Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
02.11.2012, 10:20
Орав: Никој нема гаранции што ќе се случи во декемвриГрција направи еден чекор, сега вашата Влада треба да одговори на меморандумот и тоа што е можно побрзо, изјави Аиво Орав, амбасадор на Европската Унија во Македонија.

- Важно е да се продолжи. Има чекор направен од Грција и вашата Влада мора да одговори сега. Грција е наша земја членка и ние се надеваме дека вашата Влада ќе одговори на овој предлог и тоа што е можно побрзо – секако кога се подготвени за тоа. Предлози како тој бараат време за да се разгледаат колку што е можно повеќе, вели евроамабасадорот во интервју за порталот еВести.

За тоа кое е мислењето на Орав за напредокот на земјата во последната година, тој вели дека овој извештај за напредокот беше навистина за напредок, бидејќи многу работи тргнаа.

- Имаше и слушнав и многу критики од некои луѓе дека има и многу предизвици нотирани во извештајот и да, тое е точно. Но ако не е така, и ако нема доза на критики и наведени предизвици тогаш земјата треба да ги почне преговорите утре. Но, секако земјата не е подготвена да ги почне преговорите утре. Земјата има уште пред да ги почне преговорите и мислам дека извештајот покажува дека има добра можност за отворање на тој процес. Таква препорака даде и Комисијата, но останува на Советот на земјите членки, да одлучат дали е вистинско време за старт на преговори или нешто друго треба да се стори, рече евроамбасадорот.

Сега не може да каже колку е реално Советот на ЕУ да одобри датум за преговори за Македонија.

- Не можам да кажам ништо сега. Многу луѓе од Европската унија работат на ова многу напорно, посветени се и луѓе од Комисијата, а земји членки. Што ќе се случи во декември навистина не знам, вели тој.

На прашањето дали можност за Македонија е преговори без решение за името со услов тоа прашање да се затвори во рана фаза од преговорите вели дека ако се чита препораката на овој начин секако и се уште значи дека решавањето на проблемот со името е главниот услов.

- Но, решение мора да има и тоа што е можно побрзо, уште денес. Предлогот од Комисијата да се почнат преговори значи тој процес и процесот за решавање на името да се водат паралелно, но името да се затвори во рана фаза. Ова е можност за земјата иако оваа одлука не е одобрена од земјите членки сеуште. Она што е важно е да се продолжи со реформите и да се посвети што е можно поголемо внимание на градење добрососедски односи. Тоа е голем предизвик за Владата во овој момент.

За тоа дека Грција се уште не реагирала на овој предлог, Орав вели дека не значи дека ако некој политичар или официјален пртставник ��е кажал нешто на прес-конференција дека не се случува ништо. - И Грција работи напорно, додава тој.

Многу е важно, истакнува евроамбасадорот, да продолжат реформите. - Што и да се случи во декември, реформскиот процес мора да продолжи. Тоа е во интерес на вашата земја, на сите граѓани. Ако успеете да го хармонизирате законодавството со тоа на Европската Унија, тоа значи дека еден ден кога ќе ги почнете преговорите ќе биде многу полесно земјата да продолжи. Ако е се завршено може да отворите преговори во една област наутро и да ги затворите навечер. Разбирливо е дека на политичарите им е тешко да ги составуваат тие извештаи, но работата мора да се заврши, изјави Орав.

За тоа како гледа на политичката атмосфера во Македонија, евроамбасадорот вели дека не сака да шпекулира за тоа што ќе се случи, но оти Охридскиот рамковен договор е клучен за да се одржи стабилноста и ние следиме како се имплементира овој документ.Статијата е прочитана 1120 пати.

Испрати коментарБугарија не ја поддржува по секоја цена Македонија кон НАТО и ЕУ
Контрапротестанти се обиделе да го растурат протестот на АМАН
„Коалиција за живот“ ја буди свеста за наталитетот во Македонија
Населбата Карпош 3 доби нов плоштад со фонтана
Владата го утврди Предлог буџетот за 2013 година
Разведени лезбејки делат имот во Македонија
Клинтон до Иванов - Сите сакаат да ве видат во НАТО
Македонска државјанка во Швајцарија осудена на 32 месеци затвор
Бројот на жртвите од „Сенди“ се искачи на 106
И Обама и Ромни најавуваат победа во пресрет на изборите
Попоски до Младенов - Можеме да градиме добрососедски односи
Атина го чека одговорот
Големата полутопка се удомува над Собранието
Бунтовници масакрирале сириски војници
Познати добитниците на наградата „13 Ноември“
(ФОТО) ДУИ ја обвини ВМРО-ДПМНЕ за диктатура
Наскоро паричниците ќе ги замениме со мобилни
Во „Микросам“ врвни експерти по роботика и композити
Убиецот од „Биг Фиш“ останува во притвор
(ФОТО) Итна медицинска помош доби 69 нови возила
Златна зора како граничари на преминот Дојран
Независна Шкотска автоматски ќе стане членка на ЕУ
(ФОТО) Њујорк се соочува со недостиг на гориво и храна
Владата со нови мерки за развој на бањскиот туризам
Новиот Буџет нема да биде поголем од годинешниот
Писмо со сочуство од Иванов до Обама за настраданите во ураганот Сенди
Mетеоролозите најавуваат нова бура во САД
Грчкиот новинар ослободен од обвинувањата
Амандманите за Законот за бранители пред Комисијата за труд
Не помина интерпелацијата за претседателот на РКЕ
Реконструиран паркингот спроти „Нова Македонија“
„Мојот ум не размислува за перење пари“
Преку кампањи ќе се учат како да препознаваат депресија
Опозицијата ја обвини Регулаторна за нетранспарентна работа
Почна електронското полагање на возачки испит
Потврдена затворската казна за Панде Лазаров
Министерот барал списоци на лекарите штрајкувачи?
Амандманите на Законот за бранители доставени до пратениците
Иванов до Плевнелиев - Сакаме да разговораме за иднината
Битолчанец собра печурка за Гинис
Пожар во фабриката на тутунскиот бос Бајруш Сејдиу
Јавниот сектор ќе стави рака врз граѓанскиот
Обвинувањата на Софија за добрососедските односи се нереални
Попоски - Подготвен одговорот на грчкиот Меморандум
Мобилни шалтери за даночни услуги
Храбар старец избрка разбојници
Февруарските пензии „подебели“ за 550 денари за сите пензионери
Николиќ - Време е за решение за Косово
Изгубен клуч што отвора 180 ќелии во белгиски затвор
Хилари Клинтон допатува во Тирана
Четири лица повредени при престрелка на Универзитетот на Ју��на Калифорнија
Убиство на Ноќта на вештерките во Тетово
Бесплатни прегледи во Систина Офталмологија
Уште еден новинар уапсен во Грција за тајни сметки
Собранието ќе расправа за интерпелација на претседателот на РКЕ
Стартува примената на електронската здравствена картичка
(ФОТО) Најмалку десет загинати во експлозијата во Ријад
Бројот на жртви од Сенди се искачи на 74
Филе како „ѕид за плачење“ за Софија
Клинтон се сети на Стенковец, не и на Македонија
Папандреу избркан од ресторан во Берлин

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 7°C

Ведро

Сабота
Делумно облачно
Макс: 19°C, Мин: 6°C

Недела
Делумно облачно
Макс: 20°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (42)
Титовата шлаканица ја открива тајната. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Кога Менхетен се врати во камена доба
По најмногу еден ден без греење и струја, без вода за туширање и да се пушти вода во тоалетот, Њујорк не е воопшто забав...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |