Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
22.12.2012, 17:53
Османи: Македонија е зрела за широка коалицијаНационалната демократска преродба денеска во Тетово го одржа својот прв партиски конгрес. На него присуствуваа околу 600 делегати од сите партиски ограноци во државата. Единствен кандидат за претседател беше актуелниот лидер на НДП и градоначалник на Гостивар, Руфи Османи.

Османи, одговарајќи на новинарски прашања, рече дека Македонија е зрела за влада на широка коалиција, како во 2001-та година за реализација на две цели консензус за спорот со името со Грција и техничка влада која ќе создаде нормални услови за фер, демократски и предвремени избори заедно со локалните избори.

- Лично мислам дека доколку не се постигне ова ние ќе имаме блокади од сите видови, не само буџетска, не само околу донесувањето на законот за бранители, едноставно земјата влегува во една длабока институционална и вонинституционална криза, рече Османи.

Во однос на подготовките за локалните избори следната година и можните коалиции Османи рече дека засега немаат разговарано со ниту една политичка партија на таа тема.

- Остануваме на нашето стојалиште дека на локалните избори во општините со мнозинство албанско население ќе настапиме самостојно со наши кандидати, а за останатите општини сме волни за заеднички изборни листи по критериумите на мериторност. Во однос за настапот во вториот изборен круг ќе разговараме по постигнтите наши резултати и резултатите нашите конкуренти. Ние сме опозициска политичка партија и во зависност од резултатите сме отворени за соработка и реципрочна поддршка, но само во вториот изборен круг, изјави Османи.

На конгресот ќе биде усвоена програмата, платформата и статутот на партијата, како и да се избере централното собрание на НДП. Како претставник на ДУИ на конгресот присуствуваше министерот за животна средина Абдулаќим Адеми, како и гости од Косово и Албанија.Статијата е прочитана 1154 пати.


Испрати коментарИнциденти и пред и во Собранието
Кошкања меѓу пратениците во Собранието
(ФОТО) Блокада на опозицијата на автопатот Велес – Скопје
Бугарија незадоволна од тврдењата на Давутоглу за Македонија
Исламисти уриваат светилишта во Мали
Почнуваат божикните празници по Грегоријанскиот календар
(ОБНОВЕНО) Расправата за буџетот се сели на улица
Опозициските лидери пред Собранието, драмата се претвора во криза
Монти не се кандидира, но би ја водел новата влада
СДСМ со жив штит ќе го спречува усвојувањето на буџетот
Во Гевгелија се гради индустриска зона
Со топла ракија и оро се береа бадникарските гранчиња
Груевски апелира да се донесе буџетот
(ФОТО) Новогодишна светлечка магија во Скопје
Лустрацијата не запира
Фондот за здравство воведува смени во Скопје
Студот однесе 200 жртви во Централна и Источна Европа
Сезоната на Попова Шапка почна со ноќно скијање
САД во дострелот на севернокорејска ракета
Дачиќ - Во реалниот живот Косово е се подалеку од Србија
Помина предлогот за нов устав во Египет
Французин добитник на 102 милиони евра на Евро Милион
Пуштен во употреба целосно репариран воз на МЖ „Транспорт“
Македонците во Албанија бараат нов Попис под меѓународен мониторинг
Дете најдено обесено во потпокрив на куќа во Чајле, Гостиварско
Италијанскиот претседател го распушти парламентот
Уште една координација за одблокирање на буџетот
Либертас - Македонија членка на ЕУ во 2020 година
Ставрески - Очекувам буџетот да се донесе до крајот на годината
Двајца убиени, десетици повредени, стотици уапсени при протести во Аргентина
Охрид ќе добие двокатен туристички автобус
Владата организира „Ден на идеи“
СДСМ - Државата е задолжена со нови 100 милиони евра
Мико - Условувањето за НАТО фрустрира, оти за име не се преговара
Ставрески - Парите од Светска банка нема да ги трошиме за избори
Средба на лидерите од Коалицијата „За подобра Македонија“
Маринец кој мокрел над мртов Авганистанец доби 500 долари казна
(ФОТО) Државата со вино си го наплаќа долгот од „Повардарие“
Бугарите земаат најниски плати во Европа
Тачи не верува дека Македонија брзо ќе добие датум за преговори
Одложено судењето на гостиварскиот полицаец
Бошкоски оздраве и сведочеше за Тушевски
Дефектите на „Водовод“ пријавувајте ги на бесплатен број
„Градска“ одбележува 50 години од постоењето
Бездомниците од Момин Поток добија ранци со топла облека
За патишта и железници 50 милиони евра од ИПА
„Вранец“ на „Тиквеш“ ќе се пие во Данска
Давутоглу - И за крајот на светот ќе одберев да бидам во Македонија
Во избирачкиот список евидентирани 1.749.038 граѓани
Еден загинат и шестмина повредени во сообраќајка кај Радовиш
Иванов - Очекуваме нови иницијативи и идеи од Нимиц
Конфедерацијата на слободни синдикати бара да се донесе буџетот
Поради крајот на светот, Ртањ преплавена од новинари и научници
Грчки медиуми - „Македонија“ е втор дом на Давутоглу
(ВИДЕО) НАСА - Зошто не дојде крајот на светот
Билатералните односи меѓу Македонија и Турција се одлични
Следната година ќе биде една од најтоплите
Асанж - Викиликс во 2013 година ќе објави уште милион документи
(ФОТО) Две децении дипломатски односи Македонија-Турција
Нимиц во Грција и во Македонија од 8 до 11 јануари
Ставрески прифати 44 амандмани на опозицијата
Пердју - Не е мудро Бугарија да ја попречува Македонија
ВМРО-ДПМНЕ - Преку блокадата на буџетот, СДСМ ги уценува граѓаните
Биографија на Бил Гејтс во издание на „Бата прес“
За една година од Македонија изнесени 461 милиони долари
Најниската понудена камата за новиот заем е 3,9 отсто
Новогодишни хуманитарни изненадувања за најмладите
ДУИ ги потврди позициите за законот за бранители
Макрадули - Градската власт им нуди розови очила на скопјани
СДСМ не отстапува од нивниот план за штедење
Син ја задави мајка си поради цигара
Златна зора бара одмазда за Унгарија
ЕУ бара одговорно однесување од политичките партии
(ФОТО) Неуспешен обид да почне судењето за „Монструм“
Александра Зафировска останува на чело на Судскиот совет
Турција е најголемиот затвор за новинари во светот
На Табановце запленети 25 килограми марихуана
Асанж - Мрачни сили надвиснале над интернетот
Путин негира дека има здравствени проблеми
И 2013 критично важна за Грција
Чекови на половина милијарда долари најдени кај Ѕидот на плачот
Над 30 илјади косовски Албанци земале српски пасош
Продолжува расправата за Законот за бранители
Продолжува координацијата за деблокирање на буџетот
Почнува судењето за „Монструм“
(ФОТО) Кампањата на Макрадули како претседателската на Пахорpile, 22.12.2012 19:57:42
Posle sedum godisnoto samovolno vladeenje na DPMNE Gruevski treba da go vrati mandatot i da se formira Vlada na nacionalno edinstvo-odgovornost so Premier nadpartiska licnost,so preoden perid od najmalku dve godini.So formiranje na takva Vlada clenkite na NATO Alijansata prva sreda ke go revidiraat zaklucokot od Bukurest 2008 godina vrz osnova na Haskata presuda od 2011 godina so upatuvanje pokana za clenstvo pod privremenoto ime,koja aktivnost se odlozjuva, zatoa sto za clenstvoto vo NATO zasluzjni se site Makedonski gragjani a ne edna ili dve politicki partii.Preodnata Vlada treba da donese nov izboren zakonik kade RM ke bide edna izborna edinica so site preporaki na OBSE i ODIHR i da gi prevzeme site aktivnosti za valorizacija na Haskata presuda so cel za pobrzo nadminuvanje na sporot za imeto,a kako osnovno da predlozji kaznivi odredbi za nepocituvanje ma odredbite od VS od 1995 godina.Kako i da zapocne so procesot na vrakanje laknenje na instituciite i vrakanje na doverbata
do pile, 23.12.2012 04:03:21
Ako se napravi siroka koalicija so premier nepartiska licnost,ke sme dobiele pokana za clenstvo vo NATO.Ti pile ili imas bujna fantazija i si zabegan ili si manipulator.Nema da ne primat tamu poradi konsenzualnoto odlucuvanje.Juzniot sosed nema da se soglasi da staneme clenovi tamu ako prethodno ne se obezlicime.Duri i sveti SDS da se vrati na vlast vo Makedonija ako ne gi prifati sovinistickite uslovi od juzniot sosed nema clenstvo.Ti zatoa li sakas ovaa vlast da si odi za da dojde opozicijata na vlast i da gi prifati uslovite od juzniot sossed?E nema toa da se sluci.Zatoa onie vmrovci ve pobeduvaat na izbori i vo idnina samo tie ke pobeduvaat.
Za volja na vistinata, 23.12.2012 16:45:55
Ako *predavnicite* mislea da go prodadat imeto, mozea toa iljada pati da go storat. Zatoa ovie *patriotski* nebulozi ne drzat voda. Komunistite, a ovie se nivni naslednici, nikogash ja nemaat izdadeno drzavata, pa nema ni sega. Za ovie drugite i ne sum bash siguren. Vprochem, pogledjte niz istorijata, a posebno vo II svetska vojna, kade bea i kakva uloga imaa onie chii naslednici se denes na vlast? Tek tolku da se znae! A predlgot na Rufi Osmani e moshne dobar, bidejci ovie shto ja vodat drzavata se izgubeni, a onie od opozicijata seushte ne se pronajdeni. Vo sekoj sluchaj, teshko nam!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 3°C

Делумно облачно

Понеделник
Сончево
Макс: 6°C, Мин: 0°C

Вторник
Сончево
Макс: 9°C, Мин: 1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз-Титова Совладетелка (35)
Дали Јованка била параноик.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |