Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
08.08.2012, 15:27

Се бара консултант за пругата Бељаковци - Крива Паланка

Консултантот ќе треба да проектира 12 нови мостови, 4 нови тунели, 33 километри отворена пруга и 7,5 километри станичен колосек

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) бара консултант за изградба на железничката пруга од Бељаковци до Крива Паланка. За таа цел веќе е објавен тендер за избор на меѓународна консултанска компанија која би им помогнала на „МЖ – Инфраструктура“ во изработката на детален проект за железничката делница и во подготовката на тендерската документација со која би се избрал најповолен понудувач за изградба на овој сегмент од железничкиот Коридор 8. Како што информираа вчера од Министерството за транспорт и врски, покрај во изработката на овие документи, консултантската куќа треба да го поддржи јавното претпријатие во целокупниот процес за донесување одлука која градежна компанија ќе ги изведува активностите на терен.

Консултантот ќе треба да проектира 12 нови мостови, 4 нови тунели, 33 километри отворена пруга и 7,5 километри станичен колосек, но и да ја провери моменталната состојба, да ги модернизира и надгради конструкциите за 25 мостови и 10 тунели кои се веќе делумно изградени.

Се планира овие активности да започнат во февруари 2013 година и да траат две години, при што за оваа намена веќе се обезбедени финансиски средства во висина од 2,7 милиони евра. Крајниот рок за доставување на понудите од заинтересираните субјекти е 7 септември.

Предвидените средства од ЕБОР за реализацијата на овој проект изнесуваат 50,5 милиони евра и истиот опфаќа реконструкција и изградба на веќе изградената инфраструктура и за целосно довршување на делницата од Бељаковце до Крива Паланка, што претставува секција од источниот дел на транс-европскиот Коридор 8 во Република Македонија. Се очекува проектот да биде кофинансиран и од страна на Европската инвестициска банка. За реализација на овој проект, Владата преку финансискиот инструмент „Вестерн Балкан инвестмент фрејмворк“ обезбеди грант, односно неповратни средства во висина од 5,2 милиони евра. Од овие средства 2,5 милиони евра се' за вршење надзор на изградбата делницата Куманово - Бељаковце и 2,7 милиони евра се обезбедени за ангажирање на консултанти за изработка на основните проекти и тендерската документација за втората делница од Бељаковце до Крива Паланка. Според првично утврдената динамика, најавуваат од транспорт, изградбата на делницата треба да започне во 2015 година и да заврши во рок од 5 години. (Ек.Р.)


Статијата е прочитана 656 пати.

Испрати коментар„Дискретна помош“ од ЕЦБ за Грција
Се' уште активни неколку пожари во Македонија
Намалена градежната активност во странство
(ФОТО) И Питу Гули дојава во Жена парк
Арбен Џафери во критична состојба
Италијанските семејства живеат од своите заштеди
Македонски телеком и натаму лидер на пазарот
АЕК распиша тендери за 4G и за избор на дигитален оператор
Скулптура на Тоше Проески поставена на „Мостот на уметноста“
Партнерите во грчката влада не можат да се договорат за мерките за штедење
Се урна дел од Кинескиот ѕид
Шест активни пожари во Македонија
Македонија во зелена фаза
Пожарот кај ОКТА изгаснат, активни уште четири
Крај на набљудуваната независност на Косово според планот
Пожар во близина на рафинеријата ОКТА
Јорданскиот крал стравува од распад на Сирија
Во комбе-канцеларии ќе се аплицира за субвенции
Тројца нови членови во македонската група во Конгресот на САД
Cе формира национално тело за справување со компјутерски инциденти
Пирана уловена во реката Марица
Одбележани 11 години од загинувањето на армиските резервисти кај Карпалак
Загина параглајдерист од Виница
„Убиениот“ руски генерал се сретна со новинари во Москва
Бесплатни прегледи за дијабетичари во Систина офталмологија
Сириски бунтовници тврдат дека убиле руски генерал
Единаесет години од загинувањето на армиските резервисти кај Карпалак
Локализиран пожарот кај аеродромот Стенковец
Во Македонија и денеска тропски температури
Приврзаници на „Златна зора“ нападнаа полициско возило во кое имало имало имигрант
Над 1,5 милиони Кинези евакуирани пред налетот на тајфунот Хајкуј
Пет активни пожари во Македонија
Издадени 24 решенија за забрана за работа
Гори депонијата во Тетово
Сарчиево повторно со Гинисов рекорд
Економската состојба на фирмите понеповолна од лани
Шкотскиот парламент нема право да свика референдум за независност
Две третини од граѓаните не и' веруваат на Владата
(Обновено) Активни неколку пожари во Македонија
Црногорските хотели стануваат „геј-френдли“
Грант од холандската Влада за реконструкција на родилиштата
Трошоците за живот пониски за 0,9 отсто
„Повардарие“ почна да го доплаќа ланското грозје
(ФОТО) Положени венци пред споменикот на загинатите припадници на АРМ од 2001
Се влошува ситуацијата во Алепо
Пожари во скопските села Света Петка и Брест
Сарчиево подготвено за Гинисовото гравче
Потребна е политичка волја за ��ешение на името
Неуспешно лансирање на два сателити од Бајконур
Да се избегнува работа на отворено од 11 до 17 часот
Македонија во портокалова фаза
Напаѓачот од Милвоки е поранешен војник во американската армија
Во јуни намалени откупот и продажбата на земјоделските производи
(ФОТО) Mинистерот за одбрана и началникот на ГШ на изложбата на АРМ
Прекината потрагата по удавеното момче во „Мавровица“
Првпат интервентна кардиологија во Битола„УТР��НСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 26°C

Делумно облачно

Четврток
Делумно облачно
Макс: 34°C, Мин: 17°C

Петок
Локални грмотевици
Макс: 32°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Болт без конкуренција
Јамајканецот влезе во историјата на Олимписките игри како првиот атлетичар кој успеал да го одбрани златниот медал во тр...
Три златни медали за Американците на атлетските натпревари
Американците синоќа на атлетските натпревари на три од четирите финални дисциплини освоија златни медали...
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 12.ден
По дванаесеттиот натпреварувачки ден 76. држави имаат освоено медали...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |