Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
28.12.2012, 11:53

Конфискација на нелегалниот имот на Иснифарис Џемаили

Десет стана во вкупна површина од 910 метри квадратни и деловен простор со површина од 62 метри квадратни, кои се лоцирани во Скопје, ќе му бидат конфискувани на Иснифарис Џемаили врз основа на судска пресуда.

Владата на Република Македонија по седум години посветена работа на случајот „Бачило“ успеа да ја докаже правдата и да започне постапка за да ги одземе нелегално стекнатите имоти од Иснифарис Џемаили.

- По правосилната судска пресуда, со која се констатира дека тој ја има оштетено државата за 44 милиони денари, и пресудената затворска казна, Џемаили со правни маневри целокупниот свој имот го имаше ставено под хипотеки кај други лица преку потпишување фиктивни договори за заем, со цел да не може да му биде одземен, изјави на денешната прес-конференција портпаролот на Владата, Александар Ѓорѓиев.

Владата преку Државното правобранителство успеа во судска постапка да докаже дека Џемаили го попречувал правото и оти со нелегални активности се обидел да ја изигра правдата.

Владиниот портпарол истакна дека Апелацискиот суд со правосилна судска пресуда, потврдувајќи ја претходната пресуда на Основниот суд, пресуди дека договорите за заем кои Иснифарис Џемаили ги склучувал фиктивно за заштита на имотот и хипотеките на имотот кои биле воспоставени со тие договори се ништовни, со што се создадоа можности државата да го конфискува неговиот имот.

- Врз основа на судската пресуда, Агенцијата за управување со конфискуван имот ќе конфискува станбен простор во кој се содржат 10 стана, сите лоцирани во една нова зграда во Скопје со вкупна површина од 910 метри квадратни, како и деловен простор со површина од 62 метри квадратни исто така во Скопје. Апроксимативно пресметаната вредност на вкупниот имот кој ќе биде конфискуван е над 1 милион евра, нагласи Ѓорѓиев.

Постапката за конфискација е започната, рече портпаролот и додаде дека по нејзино завршување овие 10 стана и деловниот простор ќе бидат дадени на продажба, а средствата од продажбата ќе одат во Буџетот за потребите на граѓаните.

Ѓорѓиев информира дека Владата донесе одлука да се продадат претходно конфискуваните акции од фирмата „Југоопрема“, кои беа конфискувани од Миодраг Марковиќ.

- Се работи за 13.544 акции, кои претставуваат 43,64 отсто од основната главница на „Југоопрема“. Продавањето на овие акции ќе се врши на јавна берзанска аукција, по принципот продажба се или ништо, односно или сите акции или ниту една, при што номиналната вредност на една акција ќе биде 50 евра, или за вкупниот број акции цената е определена на околу 700.000 евра, појасни владиниот портпарол.

„Југоопрема“ е компанија која работи, се занимава со издавање деловен простор и има во посед деловен простор, што создава претпоставка дека потенцијалниот купувач на акциите ќе може да оствари зара��отувачка.

Средствата од продажбата на акциите, како што додаде, одат во Буџет за потребите на граѓаните.

Владиниот портпарол додаде дека законите важат за сите, а Владата и понатаму ќе продолжи со бескомпромисната борба против криминалот и корупцијата.


Статијата е прочитана 3670 пати.


Испрати комента��Светот во 2012 година кога не се оствари пророштвото на Маите
Сите по список - Кои беа вредни, а кои дремливи
Политиката да ја остави економијата да дише
Кризата е длабока, перспективите мрачни
Година на секој против секого
Велешанец се спасил бегајќи од автомобил заглавен на пруга
Хашим Тачи најави дека нема да се кандидира за премиер
Во кого се колнат македонските политичари
Поповска - Вистината ќе излезе на виделина
(ИНТЕРВЈУ) Ниту оваа ниту претходните влади не сакаат совет
Банките малку послабо отпорни, но профитабилни
Добитници и губитници во 2012
Мукаетов - Не' чека тешка година, но остануваме оптимисти
Во политиката имавме сцени слични на „К-15“ и „Монти пајтон“
Црвенковски - 2013 да биде победничка
Бреговиќ ќе му свири на Путин за Нова година
Богата програма за дочекот на новата 2013 година на плоштадот „Македонија“
Во Тетово и Гостивар одземени над 12 илјади петарди
Момче претепано и застрелано во дискотека во Тетово
Деветнаесет загинати во бомбашки напад во Пакистан
(ФОТО) Четворица загинати во авионска несреќа во Русија
Жената која турна човек во метрото во Њујорк нападнала од верска омраза
Ердоган - Изминатава година беше успешна за Турција
Ѕинго пак на чело на СПМ
(ФОТО) Вооружен грабеж на златара среде бел ден во Кавадарци
(ФОТО) Протест на опозицијата пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ
Даниел Сервер
ВМРО-ДПМНЕ - Задолжувањата помали отколку во времето на СДСМ
Тачи однапред знаел за настаните во Собранието
Во пет верижни сообраќајки - 11 повредени
Делницата Катланово - Велес повторно во употреба
Николиќ пак нуди посредништво меѓу Атина и Скопје
Наградени десет научници на УКИМ
СДСМ обвинува за ново задолжување на државата
Штипски полицаец пронајден мртов
Димитар Башески излезе од ДПМ, но и ДПМ го поддржа ЗНМ
„Тинекс“ вложи 17,5 милиони денари за развојни проекти
„Телеком“ ќе подели над 350 топли оброци во шест народни кујни
Заштитен сведок на судењето на Љубе Бошкоски
Башким Бесими поднесе оставка
Прогласени најдобриот пожарникар, полицаец и крводарител
Собранието го донесе законот за задолжување кај Светска банка
Седете дома и не отворајте прозорци, надвор е презагадено
Нови 157 припадници на АРМ ќе заминат за Авганистан
„Окта“ подари зимска облека за повеќе од 300 деца
ДС ќе иницира формирање парламентарна комисија за случувањата во Собранието
ОМД го зголеми својот тим во САД
Филе - Претстојната пролет одлучувачка за Македонија
Косовците уплашени од радикалниот исламизам
Ромпуј - Камерон ја загрозува иднината на ЕУ
Маглата го отежнува авиосообраќајот на скопскиот аеродром
(ВИДЕО) Новинарите го исвиркаа Трајко Вељаноски
Комерцијална банка ја продаде старата зграда и се сели во новаvane, 28.12.2012 13:34:53
Da prasam.A, koga kje bide konfiskuvan imotot na pretenikot amdi Bajram.toj seuste po sudska presuda gi nema vrateno parite od krazbata na #Makedonka za sto lezese i zatvor
ФЕЛИКС, 28.12.2012 18:56:42
Сосема кратко,концизно и прецизно прашање,на кое верувам ќе ми се одговори ако се сака.Па така прашањето гласи,,кога тоа прочуениот овчар стекна ваков имот вреден над милион евриќи,кој тоа беше тогаш власт и по налог на чија влада се направи баснословна исплата за три Пегаза,десетици волнени суштества,и друга ситна живина,,.Може одговор единствен а може по делови од прашањето.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 6°C

Ведро

Понеделник
Сончево
Макс: 6°C, Мин: -4°C

Вторник
Сончево
Макс: 6°C, Мин: -3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (40)
Љубомората е посилна од љубовта.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Времеплов на оптимистот
Кога луѓето се навистина оспособени, тие ќе почнат да ја користат дигиталната технологија за да воведат промени во свое ...
Ексклузивно - Готвам, значи постојам и сум сакана
Хрватката Ана Угарковиќ, авторка на готвачкото ТВ-шоу „Кај Ана“, е естет со префинет вкус за храна...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Новогодишен прилог |