Концертот кој во организација на Бигорскиот манастир „Св. Јован Крстител“ се одржа прексиноќа во Универзална сала, во чест на празниците на Христовите страдања и Велигден, помина во пријатна атмосфера и со многу публика. Македонската филхармонија, под диригентство на Борјан Цанев, заедно со хорот при Македонската православна богословија и солистите - поп-пејачот Ламбе Алабаковски и монахињата Касијана изведоа древни источноправославни напеви, за чија оркестрација беше задолжен композиторот Живоин Глишиќ.

Посветен и на јубилејот - 45 години од возобновувањето на Охридската архиепископија, овој концерт, на кој присуствуваа и архиепископот охридски и македонски, г.г. Стефан, претседателот Ѓорге Иванов, претседателот на Собранието, Трајко Велјановски, голем број љубители на музиката, беше топло примен од пошироката јавност и поздравен со стоечки овации.

Иако за многумина беше чудно зошто поп-пејач се зафаќа за една поинаква проблематика, која, се разбира, бара и сосема различен пристап во пеењето од поп-музиката, сепак, Ламбе Алабаковски се претстави во солидна светлина и очигледен беше неговиот напор да навлезе во сржта на богослужбените песнопенија. Позитивен момент на концертот, покрај искрената изведба на хорот и на монахињата Касијана, беше фактот што публиката добро реагираше на пеењето блиско до македонската фолклорна традиција, односно беше добар чекор кон доближување на источноцрковното (византиско) пеење до пошироката јавност.

Но, концертот наметна и многу дилеми и прашања, особено кај стручната јавност, византолозите, музиколозите, околу начинот на кој треба да се третира византиското пеење кое исклучиво е вокална музика. Дали е потребна инструментална придружба и пејачи кои не го изучувале црковното пеење, дали воопшто се потребни авторски интервенции и ако тоа е, сепак, индивидуален пристап, дали тие се доближуваат до естетиката и карактерот на византиската музика, каква или колкава беше улогата на оркестарот на Македонската филхармонија, па и за тоа колку е релевантен хибридот меѓу концерт на уметничка и концерт на духовна музика итн. Како и да е, вистинскиот одговор на овие прашања, сепак, ќе го дадат експертите. (Т.И.)


Статијата е прочитана 786 пати.

Испрати коментарПремиера на „Генетика на кучињата“
„Хамлет машина“ и „Човек во ходникот“ на „Танц-фест“
Почина креаторот на „Порше 911“
„Црно енд бело Србија“ во МСУ
Промоција на „Сите тие краеви“
Драгана Мирковиќ донираше 5.000 евра на фондацијата „Тоше Проески“
Овации за холандските танчари на „Танц фест“
Кумановскиот бенд СИЗ во живо на Стотројка
Хју Грант ја прекинува актерската кариера
Вечерва голем Велигденски концерт
Кемал Монтено мора на трансплатација на бубрег
Транссексуалка вратена во изборот мис на Канада
(ФОТО) „Џез и мода“ во амбасадата на САД
Ќе добијам уште еден автомобил
Пронајден најстариот жичан инструмент
Денеска сончево и потопло време
Модниот викенд стана модна недела
„Џек и Џил“ убедливо најнаграден филм со Златни малини
Среќни вести од трите дневни весници за кумановци
Американец доби 640 милиони долари на лотарија!
Пуштена во продажба монографијата „30 години Скопски џез фестивал“
Уметнички дела со моторна пила
Почнува летниот возен ред на жичницата „Милениумски крст“
На „Новинарите пеат“ ќе настапат 15 новинари
Времето денеска- Облачно и дождливо
Шпанските проститутки им го ускратуваат сексот на банкарите
Отворен новиот трговски центар на Mr.Bricolage во Скопје
Марко Коловски и Питер Шепард добитници на наградите на СОКОМ
Наградата „Роман на годината“ врачена на Снежана Младеновска-Ангелков
После 30 години игри на среќа, конечно добив автомобил
Џејн Фонда ќе ја глуми Ненси Реган
Скандинавците пијат нездраво
Аукција на дела од Малиот битолски Монмартр
Денеска свечено ќе биде врачена наградата „Роман на годината“demokrat, 07.04.2012 01:00:52
Како и да е, вистинскиот одговор на овие прашања, сепак, ќе го дадат експертите. Jas mislev deka avtorkata na tesktov e ekspert pa ovie odgovori gi ocekuvav od nea.
natalija, 07.04.2012 09:02:23
Blagodaram na avtorkata na tekstot sto otvora seriozni prasanja za debata, osobeno poradi nedostatokot od javno govorenje za mnogute nejasni i nedokarj objaneti situacii vo kulturata na nasava zemja. Ovoj koncert imase dobra zamisla no ne sum sigurna kolku nacinot na negovata realizacija i involviranite umetnici soodvetno si ja zavrsija rabotata.
marko, 07.04.2012 10:29:00
Sepak, treba da se izjasnat vizantolozite i teolozite, tie treba da kazat cumu vakov koncert na sred posti, i dali voopsto treba da se obrabotuva crkovnata muzika na vakov nacin. toa bese edno obicno defile.
patriot, 07.04.2012 14:42:34
Одлична опсервација на вашата критичарка,тоа беше добар обид да се покријат потрошените сретства за нешто несоодветно,што за некој беше со дебел со хонорар,за некој хуманитарно,бидејки е јасно какво е Византиското пеење.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 8°C

Делумно облачно

Недела
Обилни врнежи
Макс: 18°C, Мин: 1°C

Понеделник
Мешавина од дожд и снег
Макс: 11°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |