Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
28.12.2012, 16:04
Тачи однапред знаел за настаните во СобраниетоЛидерот на ДПА пред еден месец го информирал меѓународниот фактор за своите сознанија, но му било сугерирано да не биде дел од случувањата

Тетово - Лидерот на Демократската партија на Албанците, Мендух Тачи, однапред знаел дека ќе има случувања во Собранието. „Уште пред еден месец ги поседував сите информации дека ќе се случи инцидент во Собранието. Меѓутоа, информирајќи го меѓународниот фактор во земјава за моето сознание, ми беше сугерирано да не бидеме дел од тие случувања“.

Ова денеска го рече лидерот на ДПА, Мендух Тачи, одговарајќи на новинарско прашање каков е ставот на неговата партија во врска со настаните во парламентот и надвор од него и одлуката ДПА да присуствува на седницата на која се носеше буџетот.
Во своето предновогодишно обраќање пред раководството на партијата, Тачи уште еднаш потенцираше дека во Македонија нема проблеми со граѓанските, туку со етничките права.

„Во Македонија живеат 35 отсто Албанци, а со буџетот им се доделува само 2 отсто. Охридскиот договор повеќе не постои и никој веќе не го споменува. Сметаме дека е неминовно да има нов договор“, рече првиот човек на ДПА, кој смета дека во Македонија ќе се случат вонредни парламентарни избори и тоа во текот на првите шест месеци од наредната година.

За Тачи е апсурдно Македонија да се надева на брзо решавање на проблемите за влез во ЕУ откако од Чикаго ја доби прва шлаканица, а потоа и од последната средба на министерско ниво. „Сега проблем претставува и Бугарија. Оттаму, чист апсурд е да очекуваме поволни вести за интеграциите“, смета Мендух Тачи. (Г.Е.)

Статијата е прочитана 5054 пати.


Испрати коментарСветот во 2012 година кога не се оствари пророштвото на Маите
Сите по список - Кои беа вредни, а кои дремливи
Политиката да ја остави економијата да дише
Кризата е длабока, перспективите мрачни
Година на секој против секого
Велешанец се спасил бегајќи од автомобил заглавен на пруга
Хашим Тачи најави дека нема да се кандидира за премиер
Во кого се колнат македонските политичари
Поповска - Вистината ќе излезе на виделина
(ИНТЕРВЈУ) Ниту оваа ниту претходните влади не сакаат совет
Банките малку послабо отпорни, но профитабилни
Добитници и губитници во 2012
Мукаетов - Не' чека тешка година, но остануваме оптимисти
Во политиката имавме сцени слични на „К-15“ и „Монти пајтон“
Црвенковски - 2013 да биде победничка
Бреговиќ ќе му свири на Путин за Нова година
Богата програма за дочекот на новата 2013 година на плоштадот „Македонија“
Во Тетово и Гостивар одземени над 12 илјади петарди
Момче претепано и застрелано во дискотека во Тетово
Деветнаесет загинати во бомбашки напад во Пакистан
(ФОТО) Четворица загинати во авионска несреќа во Русија
Жената која турна човек во метрото во Њујорк нападнала од верска омраза
Ердоган - Изминатава година беше успешна за Турција
Ѕинго пак на чело на СПМ
(ФОТО) Вооружен грабеж на златара среде бел ден во Кавадарци
(ФОТО) Протест на опозицијата пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ
Даниел Сервер
ВМРО-ДПМНЕ - Задолжувањата помали отколку во времето на СДСМ
Во пет верижни сообраќајки - 11 повредени
Делницата Катланово - Велес повторно во употреба
Николиќ пак нуди посредништво меѓу Атина и Скопје
Наградени десет научници на УКИМ
СДСМ обвинува за ново задолжување на државата
Штипски полицаец пронајден мртов
Димитар Башески излезе од ДПМ, но и ДПМ го поддржа ЗНМ
„Тинекс“ вложи 17,5 милиони денари за развојни проекти
„Телеком“ ќе подели над 350 топли оброци во шест народни кујни
Заштитен сведок на судењето на Љубе Бошкоски
Башким Бесими поднесе оставка
Прогласени најдобриот пожарникар, полицаец и крводарител
Собранието го донесе законот за задолжување кај Светска банка
Седете дома и не отворајте прозорци, надвор е презагадено
Нови 157 припадници на АРМ ќе заминат за Авганистан
„Окта“ подари зимска облека за повеќе од 300 деца
ДС ќе иницира формирање парламентарна комисија за случувањата во Собранието
ОМД го зголеми својот тим во САД
Филе - Претстојната пролет одлучувачка за Македонија
Конфискација на нелегалниот имот на Иснифарис Џемаили
Косовците уплашени од радикалниот исламизам
Ромпуј - Камерон ја загрозува иднината на ЕУ
Маглата го отежнува авиосообраќајот на скопскиот аеродром
(ВИДЕО) Новинарите го исвиркаа Трајко Вељаноски
Комерцијална банка ја продаде старата зграда и се сели во новаmene, 28.12.2012 18:01:47
Taci ti celosno gi pobrka rabotive ;) kako gi racunase procentive ziti se, po matematikata na Amdi Bajram li? Ili dodade 18% cisto da ispocituvas dodadena vrednost, onaka budzetski i sekako bona fide ;) Ne bi mi precele albancite voopsto ni koga bi bile 53 %, naprotiv, imam mnogu dobri prijateli megju niv, no za sreka tie se megju onie retkite intelektualci (ne samo megju albancite, tuku i megju makedoncite), koi se distanciraat od provokatori kako tebe i na tebe slicni!
Torbesh, 28.12.2012 19:10:22
Od kade sega izlegoa 35% a gi nema ni 20% realno, ovoj si gi prisvoil site malcinstva vo Makedonija i Srbite i Boshnjacite i Romite pa i samite Makedonci muslimani gi racuna za albanci, da mu kazam ja na coekov deka od Mavrovo pa se do Debar po gornorekanskiot kraj i po Radika nema ni eden Albanec ili siptar site se Makedonci muslimani a tie gi racunaat za albanci.
viki, 28.12.2012 19:22:01
Ohoho! Mozebi ste i 45%, a ne 35%. Koj znae?! Uste malku pa Makedoncite ke bidat malcinstvo vo svojata drzava. Alal da vi e bogami!
pile, 28.12.2012 19:52:56
Kolku Albanci zjiveat vo Republika Makedonija ke zboruvame koga ke bide sproveden regularen popis na naselenieto i nema regularni izbori bez prethodno regularen popis.Vo odnos na ramkovnata spogodba, koj velite deka nikoj ne go spomenuva Vasiot odnos e ist kako odnosot na sosedna Grcija i Gruevski vo odnos na VS od 1995 godina,odnosno gi koristite blagodetite od spogodbata,ramkovno vrabotuvanje upotreba na jazikot na lokalno nivo,isto kako Grcija,najprivelegiran ekonomski partner,sonceto od Vergina ne se vee,nema teritorijalni pretenzii R.M.a koga treba da se isporacaat rezultati,evrointegracii katastrofa,pravna drzjava fijasko resori koi gi vodat albancite isto kako sosedna Grcija,nepocituvanje na VS i dokazjano veto vo Bukurest.Na kogo mu pomagate G-dine Taci, so vasiot momentalen odnos na Gruevski ili na Albanskiot gragjanin,mislite deka vakva oceneta demokratija od megjunarodnite institucii bara albanskiot gragjanin vo R.Makedonija.A jas znam deka so vakvite kvazi patriotski polit
Nata, 28.12.2012 20:21:03
Ajde stignaa do 35 %, zatoa ne sakaa da ima popis za da ne se vidi deka gi ima mnogu.HAhahaahahah, id...
taci dobro usite gi izmil da slusa..., 28.12.2012 22:05:49
Ako medunaroden faktor mu pridava vaznost na ovoj kameleon togas neznam navistina sto kriterij ima toj faktor..?? E bas da znam vo koja kancelarija mu sepnaa na uvce ti da si bides dostoen na kamelenska politika vo tie vodi najlesno se pliva...uste nesto kolku sme i koi sme samo edna tipka na kompjuter vo MVR so izdadeni licni karti se gleda sto sme samo ako sakas ...!!!
mimilaso, 29.12.2012 00:41:01
A bre GosTaci ubavo ke bese da kazes nesto sto ne znaevme pa ke videvme deka si pameten ama ti si znael za neredite vo sobranieto pred masec dena , pa kako nema da znaese koga si del od scenaristite

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 6°C

Ведро

Понеделник
Сончево
Макс: 6°C, Мин: -4°C

Вторник
Сончево
Макс: 6°C, Мин: -3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (40)
Љубомората е посилна од љубовта.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Времеплов на оптимистот
Кога луѓето се навистина оспособени, тие ќе почнат да ја користат дигиталната технологија за да воведат промени во свое ...
Ексклузивно - Готвам, значи постојам и сум сакана
Хрватката Ана Угарковиќ, авторка на готвачкото ТВ-шоу „Кај Ана“, е естет со префинет вкус за храна...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Новогодишен прилог |