Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
02.11.2012, 14:14

Црна Гора ја „тресна“ Германија!Избраниците на Зоран Кастратовиќ, сопруг на македонската ракометна легенда Индира и некогашен селектор на женската репрезентација на Македонија, славеа во Манхајм со 31:27!

Ракометарите на Црна Гора приредија сензација, нанесувајќи и' го првиот пораз на Германија на домашен терен откако квалификациите за европските првенства се играат во групен формат. Избраниците на Зоран Кастратовиќ, сопруг на македонската ракометна легенда Индира и некогашен селектор на женската репрезентација на Македонија, славеа во Манхајм со 31:27! Германците уште и треба да бидат среќни што избегнаа поголема бламажа, бидејќи осум минути пред крајот губеа со 28:20!

Голманот Раде Мијатовиќ забележа дури 14 одбрани во првото полувреме, вкупно 24 на средбата, а во содејство со својата одбрана му дозволија на домаќинот само два гола за 11 минути. Црногорците на полувремето водеа со 17:11, но во последните десет минути им овозможија на „панцерите“ да се спасат од уште поголем срам.

Бекот Драшко Мрвалјевиќ беше најефикасен со осум гола, благодарение и на вечерта за заборав на германските голмани Силвио Хајневетер и Карстен Лихтлајн. Единствена светла точка во домашниот тим беше пикерот Патрик Винчек, кој постигна шест погодоци.

Олимпискиот и светски шампион Франција и без Никола Карабатиќ беше пресилен за Литванија, совладувајќи ја дома со 27:18, иако до 26. минута водеше само со 10:9 во мечот од третата квалификациска група.

„Сребрените“ Швеѓани од Игрите во Лондон стартуваа со домашна победа над Украина од 27:23 во рамките на петтата група.


Статијата е прочитана 1491 пати.

Испрати коментарСамо бод за Манчестер Сити на гости кај Вест Хем
Антиќ го доби дуелот со Илиевски
Меси му посака добродојде на синот Тијаго
Лејкерси пак загубија, Мајами прегазен од Њујорк
Мекејлеб за брза рехабилитација на Фенербахче
Полјакот Јанович со скалпот на Мари!
Ракометарите преку Португалија до Данска
Паркер со звукот на сирената ја урна Оклахома
Фиорентина по 30 години победи во Џенова
Босилков веќе не е претседател на МЗТ
Квери му ја уништи забавата на Ѓоковиќ
Харден како ракета, нов пораз на Лејкерси
Погба го спаси Јуве, пресврт на Интер
Лазаров - Не очекував вака лесно да победиме
Челзи му врати на Манчестер јунајтед
(ФОТО) Македонија со победа ги почна квалификациите за ЕП

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 7°C

Ведро

Сабота
Делумно облачно
Макс: 19°C, Мин: 6°C

Недела
Делумно облачно
Макс: 20°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (42)
Титовата шлаканица ја открива тајната. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Кога Менхетен се врати во камена доба
По најмногу еден ден без греење и струја, без вода за туширање и да се пушти вода во тоалетот, Њујорк не е воопшто забав...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |