Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
25.12.2012, 12:47
Кире Лазаров од утре во ПоречКапитенот ќе ја предводи репрезентацијата во тест-мечот в петок со „бронзената“ Саудиска Арабија од азискиот шампионат

Капитенот Кирил Лазаров утре треба да им се приклучи на подготовките на македонската ракометна репрезентација во Пореч. Минатиот викенд на најдобриот македонски ракометар му завршија обврските спрема Атлетико Мадрид, со кој играше на завршниот турнир од АСОБАЛ-купот во Виго.

Од 20 играчи што селекторот Звонко Шундовски ги повика за десетдневниот тренинг-камп во хрватскиот приморски град нема да се појави само голманот на Гумерзбах, Борко Ристовски. Него утревечер го очекува првенствениот дуел со Минден од германската Бундес-лига, а има проблеми и со коленото, па на соиграчите од националниот тим ќе им се придружи на повторниот собир на 2 јануари во Скопје.

Избраниците на Шундовски в петок од 18 ч. во Пореч ќе го одиграат првиот контролен натпревар во рамките на финалната фаза од подготовките за претстојното Светско првенство што ќе се одржи од 11 до 27 јануари во Шпанија. Противник ќе им биде Саудиска Арабија, која исто така ќе учествува на мундијалот, за што се избори со освојувањето на третото место на азискиот шампионат во февруари годинава, на кои беше домаќин и каде што во малото финале ја совлада Јапонија со 24:20. Селектор на Саудијците е хрватскиот ракометен стручњак Ненад Кљаиќ.

Македонија токму против Саудиска Арабија ја оствари својата прва победа на светските шампионати, кога во своето деби во Египет 1999 славеше со 28:21. Двете селекции се сретнаа и на „Жолтиот куп“ во швајцарски Винтертур пред три години и тогаш Македонија победи со 29:28.

Македонија на СП ќе игра во групата Б во Севилја заедно со Чиле, со Катар, со Исланд, со Русија и со Данска по тој редослед, а Саудиска Арабија во групата Ц за противници ги има Србија, Полска, Јужна Кореја, Белорусија и Словенија. (Р.Д.)

Статијата е прочитана 716 пати.


Испрати коментарРоналдо и Мурињо во Манчестер јунајтед?!
Саудиска проверка за сениорите
(ФОТО) Ибраими и Стјепановиќ горди на признанијата
Антиќ добар, Олимпијакос поразен
Липи не доаѓа во Реал Мадрид
Челзи со долгорочен договор за Бенитез
Клиперси со 15.победа во серија
Година во знакот на Тодор Гечевски
Ѓаволски тешка победа на Јунајтед
Ибрахимовиќ повторно најдобар во Шведска
Попов се повреди на мечот со КПР
Ибраими македонски фудбалер на годината
Фетел спортист на годината во Европа
Шарлот го претрпе 16.пораз по ред
УЕФА ги обжали своите казни за Србија и Англија
Надал не игра ни во Абу Даби
Тестови со Грција и со Шпанија пред Евробаскет
Челзи се откажа од Фалкао и се сврте кон Вилја
Роналдо за 145 милиони евра во Манчестер јунајтед?
Хорнер го фали „херојскиот дух“ на Ред бул
Мајами божикно разиграни
Илиевски на местото на Бабунски?
Реал бара голман за следната сезона?
Снајдер ги договори личните услови со Тотенхем
На Кубица му недостасува Формула 1
Леброн се прости од забивањето
Надал не очекува да биде фит пред март
Лион и ПСЖ со по три гола до нови три бода
Новицки се врати, Далас декласиран
Челзи ја потопи Астон Вила
Фергусон
Гечевски со тројка му пресуди на Широки
Хунтлер останува во Шалке
Пораз на Металург од Подравка
Лазаров остана без трофејот, моќна Барса
Кожуф е лидер на полусезоната
Попов асистираше за триумф на ВБА
Фернандез за посилен Вардар
Хекинг преминува во Волфсбург
Неш се врати за победа на Лејкерси
Уште една победа на Лацио за второ место во Серија А
Втор пораз на Њујорк на домашен терен
И Андреева објави повлекување
Виланова успешно опериран
Ферари го претпочита Фетел пред Хамилтон
Червар трогнат со македонскиот пасош
Заврши победничката серија на Оклахома Сити
(ФОТО) Цибона „расчистена“, на ред е Широки
Барселона ќе го чека Виланова
Задар го доби „трилерот“ со Партизан
Пандев и Наполи против Плзен
Клиперси го потврдија рекордот, Тандерси незапириливи
Реал Мадрид против Манчестер јунајтед!
Стојановиќ поуспешен од Пандев
Македонија официјално на 81. место
МЗТ со стапица за гладните „волци“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -2°C

Делумно облачно

Недела
Сончево
Макс: 6°C, Мин: -4°C

Понеделник
Сончево
Макс: 6°C, Мин: -4°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (39)
Зошто Јованка бараше масерка.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Интервју - Нема да дозволиме насилство врз медиумите
Во Собранието се прекрши домашното и меѓународното законодавство. Практично, се случи цензура, бидејќи некој реши да им ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |