Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
08.11.2012, 14:36
Клиперси први ги стопираа СпарсиСан Антонио поразен со 106:86, четврти пораз на Лејкерси

Богатата НБА-вечер донесе добра и лоша вест за екипите од Лос Анџелес. Во првата категорија се Клиперси кои им го нанесоа првиот пораз на Сан Антонио сезонава, а додека Лејкерски паднаа на скор 1-4 откако на гости кај Јута беа поразени. Спарси го доживеаја првиот пораз сезонава, а за тоа се заслужни Клиперси кои беа подобри со убедливи 106:84 за еден вид реванш за „чистката“ во втората рудна на плеј-офот минатата сезона. Во центарот на вниманието беа Блејк Грифин со 22 поена и десет скока, како и Деандре Џордан со 20 поени и 11 скока.

Подолгата клупа б��ше клучна за триумфот на домашниот тим, дури седуммина кошаркари во таборот на клиперси имаа двоцифрен број на поени, но ова не е единствената предност на тимот од Лос Анџелес тој беше помоќен и во скоковите 46:29. Клучна за победата беше третата четвртина во која клиперси имаа двоцифрена позитива од 14 поени разлика, а колку гостинскиот тим беше очаен говори фактот дека Дени Грин со 12 поени беше најефикасен во редовите на спарси.

Радоста во таборот на „езерџиите“ не траеше долго, Коби Брајант и неговите соиграчи паднаа на гостувањето кај Јута Џез (95:86). Најзаслужен за четвртиот пораз на Лејкерси беше Ал Џеферсон, кој постигна 18 поени и десет скока. Брајант постигна 29 поени, додека Хауард застана на 19 поени и девет скока што се покажа како премалку за победа.

Меѓу останатите екипи во форма беше Мајами. Бранителот на титулата немаше проблем со тимот на Бруклин, а за тоа говорат крајните 103:73 за продолжување на победничката серија на домашен терен.

Крис Бош со 22 поена и Леброн Џејмс со 20 поени ги предводија до четвртата победа сезонава. Покрај тоа што беше еден од најефикасните во своите редови, „кралот“ имаше одлична шутерска вечер проследена со 12 скока и осум асистенции.

Резултати: Шарлот - Феникс 110:117, Атланта - Индијана 89:86, Бостон - Вашингтон 100:94 по продолжение, Мајами - Бруклин 103:73, Хјустон - Денвер 87:93, Милвоки - Мемфис 90:108, Минесота - Орландо 90:75, Њу Џерси - Филаделфија 62:77, Далас - Торонто 109:104, Јута - Лос Анџелес Лејкерс 95:86, Сакраменто - Детроит 105:103, Голден Стејт - Кливленд 106:96, Лос Анџелес - Сан Антонио 106:86.

Статијата е прочитана 285 пати.

Испрати коментарПобеди на Жалгирис и Цедевита во Евролигата
Вардар про и Металург во нова пресметка
Антиќ и Олимпијакос убедливи во Милано
Јаневски не ги отпишал Попов и Ристиќ
Дурант ги скроти „биковите“
Федерер нерешлива енигма за Ферер
Тричковски и Тасевски стрелци во Лига Европа
Лазаров во репрезентативниот клуб „Илјада“
Куманово го декласира Ѓуро Ѓаковиќ
Славеникот Селтик ја урна Барселона!
Ѓоковиќ го „скрши" Мареј
Вардар со предност од Битола
Магијата на Орландо не помина во Чикаго
Федерер го помина Лендл
Македонија скокна 21 место на листата на ФИФА
Челзи со сите сили против Шахтар
Озил го спаси Реал, Сити пред елиминација
„Металците“ победуваат кога ги отпишуваат
Награди за Федерер, Ѓоковиќ и браќата Брајан
Јунајтед ќе постави статуа на Фергусон
Реал готви реванш за Дортмунд
Мари направи пресврт, Ѓоковиќ без проблем
Уште една убедлива победа на Мајами
Сензационална победа на МЗТ во Љубљана
Липко - маскота на ЕП 2013
Николиќ и Кресоја на списокот за ЕП
МЗТ по чудо во Љубљана
Давид Ферер го освои Париз
Јаневски го објави списокот за натпреварот против Словенија
Прва победа за Лејкерси во новата НБА сезона
Ставрев ќе му суди на Јувентус
Лазаров - Одигравме најслабо во последните неколку години
Македонија убедливо поразена од Португалија
Раиконен го освои Абу Даби
Вардар и без публика славеше во Куманово
Јувентус на колена пред Интер
Бруклин тргна триумфално, Ален го спаси Мајами
Прв триумф за Работнички
Суровиот Баерн го потопи Хамбург
Сигурни победи на Барселона и Реал, прв пораз на Атлетико
Јунајтед го презеде врвот од Челзи
ОД САБОТА ДО САБОТА
Меси му посака добродојде на синот Тијаго
Лејкерси пак загубија, Мајами прегазен од Њујорк
Мекејлеб за брза рехабилитација на Фенербахче
Црна Гора ја „тресна“ Германија!
Полјакот Јанович со скалпот на Мари!
Ракометарите преку Португалија до Данска
Паркер со звукот на сирената ја урна Оклахома
Фиорентина по 30 години победи во Џенова
Босилков веќе не е претседател на МЗТ
Квери му ја уништи забавата на Ѓоковиќ
Харден како ракета, нов пораз на Лејкерси
Погба го спаси Јуве, пресврт на Интер
Лазаров - Не очекував вака лесно да победиме
Челзи му врати на Манчестер јунајтед
(ФОТО) Македонија со победа ги почна квалификациите за ЕП

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕК��РОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 14°C

Ведро

Сабота
Ведро
Макс: 13°C, Мин: -1°C

Недела
Ведро
Макс: 16°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (48)
Напуштена и гладна. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Настани
Фестивалот носи иновативни идеи
Искра Шукарова, програмска директорка на фестивалот за современ танц „Локомоушн“...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |